foto: Latvijas Šaha federācija
Bērziņa pārspēj Reiznieces-Ozolas rekordu, kļūstot par pieckārtēju Latvijas čempioni šahā
Ilze Bērziņa.
Citi sporta veidi
2024. gada 6. maijs, 19:53

Bērziņa pārspēj Reiznieces-Ozolas rekordu, kļūstot par pieckārtēju Latvijas čempioni šahā

Ziņu nodaļa

Jauns.lv

Par Latvijas čempioniem šahā svētdien tika kronēti Guntis Jankovskis un Ilze Bērziņa.

Transporta un sakaru institūtā Rīgā sieviešu konkurencē jau piekto zelta medaļu savā karjerā izcīnīja lielmeistare Bērziņa (2177), sakrājot 6,5 punktus no deviņiem. 6,5 punktus izcīnīja arī FIDE meistare Renāte Vidruska (1978), kurai sudrabs ir labākais sasniegums karjerā. Trešā ar sešiem punktiem palika iepriekšējo četru turnīru uzvarētāja lielmeistare Laura Rogule (2290).

Pirms pēdējā kārtas vienīgā līdere ar sešiem punktiem bija FIDE meistare Elīna Otikova (2073). Lai pirmo reizi kļūtu par čempioni, viņai ar baltajām figūrām bija jāuzvar Vidruska. Neizšķirta gadījumā bija garantēta medaļa, kas arī būtu līdz šim labākais sasniegums, taču partijā ar melnajām figūrām labāka bija viņas pretiniece. Lai pēc Otikovas zaudējuma par čempioni kļūtu Bērziņa, meistarkandidātei Marijai Kuzņecovai (2082) bija jācīnās neizšķirti ar Krūmiņu, bet pašai Bērziņai bija jāpieveic Emīlija Apine (1701).

Šāds scenārijs piepildījās, un titulētāko šahistu sarakstā Bērziņa sieviešu sacensībās ir apsteigusi lielmeistari Danu Reiznieci-Ozolu, kurai pēc valstiskās neatkarības atjaunošanas ir četras zelta medaļas. Ja Kuzņecova vai Krūmiņa būtu uzvarējusi, viņa kļūtu par čempioni.

Vīriešu konkurencē par uzvarētāju pirmo reizi kļuva Starptautiskās Šaha federācijas (FIDE) meistars Jankovskis (reitings - 2258 punkti), kurš deviņās kārtās ieguva septiņus punktus, pēc papildrādītājiem apsteidzot Klāvu Stabulnieku (2211), kuram tā ir pirmā medaļa pieaugušo čempionātos.

Par puspunktu no viņiem atpalika un bronzas medaļu ieguva Kristaps Kretainis (2145). Pēc astotās kārtas četriem līderiem bija pa sešiem punktiem, un divi no viņiem spēlēja savā starpā, tiekoties Jankovskim un Reinim Paikenam (2179). Cīņa pie pirmā galdiņa norisinājās visilgāk, līdz ar baltajām figūrām spēlējošais Paikens 73.gājienā padevās. Tas nozīmēja, ka jēkabpilietis Jankovskis pirmo reizi ir kļuvis par valsts čempionu. Kopš valstiskās neatkarības atjaunošanas Latvijā viņš kļuva par 20. Latvijas čempionātu uzvarētāju.