Citi sporta veidi
2023. gada 21. oktobris, 00:49

"All Blacks" sakauj Argentīnu un iekļūst regbija Pasaules kausa finālā

Jauns.lv/LETA

Jaunzēlandes regbija-15 izlase piektdien Sendenī kļuva par pirmo šī gada Pasaules kausa finālturnīra finālisti, ar 44:6 (20:6) sakaujot Argentīnu, un var kļūt par vienīgo četrkārtējo čempioni. Tās pretiniece — pašreizējā (arī trīskārtējā) čempione DĀR vai pērn pāridarītāja Anglija — noskaidrosies sestdienas vakarā.

2023. gada Pasaules kausa izcīņa regbijā latviešu fana acīm

2023. gada Pasaules kausa izcīņa regbijā latviešu fana acīm.

gallery icon

Jaunzēlandietis Vils Džordans šajā mačā izcēlās ar trīs piezemējumiem, bet visā turnīrā viņam tādu ir astoņi — tikpat ir savulaik spējis "All Blacks" leģenda Džona Lomu, viņa tautietis Džulians Savea, kā arī DĀR regbists Braiens Habana.

Piektajā minūtē ar precīzu soda sitienu Argentīnas izlasi vadībā izvirzīja Emiliāno Bofelli, bet pēc sešām minūtēm ar komandas gādību bumbu ieskaites zonā nogādāja Džordans un realizācijas sitienu izpildīja Ričiji Mo'unga - 7:3 Jaunzēlandes labā. 

Vēl pēc piecām minūtēm piezemējumu veica Džordijs Barets, nostiprinot jaunzēlandiešu pārsvaru, bet 34.minūtē Argentīna bija tuvu ieskaites zonai, taču pēc pretinieku pārkāpuma, tā vietā, lai dotos pēc pirmā piezemējuma, izvēlējās soda sitienu, kuru realizēja Bofelli - 6:12. Līdz puslaika beigām Mo'unga ar soda sitienu un Šenons Frizels ar piezemējumu atjaunoja "All Blacks" drošu vadību - 20:6.

Regbija Pasaules kauss: prieks, sarūgtinājums un triumfs (1987-2023)

Regbija Pasaules kauss: prieks, sarūgtinājums, triumfs un fanu svētki (1987-2023)

gallery icon

Otrā puslaika pirmajās minūtes jaunzēlandiešiem padevās vēl viens rezultatīvs uzbrukums, septiņus punktus pievienojot Āronam Smitam un Mo'ungam. Līdz 50.minūtei Frizels un Mounga panāca jau 34:6, bet vēlāk savu otro un trešo piezemējumu mačā veica Džordans.

Spēles beigās jaunzēlandieši centās izvirzīt Džordanu vēl vienam piezemējumam, lai viņš kļūtu par vienīgo rekordistu.

Jaunzēlandes pārsvars bija tik nomācošs, ka tad, kad dzelteno kartīti saņēmušā Skota Bareta dīksēdes laiks bija beidzies piecas minūtes pirms spēles beigām, treneri nolēma dot viņam atpūtu un atpakaļ laukumā nemaz nelaist, tādējādi "All Blacks" labprātīgi turpināja spēlēt mazākumā.

Jaunzēlande un Argentīna ir tikušās 37 reizes, 34 no tām uzvarot jaunzēlandiešiem, divreiz uzvarot Argentīnai, bet viena cīņa ir noslēgusies neizšķirti. Pasaules kausā komandas tikušās četrreiz, visās spēlēs uzvarot Jaunzēlandei, tomēr iepriekš ar katru reizi uzvaras rokā devusies arvien grūtāk. 1987.gadā jaunzēlandieši svinēja uzvaru ar 46:15, 2011.gadā - ar 33:10 un pirms astoņiem gadiem uzvarot ar 26:16.

Ar nākamajiem pretiniekiem finālā Dienvidāfriku vai Angliju "vīriem melnā" ir principiāla sāncensība. 

