Vecāki savu dēlu nosauca par Hugo Mark. Latvijā šāds vārds rada problēmas
Bērna māte ir vāciete, tēvs - latvietis. Atzīstot bērnu par Latvijas pilsoni, valsts grib mainīt viņa Vācijā reģistrēto vārdu, bet vecāki ar to nav mierā.
Sabiedrība

Vecāki savu dēlu nosauca par Hugo Mark. Latvijā šāds vārds rada problēmas

Jauns.lv

Vecāki vērsušies tiesā pret bērna vārda latviskošanu Latvijas dokumentos - strīds ir par vārda Mark rakstību, ko, saskaņā ar Latvijas likumdošanu, pasē ir jālatvisko kā Marks.

Vecāki savu dēlu nosauca par Hugo Mark. Latvijā šā...

Sūdzības iesniedzējs bērna tēvs Indulis Balmaks informēja, ka Administratīvā rajona tiesa šo lietu skatīs otrdien.

Bērna māte ir Vācijas pilsone, bet tēvs - Latvijas. Balmaks informē, ka Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (PMLP), atzīstot bērnu par Latvijas pilsoni, ir noraidījusi vecāku lūgumu nemainīt bērnam Vācijā reģistrēto bērna vārdu – Hugo Mark. Bērna vārds Latvijā tika latviskots, pievienojot vārdam Mark burtu "s".

Bērna vecāki vērsušies tiesā, jo uzskata, ka, nosakot bērnam vārdu Latvijā, kas atšķiras no bērna dzimšanas brīdī Vācijā dotā vārda, PMLP ir pārkāpusi Latvijai saistošās Eiropas tiesību normas.Pieteikumā tiesai vecāki uzsver, ka neapstrīd un negrasās mainīt latviešu valodas gramatikas likumus, bet gan novērst nepilnības Latvijas normatīvajos aktos un to neatbilstību Eiropas tiesībām.

Ārzemju cilmes personvārdu oriģinālforma tiek norādīta pases trešajā lappusē – pases bildes lappusei pretējā lappusē, bet pēc bērna vecāku domām, visas problēmas tiktu novērstas, ja oriģinālforma latīņalfabētiskajā transliterācijā būtu līdzās personas bildei, bet vārda latviskotā versija – pases trešajā lappusē.

"Tādā gadījumā personām ar dubultpilsonību nekad nerastos problēmas pierādīt savu identitāti savā otrajā dzimtenē, piemēram, skolu diplomos, elektroniskajās aviobiļetēs, savukārt Latvijā gan oficiālos dokumentos, piemēram, iesniegumos, gan sarunvalodā, gan arī literāros darbos varētu brīvi lietot personas vārdu latviskotajā versijā un locīt visos septiņos locījumos atbilstoši gramatikas likumiem," pamato vecāki.

BNS, Foto: shutterstock