"Drogu" vadība samelojusies par savlaicīgu evakuāciju no brūkošās ēkas
Tas ir mīts, ka Zolitūdes traģēdijā nav cietis neviens „Drogu” darbinieks vai pircējs, tādēļ, ka veikalā notikusi savlaicīga evakuācija, kā to apgalvo veikala vadība. 21. novembrī strādājusī pārdevēja atklāj, ka no upuru nebija tikai tādēļ, ka tobrīd neviens neiepirkās, bet pārdevējas no gruvešiem izvilka glābēji.
Pārdevēja: „Drogās” nekāda evakuācija pirms traģēdijas nenotika
Drīz vien pēc traģēdijas akciju sabiedrības „Drogas” valdes locekle Monta Strēle laikrakstam „Diena” paziņoja, ka „Drogās” upuru nebija tādēļ, ka no veikala „darbiniekus un klientus evakuēja savlaicīgi”. Konkrēti, kā tā notika, viņa neprecizēja, vien noteica: „Uzņēmuma darbiniekiem stresa apstākļos bija citas prioritātes, un šoka stāvoklī nav ticis fiksēts evakuācijas laiks.” Tika apgalvots, ka atšķirībā no „Maxima” atbildīgajām personām „Drogu” darbinieki signalizācijas ieslēgšanos uztvēra kā nopietnu draudu.
Tomēr viss nebija tik rožaini, kā to presei klāstīja Strēle. Tovakar strādājusī 20 gadus vecā pārdevēja Anastasija Vakina portālam freecity.lv pastāstījusi, kā viss notika patiesībā. „Drogās” neviens par pircēju un darbinieku evakuāciju nedomāja. Pārdevējas veikalu nebija atstājušas – viņas no gruvešiem izvilka glābēji.
„Tagad ir dīvaini klausīties dažādu priekšnieku paziņojumus par to, ka „Drogu” darbinieki tikuši savlaicīgi evakuēti. Patiesībā veikals turpināja strādāt līdz brīdim, kad sabruka jumts. Par laimi, tajā laikā mūsu tirdzniecības zālē nebija neviena pircēja,” teica pārdevēja, kura, paralēli mākslas studijām, piestrādāja „Drogās”.
„Visiem bija pie vienas vietas”
21. novembra vakarā Zolitūdes „Drogās” strādāja trīs pārdevējas: divas praktikantes un vecākā pārdevēja – konsultante.
„Ceturtdien mana maiņa sākās deviņos no rīta un tai vajadzēja beigties sešos vakarā. Pēc četriem pēcpusdienā sāka skanēt signalizācija un pa skaļruņiem visiem paziņoja, ka jāpamet tirdzniecības centrs. Tas ilga diezgan labu laiku, kas mūs ļoti satrauca. Jāatgādina, ka pirms nedēļas tirdzniecības centrā jau bija iedarbojusies ugunsdrošības signalizācija, bet toreiz direktore teica, ka nekas briesmīgs nav noticis un mēs turpinājām strādāt.
Šoreiz direktores nebija, un vecākā pārdevēja kaut kur aizskrēja uzzināt, kas notiek, bet atgriezusies paziņoja: viss kārtībā, drīkst strādāt,” notikumus atceras Anastasija. Viņa novēroja, ka, neskatoties uz signalizāciju, cilvēki nemitīgi nāca iekšā un gāja ārā no tirdzniecības centra, lielākā daļa devās uz „Maximu”. „Visiem bija pie vienas vietas. Laikam tādēļ, ka signalizācija ieslēdzas pārāk bieži un visi pie tās pieraduši,” saka Anastasija.
„Tas bija drausmīgi. Bija dzirdama kāda monotona balss: „pa – lī – dziet!””
Kad virs tirdzniecības centra kaut kas nodārdēja un sākās jumta iebrukums, abas pārdevējas – praktikantes atradās tirdzniecības zālē, bet vecākā pārdevēja kabinetā - noliktavā
„Tas bija ļoti nepatīkams, nesaprotams troksnis. Pacēlu galvu un redzēju, ka griesti gāžas. Vienlaikus dziest gaisma un saceļas briesmīgi putekļi! Mēs ar kolēģi apkampāmies, pieliecāmies un ar rokām aizsedzām galvas. Kad viss noklusa, atvēru acis, sākumā nekas nebija redzams, Mēs ieskrējām palīgtelpās, kur bija vēl viena mūsu kolēģe. Tur bija kaut kāds gaismas stariņš. Kad atvērām durvis, ieraudzījām tirdzniecības zāli. Tur bija gruveši. Tie atradās divus metrus tālāk - vietā, kur es atrados pirms dažām minūtēm. Šai brīdī arī palīgtelpās atslēdzās gaisma,” drausmo brīdi atceras Anastasija.
