Biatlona leģenda Furkads jūtas, ka pietiekami neaizstāv krievus un baltkrievus
foto: AFP/Scanpix
Pieckārtējais olimpiskais čempions biatlonā Martēns Furkads.
Sporta zvaigznes

Biatlona leģenda Furkads jūtas, ka pietiekami neaizstāv krievus un baltkrievus

Jauns.lv

Biatlona leģenda Martēns Furkads, kurš tagad ir Starptautiskās olimpiskās komitejas (SOK) Sportistu komitejas biedrs, Obrerhofā notiekošā pasaules čempionāta laikā nācis klājā ar viedokli, ka Krievijas un Baltkrievijas sportistiem būtu jāļauj piedalīties Parīzes olimpiskajās spēlēs.

Biatlona leģenda Furkads jūtas, ka pietiekami neai...

"Mums būtu jāapsver Krievijas un Baltkrievijas sportistu atgriešanās sacensībās. Mani ievēlēja SOK, lai es aizsargātu sportistus. Man šķiet, ka es neaizstāvu šos sportistus. Protams, viņi ir krievi un baltkrievi, bet viņi ir arī sportisti,” pauž Furkads, piebilstot, ka visu savu karjeru esot cīnījies ar Krieviju dopinga jautājumos, tāpēc nav uzskatāms par prokrieviski domājošu.

“Man būtu ļoti kauns par savu valsti, ja tā nolemtu atstādināt Krievijas un Baltkrievijas sportistus. Nesaprotu, kā mēs varam rīkot pasaules čempionātu bez Krievijas un Baltkrievijas sportistiem,” pauž biatlona leģenda.

Martēns Furkads no 2022. gada ir SOK loceklis, Sportistu komisijas pārstāvis.

Diametrāli pretēju viedokli Oberhofā paudis pasaules šā brīža labākais biatlonists Juhanness Tīngnēss Bē un viens no Zviedrijas komandas līderiem Sebastjans Samuelsons.

“Manuprāt, tas ir mazliet dīvaini. Viņš ir lielisks puisis, uz kuru esmu skatījies līdzi ilgus  gadus un ar kuru man vienmēr ir bijis vienāds viedoklis. Viņš ir bijis labs paraugs savā attieksmē pret dopinga apkarošanu, un, tā kā viņš ieņem amatu SOK kā sportistu pārstāvis, esmu ar viņu ļoti apmierināts. Taču ir skaidrs, ka šajā gadījumā es viņam nepiekrītu,” izteicies Bē.

Iepriekš ar prokrievisku nostāju izcēlies arī Martēna brālis Simons, bet pats Martēns iepriekš distancējās no viedokļa, ka Krievijas sportistiem būtu jāļauj startēt sacensībās.

Bijušais biatlonists un šā brīža Francijas jaunatnes izlases treneris Simons Furkads pagājušā gaa aprīlī sarunā ar krievu mediju “Match TV” izteicās, ka Starptautiskajai biatlona federācijai (IBU) nevajadzētu izstumt krievu un baltkrievu sportistus, kas noticis pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā, kurā palīdzīgu roku sniegusi arī Baltkrievija. Simons skaidrojis, ka sportistiem neesot bijusi iespēja izvēlēties un teikt “nē”, jo viņiem esot daudz ko zaudēt, ieskaitot brīvību. Sportisti nav vainīgi pie Krievijas iebrukuma Ukrainā.

Tikai viens atvainojies

Ukrainas vadošais biatlonists Dmitro Pidručnijs pamatoti noskaities uz viedokli, ka Krievijas sportistiem vajadzētu ļaut piedalīties sacensībās. Pidručnijs ilgi nav varējis rakstīt, jo pašlaik karo, bet tagad viņa mērs esot pilns: “Pirmkārt, Martēn un Simon, ejiet d*rst! Es ceru, ka jūsu bērniem nekad nebūs jājūt tādas ciešanas, kādas jutuši ir ukraiņu bērni, kuri pameta savas mājas, dzirdēja sprādzienus, mammu bļāvienus, kad viņu bērni bija miruši,” savā “Instagram” kontā raksta sportists.

Pidručnijs atklāj, ka savulaik balsojis par pieckārtējo olimpisko čempionu Martēnu kādā Olimpiskās komitejas balsojumā un tagad to ļoti nožēlojot, jo arī lieliski sportisti mēdz izrādīties kā s*dīgi cilvēki.

Ukrainis atklāj, ka kopš kara sākuma tikai viens krievu biatlonists ir ar viņu sazinājies un paudis kaunu un nožēlu par notiekošo. Šī iemesla dēļ visi krievu un baltkrievu biatlonisti, pēc Pidručnija domām, ir parādījuši, ka atbalsta šo karu.

Martēns ir pārprasts?

Uz Pidručnija komentāru atbildējis arī Martēns, kurš saprot Dmitro dusmas un skumjas, bet neuzskata, ka nepiekrišana kāda cilvēka brāļa teiktajam ir pamats, lai kādu aizvainotu. “Ja neesi pamanījis, mans vārds ir Martēns un es pēdējā laikā neesmu sniedzis intervijas.

Izdevums “RMC Sport” norāda, ka Martēns jau nākamajā dienā pēc karadarbības sākuma (25. februārī) esot sūtījis Pidručnijam atbalsta vēstuli, kas, iespējams, esot pārprasta.

Arī iepriekš Simons Furkads visai demonstratīvi atbalstījis Krievijas atlētus, tiesa, arī publiski paudis, ka neatbalsta iebrukumu Ukrainā. Vecākais no brāļiem Furkadiem, piedaloties Martēna Furkada festivāla, kam jānorisinās būs septembrī, organizēšanā paudis nostāju, ka pasākumā obligāti jāpiedalās arī Krievijas sportistiem.

Tomēr visskaļākais Simona izgājiens laikam bijis junioru pasaules čempionātā ASV, kur Krievijas jaunajiem sportistiem neļāva pabeigt sacensības un viņu diskvalificēja. Francūzis, paužot atbalstu Krievijai, sagrieza Francijas karogu un sakārtoja to kā Krievijas karogu. Ar šādu rīcību viņš centies parādīt sportistiem, ka “visi saprot, ka sportisti nav vainīgi, bet Krievijas varas rīcību viņš neatbalstot.”

No olimpiskajām spēlēm uz karalauku

Jau ziņots, ka trīs olimpisko spēļu dalībnieks Dmitro Pidručnijs uzreiz pēc atgriešanās no Pekinas spēlēm paziņoja, ka dosies aizstāvēt savu dzimteni, kurā iebruka Krievijas karaspēks. Krievija klaji pārkāpusi ne vien visus iedomājamos cilvēktiesību likumus, bet arī olimpisko mieru – vienošanos par karadarbības pārtraukšanu, neuzsākšanu laikā posmā trīs nedēļas pirms olimpiskajām spēlēm līdz trīs nedēļas pēc paraolimpiskajām spēlēm. Krievija Ukrainā iebruka laika posmā starp olimpiskajām un paraolimpiskajām spēlēm. Aizstāvot Ukrainu no okupantu iebrukuma jau pirmajās dienās krita jaunais ukraiņu biatlonists 19 gadus vecais Jevgēņijs Mališevs.