"Nepareizs LTV lēmums!" Sabiedrībā sašutuma vilnis, ka televīzijā vairs nav dzirdama Kreipāna balss
foto: Gints Ivuskans
Anatolijs Kreipāns (no labās) kopā ar Patrīciju Eiduka sportistes dokumentālās filmas pirmizrādē.
Citi sporta veidi

"Nepareizs LTV lēmums!" Sabiedrībā sašutuma vilnis, ka televīzijā vairs nav dzirdama Kreipāna balss

Kārlis Bērziņš

Jauns.lv

Latvijas Televīzijas mārketinga un komunikāciju daļas vadītāja Anita Jansone apstiprinājusi Jauns.lv, ka sabiedriskā televīzija pārtraukusi sadarbību ar leģendāro sporta komentētāju Anatoliju Kreipānu. Sagaidāms, ka LTV drīzumā plašāk komentēs pieņemto lēmumu, bet kopš trešdienas ar saviem viedokļiem un pat emocionālām atmiņām dalās sociālajā tīklā “X”. 

"Nepareizs LTV lēmums!" Sabiedrībā sašutuma vilnis...

Kopš 2024. gada Parīzes olimpisko spēļu beigām LTV7 kanāla demonstrētajās sporta pārraidēs vairs nav dzirdama leģendārā sporta komentētāja Anatolija Kreipāna balss. Viņš laiku lokos komentējis dažādus sporta veidus – no futbola, hokeja, basketbola līdz pat handbola, spīdvejam, vieglatlētikai un ziemas sporta veidiem. Daudziem atmiņā Kreipāns palicis ar savām faktu zināšanām attiecībā uz sportistu radiniekiem. Tāpat sabiedrībā iesakņojies viņa teiktais, ka “nekas nevarot būt labāks par dabīgu zālīti’’, ar to domājot dabīgo zālienu futbola stadionā. Bet par viņa “vai jūs spējat noticēt, kas tikko notika Stambulā,” (Latvijas futbola izlases kvalificēšanās 2004. gada Eiropas čempionātam) Toms Grēviņš izveidoja kompozīciju grupas “Outcast” dziesmas “Hey Ya” pavadījumā. 

Šajā rudenī, kad LTV7 atguva iespēju translēt Latvijas futbola izlases spēles, UEFA Nāciju līgā Paolo Nikolato trenētās komandas cīņas komentēja Kaspars Gorkšs un Andris Auziņš, bet vēl lielāks pārsteigums radās ar ziemas sporta veidu sākumu. Ierasti Kreipāns LTV7 kanālā bija viens no biatlona sacensību nemainīgiem komentētājiem, taču šī sezona nāca ar pārsteigumu – Kreipāna balss vairs nebija dzirdama. Viņa vietu ieņēmis pieredzējušais kolēģis Māris Rīmenis, kurš sacensības komentē kopā ar bijušajiem sportistiem, Jēkabu Nākumu vai Gundaru Upenieku. 

Kā portālam Jauns.lv apstiprināja Latvijas Televīzijas mārketinga un komunikācijas daļu vadītāja Anita Jansone, tad 4. decembrī portālā “Delfi” publicētā informācija par sadarbības neturpināšanu ar Anatoliju Kreipānu atbilst patiesībai. Daudz gan Jansone plašāk nekomentēja jau teikto iepriekš, vien nepiekrita faktam, ka šīs izmaiņas notikušas “pa kluso”. “Sporta nodaļas kolēģi atbildējuši uz skatītāju jautājumiem par Anatolija Kreipāna prombūtni,” viņa teica, pie reizes sakot, ka ar pašu ilggadējo kanāla komentētāju noritējušas pārrunas par sadarbības neturpināšanu. Viņa arī pauda, ka jau drīzumā gaidāms plašāks Sporta nodaļas vadītāja Andra Ušacka komentārs par sadarbības neturpināšanu ar Anatoliju Kreipānu.

