Vai sievietes un vīrieša smadzenes atšķiras? Uzzini to šovā "Prāta spēles"!
Vai Tev interesē, kā atšķiras vīrieša un sievietes smadzenes? Lai uzzinātu atbildi uz šo jautājumu, par kuru ticis lauzts daudz šķēpu, kanālā "National Geographic" skaties aizraujošā realitātes šova "Prāta spēles" ("Brain Games") raidījumu "Battle of the Sexes" ("Dzimumu cīņa")!
Kopš piedzimšanas brīža Tu kļūsti par unikālu personību. Draugi, darbs, attiecības, dzīves vieta vai ģērbšanās stils - to visu un vēl vairāk Tu vari izvēlēties pats vai pati. Taču vienā lietā Tev netiek dota izvēle - Māte Daba Tevi radījusi kā sievieti vai kā vīrieti, un izrādās, ka šis faktors spēlē milzīgu lomu Tavā domāšanas veidā par teju vai visām lietām pasaulē.
Lai gan pēc anatomiskās uzbūves sieviešu un vīriešu smadzenes būtībā ir vienādas, to funkcionēšana ir atšķirīga.
Raidījums izgaismo interesantu lietu - mūsu dabiskie bioloģiskie instinkti var mainīties atkarībā no zināmām kultūras ietekmēm un valdošajiem stereotipiem par to, kādai jāuzvedas sievietei vai vīrietim. Sievietes, kas piederīgas vienai kultūrai, var uzvesties ļoti atšķirīgi no savām sugas māsām, kas dzimušas un augušas citā kultūrvidē. Tieši tas pats attiecas uz vīriešiem, stāsta atraktīvais "Prāta spēļu" vadītājs Džeisons Silva."
Vispār zināms ir fakts, ka pieaugušiem vīriešiem smadzeņu puslodēs ir par 5% vairāk neironu nekā pieaugušām sievietēm. Vidēji vīriešiem ir par 10 % lielākas smadzenes, taču tas nenozīmē, ka viņi būtu gudrāki. Smadzeņu darbības kvalitāti nosaka daudzi citi aspekti, un viens no tiem - kā neironi savienoti savā starpā.
Jau esot mātes puncī, redzams, ka meitenēm ir daudz biezāks un izteiktāks smadzeņu lielais saiklis, kas savieno labo un kreiso smadzeņu puslodi. Līdz ar to notiek komunikācija starp labo un kreiso smadzeņu puslodi. Attīstības periodā smadzeņu darbības atšķirību veicina hormoni – kādas lietas tie aktivizē, kādas – kavē. Vīriešu hormons – testosterons meitenēm nav aktīvs, līdz ar to meitenēm turpina attīstīties smadzeņu zonas, kas atbild par komunikāciju.
Savukārt zēniem testosterona ietekmē jau embrija stāvoklī sāk samazināties zona, kas atbild par komunikāciju, bet paaugstinās zona, kas saistīta ar seksualitāti un agresiju – gūt uzvaru, vēlme virzīties uz priekšu. Puikām par četriem gadiem ātrāk attīstās spējas, kas saistās ar matemātiku un telpisko izjūtu, bet meitenēm sešus gadus ātrāk nekā zēniem smadzenēs attīstās jomas, kas atbild par valodu.
Interesants ir pētnieku atklājums, ka vīriešu un sieviešu smadzenes uz noteiktām zāļu aktīvajām vielām var reaģēt atšķirīgi. Piemēram, uz serotonīnu – laba noskaņojuma hormonu, kas domāts depresijas ārstēšanai. Vidēji vīriešiem serotonīna daudzums ir lielāks nekā sievietēm. Mīļie vīrieši - vai tagad saprotat, kāpēc sievietēm ir lielāka nosliece uz depresīviem un krasi mainīgiem emocionālajiem stāvokļiem?