Kāpēc Parīzes olimpiskajām spēlēm ir tik dīvains talismans un ko tas simbolizē?
2024. gada vasaras olimpisko spēļu Parīzē talismans ir mazs vīriņš ar frīģiešu cepurīti, pilnīgi sarkanā krāsā, ar milzīgām zilām acīm, un uzvilcis kājās apavus Francijas karoga trikolora krāsās. Neviļus rodas jautājums, kāpēc galvassega simbolizē vienu no pasaules lielākajiem sporta notikumiem?
Friģiešu cepure bija atbrīvoto vergu galvassega antīkajā pasaulē. Tā bija smaila, konusveida mīksta cepure, kuras gals noliekts uz priekšu. Kad bijušais vergs ieguva brīvību, viņš ieguva tiesības nēsāt šādu cepuri tāpat kā citi parastie iedzīvotāji. Šādu cepuri nēsāja dažādu tautu pārstāvji, piemēram, ir zināmi skitu karavīru attēli ar ļoti līdzīgām galvassegām. Frīģija bija teritorija, kas atradās mūsdienu Turcijas vidusdaļā.
The phrygian cap came from Aryan culture. It's found in all the gravesites of Indo-Europeans and in all portrayals of them in Antiquity. The Aryan resurgence movement did not begin in Germany, but in France. Hence its usage in art in the 18th and 19th centuries. pic.twitter.com/lmjsG0RGKR
— Daniel Natal (@DanielNatal18) July 25, 2024
XVIII gadsimta Eiropā ar savu dievbijību pirms antīkās kultūras, protams, zināja par atbrīvoto vergu sarkano cepuri. Un Lielās franču revolūcijas laikā viņi padarīja frīģiešu cepuri par brīvības simbolu. Frīģiešu cepurī 1792. gadā, gadu pirms nāvessoda izpildes, bija spiests nēsāt jau gāztais karalis Luijs XVI, pasniedzot to bijušajam monarham uzdurtu pīķa galā. Savukārt četrus gadu desmitus vēlāk mākslinieks Ežēns Delakruā cepuri “uzlika” uz dumpinieces Mariannas galvas. Tādējādi mākslinieks beidzot sasaistīja sarkano galvassegu ar revolucionāro garu un franču nacionālās apziņas uzplaukumu.
Frīģiešu cepure tika pasniegta kā mīkstā rotaļlieta sporta svētkiem. Ir arī frīģieša paralimpiskā versija - viņam vienas kājas vietā ir protēze. Starp citu, šis ir pirmais talismans kopš 1994. gada, kuram ir otra versija. Frīģieša ar protēzi priekšgājējs bija vienkājainais troļļu slēpotājs Sondre no Lillehammeres spēlēm.
Interesanti, ka šis ir pirmais gadījums, kad spēļu talismans nav ne dzīvnieks, ne mītiska būtne.
“Mēs izvēlējāmies ideālu, nevis dzīvnieku. Mēs izvēlējāmies frīģieša cepuri, jo tas ļoti spēcīgs Francijas Republikas simbols. Francūžiem tas ir ļoti slavens priekšmets, kas simbolizē brīvību,” stāsta trīskārtējais olimpiskais čempions kanoe airēšanā un 2024. gada olimpisko spēļu organizācijas komitejas priekšsēdētājs Tonijs Estangē.
Neraugoties uz līdzīgo izskatu, olimpiskais un paralimpiskais talismans, to radītāju ieskatā, atšķirsies. Olimpiskais tēls iecerēts kā taktiķis un praktisks aprēķinātājs ar matemātisku un metodisku pieeju, turpretim ar skriešanas protēzi aprīkotais paraolimpiskais talismans būs spontānas enerģijas pārpilns.
Olimpiskais talisms pirmo reizi tika izmantots 1932. Gadā Losandželosā, bet par neatņemamu olimpisko spēļu tradīciju tas kļuva 1968. gadā Grenoblē. Pirmais oficiālais talismans tiek uzskatīts taksītis Valdi no 1972. gada Minhenes olimpiskajām spēlēm.