NHL zvaigzne Kaprizovs netiek ielaists ASV un varētu būt spiests doties karā
25 gadus vecais Krievijas hokeja spīdeklis Kirils Kaprizovs nav spējis atgriezties ASV, ko bija pametis uz laiku pēc karjerā labākās sezonas, pārstāvot Nacionālās hokeja līgas (NHL) klubu Minesotas “Wild”. Kaprizovam divi mēģinājumi atgriezties Ziemeļamerikā izrādījās neveiksmīgi.
Krievu uzbrucējs aizvadīja spožu sezonu “Wild” rindās regulārajā sezonā 81 mačā iekrājot 108 punktus (47+61), bet Stenlija kausa izcīņā sešās spēlēs septiņi vārti un viena rezultatīva piespēle. Turklāt hokejistam ir spēkā līgums ar NHL klubu vēl uz četrām sezonām, tomēr viņam neesot darba atļaujas strādāšanai ASV, jo sportists esot uzrādījis viltotus dokumentus par obligātā militārā dienesta iziešanu Krievijā.
Nederīgie dokumenti, kas esot taisīti ar domu, lai viņš netiktu iesaukts armijā pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā.
Hokejistam neesot izdevies iebraukt ASV ne no Dubaijas, ne no Karību salām, visticamāk, nenokārtotas darba vīzas formalitāšu dēļ, kas sankciju dēļ šobrīd varētu nebūt visai viegli paveicams uzdevums. Kā zināms, tiešā satiksme starp Krieviju un ASV, kā arī vairumu Rietumeiropas valstu ir apturēta noteikto sankciju pret agresorvalsti dēļ. Tad nu Kaprizovam nācies atgriezies dzimtenē.
Minesotas kluba ģenerālmenedžeris Bils Gerins centīsies pēc iespējas ātrāk noskaidrot, kas būtu darāms, lai viņu komandas līderis varētu ātrāk atgriezties ASV. Tomēr situācija ar Filadelfijas “Flyers” vārtsargu Ivanu Fedotovu, kurš arī esot lietojis viltotu militāro identifikācijas karti, un par sodu nosūtīts uz militārajā dienestā aiz Polārā loka.
Kaprizova tēvs noraidījis apsūdzības, ka dēls būtu pircis viltotus dokumentus, jo viņš esot bijis students, kas ir atbrīvots no obligātā militārā dienesta, tomēr jūnija beigās šai atļaujai esot beidzies termiņš. Līdz ar to pastāv reāla iespējamība, ka 2018. gada Phjončhanas olimpisko spēļu čempions un pagājušās NHL sezonas piektais rezultatīvākais spēlētājs varētu tikt iesaukts armijā.
Jauns.lv jau vēstīja, ka kontinentālās hokeja līgas (KHL) kluba Maskavas CSKA pamatvārtsargs Ivans Fedotovs, kurš vārtus sargāja arī visās sešos Krievijas Olimpiskās komitejas komandas mačos Pekinas olimpiskajās spēlēs, palīdzot izcīnīt sudraba medaļu, bija nolēmis pēc aizvadītās sezonas izmēģināt spēkus Ziemeļamerikā.
Fedotovs Pekinā sešos mačos atvairīja 94,3 procentus pretinieku metienu, bet Gagarina kausa izcīņas izslēgšanas mačos 22 mačos tika galā ar 93,7% sāncenšu raidījumu. Turklāt abās sacensības izcīnīta otrā vieta. 201 centimetru raženā vārtsarga sniegums piesaistīja arī viņu savulaik draftējušās nacionālās hokeja līgas (NHL) komandas Filadelfijas “Flyers” interesi.
Fedotovs jau bija informējis kluba vadību par plāniem pamest komandu un doties izmēģināt veiksmi NHL. Tomēr fakts, ka viņš pārstāvējis Krievijas armijas centrālo sporta klubu (CSKA abreviatūras tulkojums), viņam nenāca par labu.
Mūsdienās armijas ietekme uz CSKA aktivitātēm ir krietni mazāka nekā padomju laikos, tomēr nav mainījies fakts, ka visa sporta industrija šajā valstī ir praktiski tikai valsts līdzekļu sponsorēta. CSKA gadījumā klubs ir pakļauts naftas gigantam “Rosneft”, bet vienības galva ir viens no diktatora Vladimira Putina biedriem oligarhs Igors Sečins.
Fedotova vēlme pamest Krieviju pēc līguma parakstīšanas ar “Flyers” tika uztverta kā mēģinājums izvairīties no militārā dienesta. Par sodu hokejists tika pie nozīmējuma dienestam Ziemeļu Ledus okeānā esošajā Novaju Zemļā. Rekrutācijas punktā Fedotovam esot kļuvis slikti ar veselību un viņš ticis hospitalizēts, tomēr, kā vēsta ziņu aģentūra TASS, hokejisti jau šobrīd atrodoties Severomorskā (militārā bāze Murmanskas apgabalā) un drīzumā došoties uz Novaju Zemļu.
Aiz ziemeļu polārā loka starp Barenca un Karas jūrām esošais salu arhipelāgs ir no ārpasaules praktiski noslēgta Krievijas militārā zonā. Arhipelāgā jau no 1954. gada norisinājušies kodolieroču izmēģinājumi un vienīgie pastāvīgie iedzīvotāji tur ir krievu militāristi. Šī vieta nereti tiek izmantota kā sodīšanas veids, jo uz salas ir nopietnas problēmas ar dzeramo ūdeni, elektrību un sakaru pārklājumu.
Fedetova gadījums liek aizdomāties arī citiem jaunajiem krievu hokejistiem no CSKA sistēmas, kas spēlē ārzemēs un nav bijuši obligātajā militārajā dienestā – Iļja Sorokins, Jegors Afanasjevs, Artjoms Grušņikovs, Dmitrijs Samorukovs varētu piedzīvot ko līdzīgu.