Šis lēmums gan izsaucis sašutuma vētru gan sporta līdzjutējos, gan Kreipāna amata brāļos. Ar emocionālu vēstījumu klajā nāca RFS mārketinga un komunikāciju daļas vadītājs Pauļus Jaķelis, kurš Go3 platformā komentē basketbola un futbola spēles. “Ja ne Anatolijs Kreipāns, es nekad nekļūtu par komentētāju. Vienmēr būšu pateicīgs, ka sīkam, 12 gadus vecam puisim no Kauguriem, vienmēr atrakstīja, vēlāk iesaistīja žurnālistikā, parādīja darba radio un TV aizkulises. Man spilgti atmiņā palikusi viena epizode. Kad Ainars Bagatskis kļuva par Kauņas “Žalgiris” galveno treneri, Anatolijs man piedāvājam vienam tobrīd lielam laikrakstam iztulkot viņa lielu interviju no lietuviešu valodas. Es, protams, to izdarīju. Nākamajā dienā veikalā nopirku to laikrakstu. Intervija bija kā ierasts, bet pašā apakšā ar milzīgiem burtiem rakstīts, ka no lietuviešu valodas tulkoja Pauļus Jaķelis. Man tā bija eiforija un milzīgs novērtējums. Biju kā uz spārniem kādu nedēļu. Cilvēks ar lielo burtu. Paldies!” Viņš turpināja, ka Kreipāns viņam palīdzējis arī akreditācijām uz basketbola spēlēm. “Manai ģimenei tobrīd vispār nebija naudas. Es pat par basketbola treniņiem nevarēju laikā samaksāt. Anatolijs piedāvāja aizdot savas akreditācijas, lai varu apmeklēt ASK un “Barona” spēles. Tā nu es nedaudz šmaucos un gāju uz spēlēm pāris gadus, līdz pats tiku pie akreditācijām.” 

“Paaudžu maiņai jābūt, taču Kreipāns ir sporta komentēšanas leģenda, kurš iedvesmojis arī jaunos. Tieši viņa zināšanas un komentēšanas veids piesaistīja skatītājus, popularizēja Latvijas handbolu un spīdveju, ko daudzi nepazina. Anatolijs to nebija pelnījis,” sociālajā tīklā “X” raksta Aigars Prūsis. “Kreipāns reizēm peld savos stāstos un reālā brīža faktu konstatācijā, tomēr pietrūks tās ekstra zināšanas par biatlonu, sportistu dzīvēm. Cilvēks šim sportam un sportistiem sekoja līdz arī starpsezonā un vienmēr dalījās ar ļoti interesantiem stāstiem,” raksta Jānis Nātra. “Manuprāt, nepareizs lēmums no LTV puses. Tiem, kam Kreipāna stils nepatīk, tā ir jūsu izvēle. Stili, gaumes, vēlmes un prasības no pārraides ir dažādas. Man tīkamāks ir viņa miers un plašāks tēmas tvērums, nevis tā citu kolēģu “play by play” stila bļaušana,” par Kreipāna kvalitātēm raksta Guntis Vāveris. “Labākais komentārs, ko bija nācies dzirdēt par A.Kreipānu, bija – ‘’es pat gliemežu skriešanas sacensības varētu skatīties, ja tās komentēs A.Kreipāns.” Ļoti nepareizs LTV lēmums,” “X” min Māris Kaminskis. 

Netrūkst gan arī tādu, kuriem Kreipāna komentēšanas stils nav bijis pa prātam. “Es teikšu tā – Kreipāns man nepatīk. Viņš jau sen ir ārpus mūsdienu sporta un komentēšanas reālijām. Tāpēc es neteikšu, ka pats fakts ir pārsteigums vai kaut kas nepareizs, taču veids, kā tas notika, nu tur LTV pamatīgi nošāva greizi. Viņi to varēja noformulēt ļoti eleganti, taču izvēlējās prastus gājienus. Arī tas diemžēl nepārsteidz,” savu viedokli pauž Juris Miņins. Kā redzams, Anatolija Kreipāna nebūšana pie mikrofona saista daudzus un katram par to ir viedoklis.