
Izraēlas ārlietu ministrs: dodot triecienus Irānai, veicinām arī Eiropas drošību

Irāna palīdzēja Krievijai karā Ukrainā ar visiem iespējamajiem līdzekļiem, tāpēc, dodot triecienus Irānai, tiek veicināta arī Eiropas drošība, intervijā sacīja Izraēlas ārlietu ministrs Gideons Sārs, kurš šonedēļ bija ieradies vizītē Latvijā.
Sārs piekrīt, ka režīma maiņas dēļ Sīrijā Krievijas pozīcijas Tuvajos Austrumos ir būtiski vājinājušās. "Bet kāpēc tad Sīrijā notika šī režīma maiņa? Tāpēc, ka Izraēla bija novājinājusi "Hizbollah" un atturēja Irānu no iejaukšanās Sīrijas notikumos. Tāpēc arī [Bašars al] Asads tika gāzts. Sīrija bija valsts, kurā Krievija kopā ar Irānu uzturēja Asadu pie varas," sacīja Izraēlas ārlietu ministrs.
"Tagad devām triecienus pašai Irānai, kas ir Krievijas sabiedrotā. Irāna palīdzēja Krievijai karā Ukrainā ar droniem, ar munīciju, ar izlūkdatiem - ar visiem iespējamajiem līdzekļiem. Tāpēc es uzskatu ka, dodot triecienus Irānai, mēs veicinām arī Eiropas drošību."Jautāts par Izraēlas attieksmi pret Krieviju un karu Ukrainā, Sārs norādīja, ka Izraēla šajā karā viennozīmīgi atbalsta Ukrainu. Par to liecina arī Izraēlas balsojumi ANO, kur tikai vienreiz tā nav nobalsojusi tāpat kā Eiropas valstis.
"Parasti vienmēr nostājāmies Ukrainas pusē, iestājāmies par Ukrainas teritoriālo integritāti, par Ukrainas suverenitāti. Mums nav nekādu šaubu, kurš ir agresors. Par mūsu attieksmi pret šo karu nav vispār nekādu šaubu," norādīja Izraēlas ārlietu ministrs.
Viņš sacīja, ka Izraēla Ukrainai sniedz humāno palīdzību un arī, piemēram, piegādāja gaisa triecienu draudu agrās brīdināšanas sistēmu un citas lietas. Tomēr Izraēlas politika ļauj sniegt tikai aizsardzības rakstura palīdzību, ne uzbrukuma bruņojumu, līdz ar to ir jāizpilda noteikti kritēriji.
"Varbūt esam mazāk iesaistīti nekā Eiropas valstis, bet tas ir dabiski. Mēs solidarizējamies ar Ukrainas tautu, un, iespējams, es pavisam drīz došos vizītē arī uz Ukrainu," sacīja Sārs.
Attiecībā uz ieilgušo karu Gazā un tam sekojošo kritikas pieaugumu Rietumeiropā, Sārs atzina, ka Rietumu mediji Izraēlai rada zināmus izaicinājumus. "Šos izaicinājumus vairo emocionālais faktors, redzot skarbos attēlus no Gazas. Bet karš pats par sevi ir skarbs. Un galvenais jautājums ne vienmēr tiek uzdots - kurš tad par to ir atbildīgs? Ne tikai jautājums par to, kurš uzsāka šo karu, jo visi visdrīzāk zina, ka šo karu ar 7.oktobra uzbrukumiem uzsāka "Hamas". Tomēr nez vai visi zina, ka viņi joprojām nav atbrīvojuši šajā uzbrukumā sagrābtos Izraēlas ķīlniekus," izteicās Sārs.
Viņš norādīja, ka šis karš varēja beigties pirms gada, pirms nedēļas un var beigties rīt - ja notiktu divas vienkāršas lietas. ""Hamas" ir jāatbrīvo šie apmēram 50 ķīlnieki, kuri joprojām atrodas Gazā, turklāt tur viņi tiek spīdzināti, un jānoliek ieročus. Neviena cita valsts pasaulē nepiekritīs būt teroristiskas valsts kaimiņvalsts. Divas vienkāršas lietas," sacīja Izraēlas ārlietu ministrs.
Viņš norādīja, ka Izraēla dod priekšroku miera panākšanai diplomātiskā ceļā, tāpēc tagad iesaistās sarunās par ķīlnieku atbrīvošanu un pamieru, tomēr, ja tas nav panākams diplomātiskā ceļā, Izraēlai ir jāizmanto militārs risinājums. Viņš atgādināja, ka 2005.gadā Izraēla no Gazas aizgāja pavisam - nojauca visas tur esošās ebreju apmetnes, likvidēja visas savas militārās bāzes un pat no kapsētām aizveda prom savus apbedījumus.
"Gaza varēja kļūt par piekrastes paradīzi. Mēs palīdzētu tai par šādu paradīzi kļūt. Tomēr pusotru gadu pēc tam "Hamas" pārņēma varu un pārvērta Gazu par lielāko teroristu karaļvalsti pasaulē," sacīja Sārs. "Mēs cīnāmies par savu eksistenci, un dažreiz rodas spriedze starp mūsu sabiedrisko attiecību un drošības vajadzībām. Ir skaidrs, ka mums ir jānovērš šie draudi - šāds ienaidnieks nedrīkst atrasties vienas jūdzes attālumā no mūsu kopienām. Mēs taču redzējām, kas notika 7.oktobrī, redzējām, ko viņi izdarīja."
Viņš uzsvēra, ka "Hamas" un "Islāma džihāds" ir fanātiskas, barbariskas, ekstrēmas teroristiskas organizācijas, kas zvēr iznīcināt Izraēlas valsti, turpina cīnīties pret Izraēlu un turēt Izraēlas civiliedzīvotājus par ķīlniekiem.
Izraēlas mērķi Gazas karā ir ļoti vienkārši, norādīja Izraēlas ārlietu ministrs - ir jāpanāk, lai no Gazas joslas Izraēlas drošībai un Izraēlas pilsoņiem vairs nebūtu nekāda apdraudējuma. "Citu mērķu mums nav," uzsvēra Sārs.