Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

Opozīcija kritiska par valdības atbalstīto darbaspēka nodokļu mazināšanas modeli

Politika
2013. gada 20. augustā 18:42 2013. gada 20. augustā 18:42
 
Opozīcijas pārstāvji kritiski vērtē valdības atbalstīto darbaspēka nodokļu mazināšanas modeli, norādot, ka tas ir nepietiekami, turklāt valdībai jāpilda iepriekš dotie solījumi.

Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis aģentūrai LETA pauda viedokli, ka plānotās izmaiņas darbaspēka nodokļu jomā nepieciešams vērtēt, analizējot, vai tās motivēs aizbraucējus atgriezties Latvijā, darba devējus - radīt jaunas darbavietas un maksāt pieklājīgas algas. Iecerētas izmaiņas ir gana nepietiekamas, lai to sasniegtu, uzskata Brigmanis.

Viņš norāda, ka koalīcijā bija domstarpības šajā jautājumā un tagad panāktais kompromiss tiek pasniegts "kā milzīga dāvana Latvijas sabiedrībai". Pēc Brigmaņa domām, valdības atbalstītais darbaspēka nodokļu mazināšanas modelis nav "pietiekami plats solis pretī sabiedrībai".

Arī politiskās apvienības "Saskaņas centrs" (SC) Saeimas frakcijas priekšsēdētāja vietnieks Valērijs Agešins uzsver, ka valdībai ir jāpilda savi solījumi. Ja tas netiek darīts, tas izraisa sabiedrības dusmas, turklāt tā ir arī "bezatbildība", piebilst politiķis. "Acīmredzot, ja valdība apzināti nepilda savus solījumus, tad viņi visi nākamgad plāno iet projām," sacīja Agešins.

Vienlaikus deputāts pauž viedokli, ka visi lēmumi jāvērtē kopumā, un valdība "ar vienu roku dod, bet ar otru - atņem". Agešins skaidroja, ka iepriekš valdība par vienu no svarīgākajām prioritātēm sauca skolotāju algas, savukārt pagaidām nav nav paredzēti pietiekami līdzekļi to palielināšanai, tāpat politiķis negatīvi vērtē ieceri par ostu nodevu.

Kā ziņots, valdība šodien apstiprināja darbaspēka nodokļu mazināšanas modeli, kas paredz nākamgad saglabāt IIN likmi pašreizējā apmērā, tā vietā samazinot sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI), paaugstinot IIN atvieglojumu par apgādājamām personām un palielinot neapliekamo minimumu.

Atbalstītais variants paredz samazināt VSAOI likmi darba ņēmēju pusē no 11% uz 10,5% un samazināt VSAOI likmi darba devēju pusē no 24,09% uz 23,59%. IIN likme nākamgad tiks saglabāta 24% apmērā un samazināta līdz 22% 2016.gadā. Papildu tam plānots paaugstināt IIN atvieglojumu par apgādājamajām personām no 80 uz 116 latiem (165 eiro) un paaugstināt neapliekamo minimumu no 45 līdz 53 latiem (75 eiro), aģentūru LETA informēja Finanšu ministrijā (FM).

Valdībai atbalstot jauno risinājumu darbaspēka nodokļu mazināšanai, netiks īstenota patlaban likumā paredzētā IIN samazināšana. Pašlaik likums paredz, ka IIN nākamgad būtu jāsamazina no pašreizējiem 24% līdz 22%, bet aiznākamgad - līdz 20%.

Jau ziņots, ka gan Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera, gan Latvijas Darba devēju konfederācija nolēma atbalstīt FM piedāvājumu nodokļu samazināšanā, vienlaikus norādot uz to, ka valdībai ir jāmaina sadarbības veids. Uzņēmēji uzsver, ka valdībai nepieciešams veidot ar nodokļu maksātājiem savlaicīgu un konstruktīvu dialogu, lai neatkārtotos šā gada situācija, kad uzņēmēji bija spiesti darboties ar kategoriskām metodēm, lai piespiestu valdību ieklausīties to viedoklī.


LETA

Citi šobrīd lasa

TEKSTA TIEŠRAIDE. Krievijas iebrukums Ukrainā; Krievija joprojām apjukusi par sprādzieniem Krimas kara lidlaukā 9
Divas mūzikas leģendas: Madonna un Bejonsa kopā piedalījušās provokatīvā fotosesijā
FOTO: skatītāji ierodas uz Igo dzimšanas dienas koncertu Dzintaru koncertzālē
Pievienot komentāru