Valmierā un Rīgā izskanēs arhaisks skaņu rituāls "Buramdziesmas"
Trīs koncertos no 26. līdz 28. novembrim vokālā grupa „Putni” kopā ar instrumentālo ansambli „Ensemble Camerata Variabile” no Bāzeles (Šveice) atskaņos šveiciešu komponistes Helēnas Vinkelmanes jaundarbu „Buramdziesmas”.
Skaņdarbs savu pasaules pirmatskaņojumu šovasar ar lieliem panākumiem piedzīvoja „Alpentoene” festivālā Šveicē. „Buramdziesmas” jeb „Zauber und Bannsprüche aus alter Zeit” ir pavisam jauna, šogad radīta Helēnas Vinkelmanes izvērsta kompozīcija ar latviešu un šveiciešu buramvārdu tekstiem. Skaņdarba 13 daļās astoņas sieviešu balsis sadziedas ar dažādiem klasiskiem un viduslaiku mūzikas instrumentiem, kā arī visai neparastiem šveiciešu tautas instrumentiem, tostarp, pašgatavotām perkusijām.
Latviešu klausītājus šis krāšņais vokāli instrumentālais darbs iepazīstina gan ar lielo „šveiciešu kokli” hakbretu, gan tālu pār Alpu ielejām dzirdamajiem govs un aitas ragiem, gan šamaņu bungām, kas apveltītas ar maģisku spēku.
Krāšņajā tēlu un noskaņu plūsmā organiski savijas šveiciešu tautas deju, džeza, mūsdienu mūzikas un latviešu a cappella dziesmu elementi, parādot, ka pasaulē viss sader kopā – Alpu svētīšanas dziesmas blakus latviešu aizsardzības vārdiem pret lietuvēnu, rituāla dejas blakus balādei vai naktssarga lūgšanai rītausmā, vokāli dziedājumi galējos reģistros, mikrotoņos un ekstrēmi mainīgā metrā blakus jautram, harmoniskam valsim vai polkai.
„Buramdziesmu” ciklā organiski iekļaujas arī Mārtiņa Aldiņa, Valta Pūces un Pētera Vaska kompozīcijas, kā arī latviešu tautasdziesmas, kopā ar Helēnas Vinkelmanes oriģinālmūziku apliecinot dzīvesprieku un ticību labajiem gariem, kas ir visa šī muzikālā projekta koncepcija.
Otrdien, 26. novembrī, „Buramdziesmu” koncerts izskanēs Valmieras Kultūras centrā, trešdien, 27. novembrī, Rīgas Latviešu biedrībā, bet ceturtdien, 28.novembrī, kultūras pilī „Ziemeļblāzma”. Visu koncertu sākums pulksten 19.00 (biļešu cenas: Ls 3 – 5). Koncertā Rīgas Latviešu biedrībā piedalīsies arī etnomuzikologs Valdis Muktupāvels. Viņš uzstāsies ar vairākām kokles solo improvizācijām, kā arī stāstīs par rituālu un buramvārdu nozīmi latviešu dzīvē, par slepenu zināšanu un maģijas lietojumu senos laikos un par jaunākajiem pētījumiem šajā jomā.