Kultūra
2013. gada 7. augusts, 11:01

Esplanādē iepazīstinās ar spožākajām Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstādēm

Jauns.lv

Trešdien plkst.17 kultūras vasarnīcā "Esplanāde 2014" interesentiem tiks prezentētas Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) kultūras norises, kas būs baudāmas 2014.gadā, kad Rīga būs Eiropas kultūras galvaspilsēta.

LNMM gatavo sešas vērienīgas mākslas izstādes visa 2014.gada garumā, un par tām šodien plašāk stāstīs projektu vadītājas Ginta Gerharde-Upeniece un Daiga Upeniece, kā arī izstāžu kuratores Elita Ansone, Iveta Derkusova, Inese Baranovska un Irēna Bužinska, aģentūru LETA informēja nodibinājuma "Rīga 2014" sabiedrisko attiecību programmas vadītājs Mārtiņš Drēģeris.

2014.gadā LNMM piedāvās izstādi "1914", Vijas Celmiņas personālizstādi, izstādi "Gustavs Klucis. Kāda eksperimenta anatomija", izstādi "Dizaina projekts Dzintara laikmets", izstādi "Tutanhamona dzintars. Senā Ēģipte" un izstādi "Nākotnes mākslu meklējot. Voldemārs Matvejs un ārpus Eiropas (Āfrikas, Okeānijas un Ziemeļāzijas) māksla".

LNMM projekts "1914" ir viens no centrālajiem Rīgas kā Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas atklāšanas notikumiem. Šī projekta centrā ir mākslas izstāde, kas 2014.gada sākumā būs skatāma LNMM izstāžu zālē "Arsenāls", veltīta Pirmā pasaules kara simtgadei. Izstāde atklās trīs laikmetus - to, kas sabruka, karam sākoties, to, kas dzima kara gados, un to, kurā dzīvojam tagad. Izstādes konceptuālo asi veido dokumentālas liecības par sagrauto impēriju agrāko spozmi, formāli novatoriski mākslas darbi, ko radījuši jauno Ziemeļu un Centrāleiropas valstu mākslinieki - kara aculiecinieki - un filozofisks laikmetīgs komentārs.

Latvijā dzimusī amerikāņu māksliniece Vija Celmiņa ir pasaules mākslā zināms vārds. Eiropas kultūras galvaspilsētas gadā daudzus gadus lolotais, bet Latvijas mākslas procesam neaizsniedzamais sapnis par Celmiņas izstādi Rīgā kļūs par realitāti. Izstādē tiks aptverts mākslinieces daiļrades periods no 20.gadsimta 60.gadiem līdz pat pēdējos gados radītiem darbiem.

Izstāde "Gustavs Klucis. Kāda eksperimenta anatomija" būs līdz šim vērienīgākā izcilā konstruktīvista izstāde dzimtenē, ar vairāk nekā 200 eksponātiem no LNMM un citiem Eiropas muzejiem. Stāstā par Kluča dzīvi un mākslu simboliski atklāsies pēc Pirmā pasaules kara Padomju Krievijā palikušo latviešu liktenis, uzdodot jautājumus, vai vēstures griežos indivīdam ir izvēle, kurā robežas pusē palikt un kur paliek māksla, kad vara to iekļauj ieroču arsenālā.

Savukārt izstādē "Dizaina projekts. Dzintara laikmets” tiks pētītas dzintara jēdziena identitātes metamorfozes latviešu nācijas apziņā no 20.gadsimta sākuma līdz mūsdienām. Dzintara fenomens tiks apskatīts no visdažādākajiem aspektiem - dzintars kā mākslas objekts, suvenīrs, rota, krāsas apzīmējums, medicīnas un kosmētikas komponents, dizaina elements, zinātniskās izpētes objekts, kā arī tiks aplūkota termina izmantošana dažādos zīmolos un Dzintara kā personvārda fenomens.

Izstāde "Tutanhamona dzintars. Senā Ēģipte" būs starptautisks izstāžu projekts, kas apvieno Ēģiptes un dažādu Eiropas muzeju kolekcijas. Izstāde būs veltīta Senās Ēģiptes kultūrai. Tas būs viens no 2014.gada Rīgas kā Eiropas kultūras galvaspilsētas lielākajiem projektiem, kas iezīmē "Dzintara ceļa" galapunktu - Ēģipti.

Savukārt izstāde "Nākotnes mākslu meklējot. Voldemārs Matvejs un ārpus Eiropas (Āfrikas, Okeānijas un Ziemeļāzijas) māksla" atklās mākslinieka Voldemāra Matveja devumu, kas līdz šim ir neatklāta kvalitatīva "dzintara dzīsla", kas spēj nodrošināt Rīgas atpazīstamību, vairojot zināšanas gan par mums pašiem, gan par pasaules kultūras mantojuma pētniecības neapšaubāmiem līderiem.


LETA