Kārlis Skrastiņš Latvijas un Ziemeļamerikas hokeja līdzjutēju sirdīs: traģiski mirušajam latviešu "dzelzs vīram" šodien apritētu 50
foto: AFP/Scanpix
Kārļa Skrastiņa piemiņas brīdis viņa pēdējā NHL kluba Dalasas "Stars" arēnā 2012. gadā
Hokejs

Kārlis Skrastiņš Latvijas un Ziemeļamerikas hokeja līdzjutēju sirdīs: traģiski mirušajam latviešu "dzelzs vīram" šodien apritētu 50

Sporta nodaļa

Jauns.lv

Šodien savu 50 gadu dzimšanas dienu svinētu viens no visu laiku izcilākajiem Latvijas hokejistiem Kārlis Skrastiņš, kurš izlases godu aizstāvēja 3 olimpiskajās spēlēs un 12 pasaules čempionātos, bet par leģendāro izturību Nacionālajā hokeja līgā izpelnījās “dzelzs vīra” iesauku. Viņa dzīvība traģiski aprāvās 2011. gada 7. septembra aviokatastrofā kopā ar visu Jaroslavļas komandu “Lokomotiv”.

Kārlis Skrastiņš Latvijas un Ziemeļamerikas hokeja...

Kārlis Skrastiņš daudzus gadus bija ne tikai viens no Latvijas izlases balstiem (ar viņa 7. numuru vairs neviens izlasē nespēlēs), bet aizvadīja arī spožu karjeru NHL. Viens no izcilākajiem Skrastiņa NHL karjeras sasniegumiem bija savulaik piederējušais līgas rekords par visvairāk pēc kārtas aizvadītajām spēlēm starp aizsargiem. 2007. gada 8. februārī viņš nospēlēja 487. spēli pēc kārtas (sērija sākās tālajā 2000. gada 21. februārī!), labojot Tima Hortona 1968. gadā uzstādīto rekordu, un šī sērija noslēdzās ar 495 spēlēm, ceļa traumas dēļ izlaižot 2007. gada 25. februāra spēli. Līdz tam 2000. gada 18. februāra spēle pret Sentluisas “Blues” bija vienīgā, kuru Skrastiņš bija izlaidis visā NHL karjerā. NHL rekords pēc kārtas aizvadītajās spēlēs ar 964 mačiem pieder Dagam Džārvisam.

1974. gada 9. jūlijā Rīgā dzimušais Skrastiņš profesionālā hokejista karjeru sāka 1991. gadā Rīgas “Pārdaugava” komandas sastāvā, kuras rindās aizvadīja trīs sezonas, bet pēc tam viņš vēl trīs sezonas pavadīja Somijas augstākās līgas klubā Turku TPS, ar kuru 1997. gadā izcīnīja Somijas čempionāta sudraba medaļu.

1998. gada Nacionālās hokeja līgas (NHL) jauno spēlētāju drafta ceremonijā Skrastiņu ar kopējo 230. numuru izvēlējās Nešvilas “Predators” komanda, kuras sastāvā aizsargs vēlāk nospēlēja piecas sezonas. 2003. gadā Skrastiņš tika aizmainīts uz Kolorādo “Avalanche”, bet NHL lokauta laikā 2004./2005. gada sezonā viņš spēlēja Latvijas klubā “Rīga 2000”, tiekot atzīts par Baltkrievijas atklātā čempionāta sezonas labāko aizsargu. Pēc divām ar pusi “Avalanche” komandā pavadītām sezonām Skrastiņš 2008. gada 26. februārī tika aizmainīts uz Floridas “Panthers” vienību. Šī paša gada 16. oktobrī viņš aizvadīja savu 600. spēli NHL karjerā, bet 1. novembrī guva savu 100. rezultativitātes punktu NHL. 2009. gada jūlija sākumā Skrastiņš parakstīja divu gadu līgumu ar NHL klubu Dalasas “Stars”, kurā spēlēja līdz 2011. gada sezonas beigām, pēc tam parakstīja līgumu ar Kontinentālās hokeja līgas (KHL) Jarostavļas klubu “Lokomotiv”, taču līgā tā arī nenospēlēja…

Latvijas izlases rindās Skrastiņš kopumā aizvadīja 151 spēli, gūstot 28 vārtus un izpildot 38 rezultatīvas piespēles, kā arī nopelnot 89 soda minūtes. Latvijas valstsvienībā Skrastiņš debitēja 1992. gadā, bet pēdējo reizi viņš pasaules čempionātā spēlēja 2009. gadā. Savukārt pēdējo reizi Latvijas izlasē "Dzelzs vīrs" spēlēja 2010. gada Vankūveras olimpiskajās spēlēs, kad bija valstsvienības kapteinis.

2011. gada 7. septembris kļuva par melno dienu Latvijas un pasaules hokeja vēsturē.

Latvija atvadās no Kārļa Skrastiņa

Kārlis Skrastiņš guldīts zemes klēpī

Neilgi pēc pacelšanās no Tunošnas lidostas avarēja KHL komandas Jaroslavļas "Lokomotiv" lidmašīna, kura devās uz regulārās sezonas pirmo spēli izbraukumā pret Minskas "Dinamo". Lidmašīna pēc pacelšanās paspēja uzlidot līdz aptuveni 500 metru augstumam un pēc tam nogāzās divu kilometru attālumā no skrejceļa. Pēc aculiecinieku stāstītā, "Jak-42" markas lidmašīna, nogāžoties izjukusi pa gabaliem un uzliesmojusi. Daļa purngala atlūzu iegāzušās Volgas upē. Zīmīgi, ka dažus mēnešus vēlāk KHL paziņoja, ka komandas uz spēlēm turpmāko lidos tikai "Airbus" un "Boeing" lidaparātos.

No Jaroslavļas „Lokomotiv” hokejistiem atvadās aptuveni 100 tūkstoši cilvēku.

44 no 45 lidmašīnā bijušajiem cilvēkiem zaudēja dzīvību. Katastrofā izdzīvoja vienīgi borta inženieris Aleksandrs Sizovs un Krievijas izlases uzbrucējs Aleksandrs Gaļimovs, kurš gan pēc piecas dienas ilgas cīņas par dzīvību slimnīcā nomira. Dzīvības izdzisa tādām hokeja zvaigznēm kā Kārlim Skrastiņam, Pavolam Demitram, Karelam Rahūnekam, Jozefam Vasīčekam, Ruslanam Salejam, Janam Marekam, Robertam Dītriham, Stefanam Līvam un daudziem citiem.

"Lokomotiv" komanda pirms sezonas bija pulcējusi zvaigžņotu sastāvu un tika uzskatīta par vienu no galvenajām pretendentēm Gagarina kausa izcīnīšanu, jo trīs iepriekšējās sezonās komanda bija aizkļuvusi vismaz līdz Rietumu konferences finālam (vienreiz arī līdz līgas finālam), bet uz 2011./12. gada sezonu sastāvs tika vēl ievērojami pastiprināts. Aizsardzības balsta loma tika atvēlēta 12 sezonas NHL nospēlējušajam "dzelzs vīram" Skrastiņam, diemžēl tam nebija lemts piepildīties.

Vienas no pēdējām Kārļa Skrastiņa bildēm dzimtajā Rīgā

Kārļa Skrastiņa kapavieta Pirmajos Meža kapos

Kārļa Skrastiņa kapavieta Pirmajos Meža kapos

Hokeja leģendas Kārļa Skrastiņa piemiņas gājiens