Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejā apskatāma dzelzceļa modelisma izstāde "Liliputija"
Kultūra

Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejā apskatāma dzelzceļa modelisma izstāde "Liliputija"

Jauns.lv

Vilcienu kustības demonstrējumi uz pieciem dažādiem modeļiem, dzelzceļa modeļu būvniecības meistarklases un darbnīcas, ieskats modelisma vēsturē – šādu daudzpusīgu programmu saviem apmeklētājiem piedāvā Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejs dzelzceļa modelisma izstādes „Liliputija” ietvaros.

Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejā apskatāma dzelz...

No 29.oktobra līdz 3. novembrim  muzejs pārtaps par Latvijas dzelzceļa modelisma centrālo vietu, kur vienuviet varēs ne tikai apskatīties darbojošos modeļus no muzeja un privātām kolekcijām, bet arī gūt praktiskus padomus un iemēģināt roku dzelzceļa modeļa veidošanā.

„Dzelzceļa modelisma tēmai veltīti pasākumi muzejā notiek jau 4 gadu. Šogad esam gājuši vēl tālāk un apmeklētājiem piedāvāsim daudz plašākas iespējas – ne tikai apskatīt modeļus, bet arī praktiski iesaistīties veidošanas procesā. Dzelzceļa modelisms ir visai sarežģīts un laikietilpīgs hobijs, taču, neskatoties uz to, tā ir pasaulē visai populāra nodarbe, kas vieno gan lielus gan mazus. Vēlamies šo aizraujošo nodarbi popularizēt arī Latvijā,” stāsta Latvijas Dzelzceļa vēstures muzeja direktore Ieva Pētersone.

Šogad izstādē būs apskatāmi 5 dažādi dzelzceļa modeļi: Latvijas dzelzceļa ritošais sastāvs – pagātne, tagadne un nākotnes iespējas, Sergeja Tretjakova veidotais Tirzas un Dzērbenes staciju modelis (būvniecības stadijā), 1954.gada retro modelis, G (1:22,5) un Z (1:220) mēroga modelis no Dainā Puncuļa kolekcijas un 1:32 mēroga modelis un pārvietojamais modelis čemodāniņā no Vladislava Labunovska privātās kolekcijas.

Modelisma meistarklasēs varēs uzzināt par modeļu veidošanas pamatiem (ar ko sākt, ja vēlas būvēt dzelzceļa modeli), ēku būvniecību mērogā 1:87, modeļu konversiju jeb standarta modeļu individualizēšanu u.c.

Savukārt modeļu veidošanas darbnīcā dalībnieki uz 20x30 cm pamatnes paši veidos sliežu ceļu ar dažādiem ainavu elementiem. 2. novembrī visi elementi tiks savienoti vienā modelī un būs iespēja vērot vilcienu kustību praktiskā darbībā.


Karlīna Timofejeva/Foto: ekrānuzņēmums no video