Pats briesmīgākais bija nevis skats, ko ieraudzīja „Drogas” pārdevējas, bet gan skaņas, kas nāca „Maximas”. Anastasija freecity.lv stāsta:
„Kāds kliedza: „Mammu, mammu”, bija dzirdama kāda pieklusināta, monotona balss, kas pa zilbēm atkārtoja: „pa – lī – dziet”. Laikam cilvēks atradās zem gruvešiem. Kāds vīrietis aiz sāpēm kliedza… Tas bija drausmīgi.”
Apmēram 20 minūtes trīs „Drogu” pārdevējas atradās iesprostotas nelielā tumšā veikala kabinetā – noliktavā, viņām nebija ne jausmas, kas notiek un vai viņas kāds izglābs. Pēc kāda laika viņas ieraudzīja glābēju lukturu gaismas un pēc tam arī viņus pašus.
„Es kliedzu, kur mēs atrodamies, ka neviena no mums nav ievainota. Patiesībā mums ļoti paveicās. Glābēji mūs izveda ārā. Mēs uzrāpāmies uz gruvešu kaudzes, kas norobežoja ieejas durvis. Tur, kur agrāk bija griesti, tagad redzējām debesis. Tad pa rezerves izeju izkļuvām ārā. Un tikai tad sāku saprast, kas noticis. Sāku raudāt un uzreiz sagribējās pie mammas, radiniekiem, draugiem…,” savu stāstu noslēdz Anastasija.
"Drogas" pārstāve savos izteikumos pretrunas nesaskata
"Nepiekrītu, ka pagājušā nedēļā manis sniegtajā komentārā ir pretrunas ar informāciju, kura arvien plašāk atklājas gan mums, gan sabiedrībai," Kasjauns.lv savu viedokli pauda Monta Strēle.
"Jā, mūsu darbinieki tiešām pameta tirdzniecības centru savlaicīgi – tas noticis pirms glābēju ierašanās. Nešaubos, ka cilvēciski saprotams, ka ētisku un morālu apsvērumu dēļ, pagājušajā nedēļā un arī vēl šobrīd mēs ar dziļu pietāti izturamies pret darbiniecēm, tai skaitā pret notikumu secības detalizētu apzināšanas procesu - precīzu notikumu un ļaužu darbību laiks pa minūtēm mums nav skaidrs. Uz mediju vēlmi uzzināt precīzu notikumu hronoloģiju, mēs nevaram atbildēt. Bet mūsu rīcībā esošā informācija liecina, ka laikā, kad mūsu darbinieki atradās veikalā, tieši "Drogas" veikala telpās iegruvumu vēl nebija. Mūsu darbinieki pameta tirdzniecības centru pirms glābēju ierašanās."
"Notikumu laikā, 21.novembrī, veikalā "Drogas" Priedaines ielā 20 strādāja trīs darbinieces. Tomēr kopumā šajā veikalā klientus apkalpo septiņi cilvēki. Uzņēmums ar dziļu sapratni un līdzjūtību, individuāli veltīja uzmanību katram – darbiniekiem tika piedāvāta atpūta, psihologa pakalpojumi, personisko materiālo zaudējumu atlīdzība, gan arī darba turpinājums citā veikalā "Drogas". Atbalsta piedāvājums tika izteikts ne tikai notikumā iesaistītajiem, bet arī pārējiem šī veikala darbiniekiem. Jau šajā nedēļā mūsu kolēģi ir apliecinājuši vēlmi apmeklēt psihologa konsultācijas. Visi šī veikala darbinieki šobrīd turpina darba attiecības ar uzņēmumu."
Uzņēmumā ir izveidota darba aizsardzības sistēma, AS "Drogas" veikalos tiek lietotas instrukcijas, kuras veidotas pēc valsts noteiktajiem standartiem un atbilst likumdošanai, ieskaitot ugunsdrošības instrukciju. Darbiniekiem stājoties darbā notiek ievadinstruktāža, atkārtota instruktāža notiek vismaz reizi gadā. Piemēram, pēdējā instruktāža visiem uzņēmuma darbiniekiem bija pavisam nesen - pirms mēneša."
"Vēlos akcentēt, ka atskanot trauksmes signālam, viena mūsu veikala darbiniece nekavējoties devās pie "Maxima" apsardzes darbinieka – rīkojās ļoti pareizi un atbildīgi. Diemžēl viņa saņēma atbildi, ka trauksmei nav pamata, signalizācija ir bojāta. Mūsu rīcībā ir informācija, ka trauksmes signāli tiešām esot skanējuši arī iepriekšējā nedēļā, bet no "Maxima" apsardzes dienesta nav bijis rīkojums evakuēties.
Desmitiem brīvprātīgo, ēdiens, tēja, kafija, tūkstošiem ziedu, traģēdijas trešajā dienā Zolitūdē 23. novembrī
Cietušo tuvinieki un glābēji pie sagruvušā lielveikala Zolitūdē 22. novembrī
Zolitūdē sabrucis lielveikals "Maxima"
Kasjauns.lv/Foto: Evija Trifanova/LETA, Mārtiņš Ziders