Nenopietna līga ar dažiem skaļiem uzvārdiem: kur nonācis Jānis Timma? 
foto: FIBA Basketball
Jānis Timma (centrā) savā pēdējā turnīrā Latvijas izlases sastāvā.
Basketbols

Nenopietna līga ar dažiem skaļiem uzvārdiem: kur nonācis Jānis Timma? 

Kārlis Bērziņš

Jauns.lv

Svētdien debiju “Media Basket” rīkotajā 3:3 basketbola turnīrā uz abiem groziem piedzīvos Jānis Timma. Viņš spēlēs sievas Annas Sedokovas izveidotajā “Alikson Team” komandā, un viņa lēmumu jau apsprieduši Krievijas propagandas kanālā. Kas ir šis turnīrs?

Nenopietna līga ar dažiem skaļiem uzvārdiem: kur n...

Šīs nedēļas sākumā Jānis Timma paziņoja, ka turpmāk basketbolu vismaz mēnesi spēlēs agresorvalstī Krievijā, turklāt ļoti nenopietnā turnīrā – “Media Basket”, ko atbalsta bukmeikera kantoris “Liga Stavok”. To var saukt par 3:3 turnīru, kas, atšķirībā no olimpiskā 3x3 basketbola, tiek spēlēts nevis uz vienu, bet diviem groziem. Pašu pasākumu var saukt vairāk kā par šovu nekā par profesionālu basketbolu – komandās iesaistās nu jau bijušie spēlētāji, atsevišķi ar basketbolu saistīti cilvēki, kā arī zināmas personas no citām nozarēm, tostarp mākslinieki. 

Šī kļuvusi par “Media Basket” ceturto sezonu. Sporta turnīrus, kurā dominē šova elementi, konkrēta organizācijā rīko veseli seši cilvēki. Filips Kostrubovs iepriekš spēlējis hokeju, Almirs Muhudinovs futbolu, bet pārējie četri ar sportu nav cieši saistīti. Pirmo sezonu “Media Basket” rīkoja futbola turnīru, ko gan vairs neturpināja, bet šobrīd bez basketbola notiek arī golfa turnīrs. Paši rīkotāji uzskata, ka varētu paplašināties arī uz citiem sporta veidiem, bet pagaidām lielāko popularitāti guvis basketbols. 

Ceturtajā sezonā pirmo reizi fināls tiks rīkots Maskavas CSKA arēnā, kurā var sanākt desmit tūkstoši fanu. Šobrīd uz iknedēļas spēlēm “Arbat Hall” sapulcē ap trīs ar pusi tūkstošiem līdzjutēju. Kā uzsver paši rīkotāji, tad viņi neplāno atteikties no izklaides produkta radīšanas un došanās pretī profesionālas līgas izveides, jo tādas jau pastāvot, bet sabiedrības pieprasījums ir tieši pēc izklaides sporta produkta. 

“Media Basket” komandas veido vietējās slavenības, bet to rindās spēlē gan zināmas Krievijas basketbola ļaudis, gan arī cits sabiedrības krējums. 2023. gadā turnīrā spēlēja Antons Ponkrašovs. Basketbolists, kurš karjeras laikā spēlējis dažādos vadošos valsts basketbola klubos. Tāpat atsevišķus mačus aizvadījis Nacionālajā basketbola asociācijā (NBA) vairākas sezonas aizvadījušais Andrejs Kiriļenko, kurš šobrīd ir Krievijas Basketbola federācijas prezidents. Savukārt šajā sezonā “Rocket Team” sastāvā spēlē Timofejs Mozgovs – spēlētājs, kurš karjeras laikā nospēlēja 454 mačus Nacionālajā basketbola asociācijā (NBA) tādu komandu kā Denveras “Nuggets”, Klīvlendas “Cavaliers” (ar ko 2016. gadā kļuva par NBA čempionu), Losandželosas “Lakers” un Bruklinas “Nets” sastāvos (6,8 punkti, 4,9 atlēkušās bumbas).

Šie gan nav vienīgie basketbola spīdekļi, kuri mēģinājuši ar savu dalību kaut cik sportiski leģitimēt šo 3:3 basketbola līgu. Šobrīd par, iespējams, slavenāko personāžu līgā var minēt Leriju Viljamsu AKA “Bone Collector”, kurš iesauku ieguvis pateicoties savai spējai efektīvi apspēlēt pretiniekus (ar “ankle breaker” māņkustībām). Viņš tiek uzskatīts par vienu no visu laiku dižākajiem ielu basketbolistiem, kurš karjeras laikā nebaidījās izaicināt Alenu Aiversonu un Kobi Braientu uz viens pret vienu dueļiem. 

Lai arī atsevišķi zināmi vārdi basketbola pasaulē, kopumā mārketinga aģentūras “Media Basket” rīkoto turnīru nevar uzskatīt par nopietnām sporta sacensībām. Turklāt jāmin, ka Jānis Timma pievienojies komandai, kuru izveidojusi viņa esošā vai bijusī (?!) sieva Anna Sedokova. To viņa izdarīja kopā ar aktrisi Natāliju Rudovu, un “Alikson Team” šī ir debijas sezona konkrētajā izklaides produktā. Timmu var saukt par šīs komandas zināmāko spēlētāju. “Viens no mūsu mērķiem ir padarīt 3:3 basketbolu uz abiem groziem par oficiālu sporta veidu. Sākotnēji vismaz Krievijā. Tas nozīmētu laukumu būvēšanu, kurā cilvēki varētu spēlēt pēc mūsu izstrādātajiem standartiem. Viens no pirmajiem soļiem šī mērķa īstenošanā ir sasniegts – Krievijas Basketbola federācija iekļāvusi “Media Basket” valsts basketbola plānā uz nākamajiem trīs līdz pieciem gadiem,” intervijā Krievijas medijam Sports.ru saka paši organizatori, kuri neizslēdz paplašināšanos ārpus Krievijas, taču karadarbības dēļ ar Ukrainu daudz kur izplesties viņiem nav kur – visdrīzāk tikai uz Āziju, raugoties uz Ķīnas tirgu. 

Nav arī zināms, cik daudz katrs no iesaistītajiem nopelna par dalību turnīrā. Kā atzīst paši organizatori, tad tas ir jautājums katrai no komandām, bet tās ar cipariem nedalās. Tas nozīmē, ka ir arī grūti novērtēt, vai Jānis Timma vispār ko nopelna par dalību šajā turnīrā vai viņa dalība komandā ir citu apsvērumu vadīta. Viņa lēmumu gan neaprunā tikai Latvijā, bet arī Krievijā. Uz valsti aizbēgušais Andrejs Mamikins jau izmantojis esošo situāciju, par to runājot zināmā agresorvalsts TV pārraidē. “Ne īsti basketbola superzvaigzne, bet NBA zvaigzne Jānis Timma (Patiesībā Jānis NBA nav nemaz spēlējis, tik vien kā savulaik piedalījies Vasaras līgā un G līgā) tagad parakstīja līgumu ar Maskavas komandu, kas spēlē “Media Basket”. Viņu, protams, nosodīja, nu un kas? Un ko viņam var izdarīt, kurš pats visu ir sasniedzis, turklāt ir etniskais latvietis,” jau propagandas kanālā situāciju labvēlīgi izmantojis Mamikins. Sports nav politika...