Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

Pieclatnieka Mildas traģiskais mūžs. Kas bija pieclatnieka sudraba tautumeita? VIDEO 43

Sabiedrība
2013. gada 15. jūlijā 13:30 2013. gada 15. jūlijā 13:30
Pēc mazliet vairāk nekā pieciem mēnešiem mūsu maciņos atkal parādīsies monētas ar slaveno pieclatnieka Mildu. Tikai šoreiz nevis uz lata, bet gan eiro monētas. Pieclatnieka tautumeita kļūs par Eiropā vispazīstamāko latviešu sievieti. Tās prototips ir korektore Zelma Brauere. Un viņa ir redzama ne tikai uz monētām…

Nākamgad mūsu maciņos parādīsies eiro monētas ar pirmās brīvvalsts laika sudraba pieclatniecka Mildas profilu.

Zelmu Braueri savulaik par prototipu saviem zīmējumiem izvēlējās grafiķis Rihards Zariņš, kurš tolaik bija Valsts Vērtspapīru spiestuves pārvaldnieks. Braueres jaunkundze pagājušā gadsimta divdesmitajos gados šajā spiestuvē strādāja par korektori un Zariņš viņu izvelējās kā tautumeitu, kas simbolizēs Latviju uz piecu latu monētas, kā tēlu, kas liecina par mūsu tautas darba tikumu un ētisko skaidrību. Monētas ar Zelmas Braueres profilu apgrozībā parādījās dziļas krīzes laikā – 1929. gada Ziemassvētkos un cilvēki, saņemot šo monētu, Mildu saistīja brīvību un cerību, ar izeju no krīzes un nabadzības. Te gan jāteic, ka pašai Brauerei nepatika, ka monētu sauc par Mildu. Jāpiebilst, ka līdz pat šim brīdim nav skaidrs, kā pieclatnieka tautumeita tikusi pie Mildas vārda…

Īsti autentisks Zelmas jaunkundzes profils uz sudraba pieclatnieka gan nav. Dzīvē Brauere bija mazliet apaļīgāka un, izgatavojot monētu, viņas profils tika „pielabots”, lai tautumeita izskatās slaidāka. Interesanti, ka Brauere savas dzīves laikā sudraba pieclatniekus ar savu profilu nekad neesot lietojusi kā naudu – viņa tos vai nu glabājusi, vai atdāvinājusi citiem.

Jāteic, ka Braueres jaunkundzes portrets uz piecu latu monētas nav vienīgais. Viņas profils redzams arī uz Zariņa veidotajām piecu un desmit latu banknotēm. Savukārt hrestomātiskajā izdevumā „Latvju Raksti” viņa ir tautastērpu nēsātājas modele. Tāpat Zariņš Zelmas jaunkundzes tēlu izmantoja kā prototipu zīmējumiem pirmās brīvvalsts laikā humoristiskajā žurnālā „Svari”.

Tiek mēļots, ka Braueri un par viņu 30 gadus vecāko Zariņu vienoja ne tikai koleģiālas attiecības, Zariņš pret Zelmu izjutis simpātijas. Tomēr viss liecina par to, ka abpusējās jūtas bija tikai platoniskas un intīmās attiecībās nepārauga.

Jāteic, ka „slavenās Mildas” liktenis bija traģisks. 1935. gadā Krustpils lidlaukā bojā gāja viņas līgavainis – lidotājs un Zelma visu mūžu tā arī nodzīvoja lielā vientulībā, līdz 77 gadu vecumā traģiski aprāvās viņas mūžs – 1977. gadā viņu sabrauca motociklists.

Akadēmiķis Jānis Stradiņš teic, ka Zelma bija ļoti izglītota un skaista sieviete - diplomēta filoloģe, kura pārvaldīja septiņas valodas. 43 gadus viņa nostrādāja vērtspapīru spiestuvē. Apglabāta Lāčupes kapos.

Piemiņas zīmi Zelmai Brauerei varētu uzstādīt Kobes (agrāk – Meteora) dārzā, netālu no viņas dzīvesvietas Āgenskalnā, Mazās Nometņu un Pārslas ielas krustojumā. Sīkāk par Zelmu Braueri un sudraba pieclatnieka tautumeitu skatieties LTV raidījuma „Panorāma” videosižetā.

Pieclatnieka zeltene (LTV „Panorāma”)

Kasjauns.lv/Foto: Ieva Čīka/LETA

Citi šobrīd lasa

Profesija, kurā cilvēku nāve nav retums: atklāta intervija ar Liepājas NMPD brigādes ārstu Alekseju 17
Daudz basketbola un daudz sieviešu: leģendārajam Kasparam Kambalam aprit 40
Ar ilgstošu sveču dedzināšanu pārāk aizrauties nevajadzētu, izrādās - tās var kaitēt veselībai 2
Skatīt visus komentārus

Ищут человека, готового на год отказаться от смартфона за 100 000 долларов

Голая правда: абсолютно обнаженная Виталина Цымбалюк-Романовская появилась в эфире шоу Малахова 1