Sabiedrība

Ar ērču encefalītu sasirguši jau 77 cilvēki

Jauns.lv

Līdz maija beigām šogad ar ērču encefalītu sasirguši 77 cilvēki, bet trīs cilvēki ar Laimas slimību; Līgo svētki arī ērcēm mēdz izvērsties par īstenām svinībām, jo daudzi līgotāji dodas svinēt dabā vai pļavās lasīt jāņu zāles, brīdināja Slimību kontroles un profilakses centrā (SPKC).

Ar ērču encefalītu sasirguši jau 77 cilvēki...

Kā atzīst SPKC epidemiologi, ērču daudzums līdz ar siltāka laika iestāšanos palielinās, jo ērces ir labi pārziemojušas. Lielāko ērču blīvumu SPKC konstatējis saulainās vietās - pļavās un krūmājos. "Ja ir silts, nav mitrs un nav lietus, tad tas ir ērcēm labvēlīgs laiks," sacīja SPKC pārstāve Laura Ševčenko.

Ševčenko arī norādīja, ka ērču aktivitāte pavasara sākuma periodā bija ievērojami augstāka nekā pērn. Tā bija divas reizes augstāka nekā 2012.gadā šajā pat laikā, bet saglabājas 2010./2011.gada līmenī.

"Viens no iemesliem, kāpēc pavasara sākumā ērču aktivitāte bija tik augsta, ir saistīts ar strauju pavasara sākšanos. Vai ērču aktivitāte visā ērču sezonā šogad būs augstāka kā citus gadus, varēs pateikt tikai rudenī," sacīja Ševčenko.

Ar ērču encefalītu var inficēties, ja piesūkusies ērce, vai arī, ja iedzerts ar encelītu inficētas kazas piens, atgādina SPKC pārstāve.

Pērn nedaudz samazinājies ērču encefalīta slimnieku skaits – reģistrēti 376 saslimšanas gadījumi, 2011.gadā reģistrēti 494, bet 2010.gadā – 404 saslimšanas gadījumi, liecina SPKC informācija. Pērn nedaudz arī krities cilvēku skaits, kuri slimojuši ar Laimas slimību, – reģistrēti 724 gadījumi, 2011.gadā – 866, bet 2010.gadā – 829 saslimšanas gadījumi.

Lai pasargātu sevi un savus tuviniekus no ērču encefalīta, visefektīvākais profilakses līdzeklis ir vakcinācija, atgādina SKPC. Īpaši svarīgi vakcinēties ir tiem cilvēkiem, kuri bieži uzturas mežos, aizaugušās pļavās, krūmainās vietās vai strādā lauksaimniecībā. Pret ērču encefalītu iespējams vakcinēties visu gadu.

Speciālisti aicina iedzīvotājus būt piesardzīgiem, uzturoties nepļautās, nekoptās pļavās, krūmājos un mežā, un atgādina, ka vakcinācija nodrošina aizsardzību tikai pret ērču encefalītu.

Lai neinficētos ar Laimas boreliozi jeb Laimas slimību un ērlihiozi, pirms došanās brīvā dabā jālieto aizsardzības līdzekļi pret ērcēm, dodoties mežā, apģērbs jāpielāgo tā, lai ērce  nevarētu zem tā pakļūt – bikšu gali jāieliek zeķēs vai zābakos, aprocēm un apkaklei jābūt cieši pieguļošai, blūze vai krekls jāieliek biksēs.

Pārnākot mājās, rūpīgi jāpārbauda, vai uz drēbēm un ķermeņa nav ērces. Tāpat jāpārbauda bērni un mājdzīvnieki. Jāatceras, ka   ērces  mājās var atnest arī ar mežā plūktām puķēm un zariem.

Ērces visbiežāk piesūcas padusēs, ausu apvidū, ap nabu, paceles bedrītēs, matos, ap jostasvietu, cirkšņos.

Ja ērce tomēr piesūkusies, tā jānoņem pēc iespējas ātrāk un to vislabāk uzticēt ārstniecības personai. Ja tas nav iespējams, pirms ērces izvilkšanas ar spirtu vai degvīnu jādezinficē vieta, kur tā piesūkusies, tad ar pinceti jāsatver ērce pēc iespējas tuvāk snuķītim un, cenšoties nesaspiest, jāizvelk.

BNS