"Mēris un holera" - Vācija no Krievijas iepirkusi gāzi par diviem miljardiem eiro
foto: Shutterstock Polic
Gāzes piegāde notiek pa jūru.
Pasaulē

"Mēris un holera" - Vācija no Krievijas iepirkusi gāzi par diviem miljardiem eiro

Ārzemju nodaļa

Jauns.lv

Vācijas valsts enerģētikas kompānija SEFE pasūtījusi aptuveni 50 sašķidrinātās dabasgāzes (SPG) partijas 2025. gadam no Krievijas "Novateks". Kopējā piegāžu summa tiek lēsta aptuveni 2 miljardu eiro apmērā.

"Mēris un holera" - Vācija no Krievijas iepirkusi ...

Kā ziņo "Deutsche Welle", jūras tankkuģi-gāzvedēji iziet no Sabetas ostas Jamalā, no kurienes nogādā SPG uz Denkerku, Zebrugi, Bilbao. Tur gāzi kurina un pasniedz Eiropas Savienības gāzes transporta sistēmā, pa kuru tā nonāk līdz Vācijai.

Kreisās partijas Bundestāga deputāts Kristians Gerke SPG piegādes no Krievijas nodēvēja par "mēri un holeru jeb faktiski par licenci naudas drukāšanai Krievijas militāri rūpnieciskajam kompleksam". Likumdevējs aicināja ieviest sankcijas un aizliegt Krievijas SPG piegādes Eiropai.

"SEFE dod ievērojamu ieguldījumu Krievijas pieaugošajos ieņēmumos no SPG tirdzniecības, kas pārsūknē vairāk naudas Krievijas militārajā kasē, nekā Ukraina saņem humānās palīdzības veidā," sacīja Vācijas ekoloģiskajā organizācijā "Deutsche Umwelthilfe". Tur arī aicināja aizliegt Krievijas SPG.

Projekts "Jamal SDG", no kurienes Eiropā ieplūst Krievijas SPG, - kopuzņēmums "Novateka" (50,1%), Francijas koncerns "TotalEnergies" (20%), Ķīnas Nacionālā naftas un gāzes korporācija (20%) un Ķīnas Zīda ceļa fonds (9,9%). Tas ir starptautisks konsorcijs, kur ārzemniekiem pieder gandrīz puse akciju un līdz ar to arī peļņa.

Krievijas varas iestādes projektam devušas plašus nodokļu atvieglojumus: nulles eksporta nodevu un nulles nodokļa likmi derīgo izrakteņu ieguvei. Tādā veidā "Jamal SDG" gandrīz nemaksā nodokļus Krievijā.