Rūpīgi izmeklēs apsūdzības par sistemātisku dopinga lietošanu Krievijas vieglatlētikā
Starptautiskā Vieglatlētikas savienība (IAAF) Krievijas virzienā vērstās apsūdzības par valsts vieglatlētu sistemātisko dopinga lietošanu novirzījusi neatkarīgai ētikas komitejai, kurai esošā situācijā plaši jāizmeklē.
Līdzīgus izmeklēšanas procesus pašlaik veic arī Starptautiskā Olimpiskā komiteja (SOK) un Pasaules Antidopinga aģentūra (WADA).
Trešdien Vācijas televīzijā tika pārraidīta dokumentālā filma, kas atklāj aizkulises Krievijas dopinga uzraudzīšanas sistēmā. Tajā par valsts dopinga lietošanas ēnas pusēm atklāti stāsta bijušais Krievijas Antidopinga aģentūras (RUSADA) darbinieks Vitālijs Stepanovs un viņa sieva Jūlija - vidējo distanču skrējēja, kura pašlaik par aizliegto vielu lietošanu izcieš diskvalifikāciju.
Šajos materiālos tiek uzsvērts, ka dopinga lietošana Krievijas sportā ir kā sērga, uzraugošajām instancēm slēpjot patiesos analīžu rezultātus un iesaistoties korupcijā.
"Bez dopinga mērķi nav sasniedzami. Sportistam dopings ir jālieto, tāda ir kārtība Krievijā. Lai izcīnītu medaļas, ir nepieciešama palīdzība - aizliegtās vielas," filmā paudis Stepanovs.
Filmā uzsvērts, ka pašreizējo kārtību Krievijas dopinga lietošanas uzraudzības sistēmā jau izmeklē IAAF, ko tā publiski atgādinājusi. Tā ir pārliecināta, kā ētikas komiteja savu darbu paveiks.
Līdzīgu izmeklēšanu pašlaik veic arī SOK, kas uzsver, ka atbilstošu pierādījumu uziešanas gadījumā nevilcināsies ar mēru pieņemšanu. Tikmēr WADA rīcībā jau ir informācija par faktiem, kas tiek minēti filmā, un tā izmeklēšanā sadarbojas ar IAAF.
Filmā savas liecības sniedz arī 2012.gada Londonas olimpisko spēļu čempione 800 metru skrējienā Marija Savinova, bet bijusī diska metēja Jevgēņija Pečerina apgalvo, ka 99% Krievijas olimpiskās komandas vieglatlētu lieto dopingu. Bijusī maratoniste Lilija Šobuhova, kura uzvarējusi Londonas un Čikāgas maratonos, savukārt atklāj, ka ar 450 000 dolāru (365 555 eiro) palīdzību piekukuļojusi vietējās federācijas pārstāvjus, lai, par spīti fiksētiem dopinga pārkāpumiem, varētu piedalīties Londonas Olimpiādē.
RUSADA vadība izskanējušo informāciju kategoriski noraida, uzsverot, ka visi sportisti, kuri snieguši savas liecības, karjeras laikā tikuši pieķerti dopinga lietošanā. Tā uzskata, ka profesionāļu vērtējumā šādi izteikumi ir smieklīgi.
LETA