Valdībā beidzot skatīs zinātnes prioritāros virzienus nākamajiem 4 gadiem
Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) turpmākajiem četriem gadiem ir definējusi sešus prioritāros zinātnes virzienus, kuros organizēs valsts pētījumu programmu, un par tiem nākamnedēļ lems valdība, liecina Ministru kabineta 12.novembra sēdes darba kārtība.
Rīkojuma projekts paredz apstiprināt sešus prioritāros virzienus zinātnē fundamentālo un lietišķo pētījumu finansēšanai 2014.-2017.gadam.
Kā pirmais virziens noteikts "Vide, klimats un enerģija" - vide, ekosistēmas un bioloģiskā daudzveidība, atjaunojamo resursu ieguve, enerģētiskā neatkarība, elektroapgādes drošuma paaugstināšanas tehnoloģijas, klimata pārmaiņu samazināšana un pielāgošanās klimata pārmaiņām. Tālāk seko "Inovatīvie un uzlabotie materiāli, viedās tehnoloģijas" - daudzfunkcionālie materiāli un kompozīti; nanotehnoloģijas un fotonika; informātika; datorzinātne; informācijas un komunikācijas tehnoloģijas, signālapstrādes tehnoloģijas.
Trešais prioritārais zinātnes virziens ir "Sabiedrības veselība", kas ietver tāda jomas kā profilakse, diagnostika, ārstniecība, klīniskā medicīna, ārstniecības metodes un tehnoloģijas, ārstniecības līdzekļi un biomedicīnas tehnoloģijas. Vēl viens no virzieniem ir "Vietējo resursu izpēte un ilgtspējīga izmantošana", proti, zemes dzīļu, ūdens, lauksaimniecības un mežu resursu apguves un pārtikas tehnoloģijas.
Piektais prioritārais virziens ir "Valsts un sabiedrības ilgtspējīga attīstība" - sabiedrība, pārvaldība, resursi, tautsaimniecība, demogrāfija, vide -, bet pēdējais - "Letonika" jeb Latvijas vēsture, valodas, kultūra, vērtības.
IZM akcentē, ka prioritāro virzienu zinātnē definēšana ir priekšnoteikums stratēģiskai valsts zinātnes budžeta līdzekļu ieguldīšanai zinātniskajā darbībā Latvijas ilgtspējīgas attīstības mērķu sasniegšanai, tostarp Latvijas starptautiskās konkurētspējas un ekonomiskās izaugsmes nodrošināšanā, sabiedrības attīstībā un kultūras mantojuma saglabāšanā.
Valsts iegulda pētniecībā un attīstībā, lai nodrošināt plašu un dziļu pasaules līmeņa zināšanu bāzi, kas ir zināšanām un inovācijām balstītas ekonomikas pamats un ekonomikas izrāviena priekšnoteikums. Lai sasniegtu šo mērķi, ir nepieciešama prioritāro zinātnes virzienu zinātniskā potenciāla un atdeves novērtējums, starpdisciplināra pieeja zinātnisko, tehnoloģisko un sabiedrības problēmu risināšanai, kā arī līdzsvarota zinātnes nozaru attīstība un cilvēkresursu kapacitātes stiprināšana.
Prioritārie virzieni zinātnē iezīmē tās nozares, kurās nākamo četru gadu periodā tiks īstenoti fundamentālo un lietišķo pētījumu projekti un valsts pētījumu programmas, jomas, kas ir nacionāli (lokāli) svarīgas kā, piemēram, nacionālā identitāte (letonika), vietējo resursu izpēte un ilgtspējīga izmantošana, sabiedrības veselība, klimata pārmaiņu mazināšana.
Valdībā skatīs arī grozījumus Ministru kabineta (MK) noteikumos par Valsts pētījumu programmu pieteikšanas, ekspertīzes un finansēšanas kārtību.
Kā aģentūrai LETA norādīja ministrijā, pēc normatīvo aktu apstiprināšanas MK un pēc 2010.-2013.gada valsts pētījumu programmu vadītāju iesniegumu apkopošanas tiks izskatīti pamatojumi un iespējas pašreizējo valsts pētījumu programmu darbību pagarināšanai par četriem mēnešiem.
Pēc MK rīkojuma par prioritārajiem virzieniem zinātnē 2014.-2017.gadam spēkā stāšanās IZM izsludinās valsts pētījumu programmu priekšlikumu konkursu 2014.-2017.gadam, pēc tam attiecīgi arī programmu konkursu.
Ņemot vērā, ka prioritārie virzieni zinātnē skar ne vien IZM, bet arī pārējās nozaru ministrijas, rīkojuma projekta sagatavošana un apstiprināšana saistīta ar komplicētu saskaņošanas procesu, īpaši viedokļu nesaskaņas gadījumos. "Plaši apspriežot minēto dokumentu paketi ar nozaru ministrijām un sociālajiem partneriem, izvērtās diskusijas, būtiski aizkavējot dokumentu saskaņošanu," atzina ministrijas pārstāvji.
Valsts pētījumu programmas ir valsts pasūtījums starpnozaru zinātnisku pētījumu veikšanai noteiktos valstij prioritāros zinātnes virzienos ar mērķi veicināt šo nozaru attīstību un sekmēt lietišķos pētījumus tajās.
LETA