1991. gadā Jaunzēlande Londonā pieveica Angliju grupas spēlē (18:12), 1999. gadā turpat atkal svinēja uzvaru (30:16), pēc tam ilgstoši abu izlašu ceļi nekrustojās — līdz pat 2019. gada Pasaules kausa pusfinālam, kad Anglija uzlēja aukstu dušu titulētajiem favorītiem, pilnībā dominējot laukumā (19:7).

Savukārt ar Dienvidāfriku Jaunzēlande pirmo reizi tikās 1995. gada Pasaules kausa finālā, pagarinājumā piekāpjoties ar 12:15. Tiesa, daudzi “All Blacks” spēlētāji pirms spēles smagi saindējās ar pārtiku, un klīda runas, ka Āzijas bukmeikeri esot uzpirkuši kādu “oficianti Sjūziju”, lai favorīti finālā ciestu neveiksmi. Pats fināls palika spilgtā atmiņā ar iespaidīgo "Boeing" lainera pārlidošanu pāri Johannesburgas "Ellis Park" stadionam pirms spēles, kā arī ar DĀR pirmā melnādainā prezidenta Nelsona Mandelas pasniegto Pasaules kausu DĀR kapteinim Fransuā Pināram — savulaik DĀR regbija izlasi, tās iesauku "Springbokke" un gazeles emblēmu uzskatīja par aparteīda simboliem sportā, un Mandela kā nācijas samierināšanās zīmi uzvilka šo krekliņu.

1999. gadā Kārdifā abas izlases mērojās spēkiem par 3. vietu, un atkal pārāki bija āfrikāņi (22:18).

Toties turpmāk savstarpējās spēlēs Pasaules kausā uzvarēja tikai Jaunzēlande. 2003. gadā Melburnā “All Blacks” ceturtdaļfinālā atmaksāja ar pārliecinošu 29:9, turklāt viņu pašpārliecinātību raksturoja pēdējais piezemējums, kad desmitais numurs Karloss Spensers (vēlāk viņš pārcēlās uz dzīvi Dienvidāfrikā!) neskatoties atmuguriski starp kājām padeva bumbu Džo Rokokoko.

2015. gadā sīkstā pusfinālā Londonā Jaunzēlande atkal bija pārāka par Dienvidāfriku (20:18) ceļā uz vēsturisko trešo titulu. 2019. gadā Jaunzēlande svinēja uzvaru grupas spēlē Jokohamā (23:13), tiesa, toreiz trešo titulu izcīnīja DĀR, kļūstot par pirmo čempioni, par spīti zaudējumam grupā.

Jāpiebilst, ka tieši Francijā 2007. gadā DĀR kļuva par čempioni, varbūt būs laimīga arī otrā reize? Zīmīgi, ka dienvidāfrikāņi kausu virs galvas pacēla tieši 20. oktobrī.

Pasaules kausa izcīņa vairāk nekā pusotra mēneša garumā norisinās deviņās Francijas pilsētās, 20 valstsvienībām cīnoties par prestižo trofeju. Pirmajā posmā četrās apakšgrupās izlases aizvadīja viena apļa turnīru, divām labākajām grupas komandām iekļūstot ceturtdaļfinālā.

Katras grupas pirmo triju vietu īpašnieces nodrošināja ceļazīmes uz 2027.gada Pasaules kausa izcīņu.

Francija pasaules meistarsacīkstes uzņem trešo reizi un otro reizi - kā vienīgā rīkotāja. No deviņiem aizvadītajiem turnīriem pa trim reizēm čempionu kausu, kas nosaukts Viljama Veba Elisa vārdā, virs galvas ir cēluši Jaunzēlandes un Dienvidāfrikas Republikas regbisti, divi tituli ir Austrālijai, bet viens - Anglijai.

Pirms četriem gadiem Japānā notikušajā Pasaules kausā uzvarēja DĀR, kas finālā ar rezultātu 32:12 guva virsroku pār Angliju.