Latvijas izlase iztur norvēģu spiedienu un izcīna pirmo uzvaru
Latvijas vīriešu hokeja izlase pirmdien Tamperē pasaules čempionāta trešajā mačā pārspēja Norvēģiju, gūstot pirmo uzvaru Somijā.
Latvijas hokeja izlase Tamperē spēkojas ar Norvēģiju
Latvijas hokeja izlase Tamperē spēkojas ar Norvēģiju.
Latvija pieveica Norvēģiju ar 3:2 (1:1, 2:0, 0:1).
Vārtus Latvijas izlases labā guva Rodrigo Ābols, Nikolajs Jeļisejevs un Roberts Bukarts.
Pirmajā periodā nedaudz labāki bija Latvijas hokejisti, taču ripa ilgi nelidoja norvēģu vārtos, pat divos divu minūšu noraidījumos, ko norvēģu hokejisti nopelnīja perioda pirmajā pusē.
Rezultātu atklāja Latvijas komandas kapteinis Rodrigo Ābols, kad bija spēlētas 14 minūtes un četras sekundes. Pēc Rūdolfa Balcera atspēles atpakaļ norvēģu zonas labajā pusē lielisku piespēli no apmales uz vārtu tālo stabu izpildīja Ronalds Ķēniņš, un Ābols ar neliela rikošeta palīdzību no vācu hokejista vārtu priekšā raidīja ripu vārtos - 1:0.
Latvijas hokeja fani Tamperē dodas uz spēli pret Norvēģiju
17.minūtē par rupjību divas minūtes nopelnīja Ludvigs Hofs, taču arī šo vairākumu izmantot latviešiem neizdevās.
Pēc spēles atsākšanas piecatā pretuzbrukumā tieši pretī Elvja Merzļikina vārtiem piespēli saņēma Matss Roseli Ulsens, pa ledu raidot ripu vārtos - 1:1.
Otrā perioda sākumā Latvijas izlase neizmantoja izgājienu trijiem pret vienu norvēģu aizsargu, neprecīzi saspēlējoties Rihardam Marenim un Oskaram Batņam.
Tūlīt pēc tam Norvēģija iespieda Latviju savā zonā, divus labus vārtu gūšanas momentus neizmantojot naturalizētajam zviedru uzbrucējam Kristianam Jākobsonam.
Par spēles lūzumu kļuva 27.minūte, kad vispirms Matīass Trēteness nopelnīja divas soda minūtes par turēšanu ar rokām, bet aizturētā soda laikā Rihardu Bukartu ar cīkstoņa cienīgu paņēmienu nogāza Hofs, kuram tā bija jau trešā došanās uz sodīto soliņa šajā spēlē.
Uz sodīto soliņa Hofs nepalika ilgi, jo pēc tiesnešu veiktā video atkārtojuma noskatīšanās cīņas paņēmiens tika novērtēts ar 5+20 soda minūtēm un noraidījumu līdz spēles beigām, Hofam dodoties uz ģērbtuvēm, bet Latvijai iegūstot lielo vairākumu divas minūtes un vēl trīs minūtes vairākumu pieciem pret četriem norvēģiem.
Kaut arī ripu zonā noturēt neizdevās, tikai 27 sekundes bija vajadzīgas, lai panāktu 2:1. Pēc Jāņa Jaka un Balcera piespēlēm no labā aizsarga pozīcijas Nikolajs Jeļisejevs pēc metiena ar atvēzienu raidīja ripu vārtu labajā augšējā stūrī - 2:1.
Otros vārtus vairākumā iemest neizdevās, bet pēc spēlētām tieši 33 minūtēm Roberts Bukarts pēc Sanda Smona un Kristapa Sotnieka piespēlēm, virzoties gar kreiso apmali, meta uz vārtiem un trāpīja vārtu kreisajā augšējā stūrī - 3:1. Norvēģijas vārtsargs jau bija sācis pārvietoties uz pretējo vārtu stūri, bet redzamību viņam vārtu priekšā nosedza Batņa.
Norvēģi vienus vārtus atspēlēja 48.minūtē, kad pēc ripas izmešanas vārtu priekšā no aizvārtes vārtu labajā augšējā stūrī trāpīja Makss Krogdāls, panākdams 2:3. Merzļikins bija nosegts un metienu neredzēja.
Norvēģi pārņēma iniciatīvu un bīstami uzbruka Merzļikina sargātajiem vārtiem. Pārtraukumu pēc pārmetiena pieprasīja Latvijas izlases galvenais treneris Harijs Vītoliņš, taču norvēģu ofensīva turpinājās.
Minūti un 48 sekundes pirms pamatlaika beigām Norvēģija nomainīja vārtsargu Henriku Heukelannu pret sesto laukuma spēlētāju, abpusēju noraidījumu par saķeršanos Merzļikina vārtu priekšā nopelnīja Ķēniņš un Andrēass Martinsens, bet rezultāts vairs nemainījās - ar 3;2 uzvarēja Latvija.
Par norvēģu pārākumu trešajā trešdaļā liecina arī uz vārtiem izdarīto metienu skaits. Norvēģija Merzļikinu traucēja 19 reizes, bet pretējos vārtos Martinsens tika galā ar četrām ripām.
Šī ofensīva palīdzēja šajā rādītājā norvēģiem būt labākiem arī visā spēlē - 36:28.
Par labāko Latvijas izlasē tika atzīts Balcers, bet norvēģiem - Roseli Ulsens.
Piektdien Latvija, uzsākot 25.gadu pasaules čempionāta elites grupā, ar 1:4 zaudēja ASV valstsvienībai.
Vienīgos vārtus guva Andris Džeriņš, bet citiem hokejistiem neizdevās izmantot daudzās iespējas. Sestdien otrajā mačā nevajadzīgs noraidījums spēles beigās lika ar 1:2 piekāpties olimpiskajai čempionei Somijai, kuras vārtos ripu raidīja Rūdolfs Balcers.
Norvēģija čempionāta ievadā ar 0:5 kapitulēja Somijai, bet otrajā spēlē svētdien izsēja trīs vārtu pārsvaru un vien "bullīšos" ar 4:3 uzvarēja Lielbritāniju.
Plkst.20.20 B apakšgrupā spēkosies Somija un ASV. Šo maču translēs kanāls "360 TV hokejs".
Savukārt A apakšgrupā pirmdien dienas pirmajā mačā tiekas Slovākija un Kanāda, bet plkst.20.20 laukumā dosies Francija un Vācija. Pirmo spēli var vērot kanālos "360 TV" un "360 TV hokejs", bet otrais mačs būs redzams LTV7.
A grupā seši punkti divās spēlēs ir Šveicei un Kanādai, trīs punktus guvušas Dānija, Francija, Vācija un Slovākija. Bez punktiem ir Kazahstāna un Itālija, kurām aiz muguras divi dueļi.
Ceturtdien Latvijai pretī stāsies Čehija, un dienu vēlāk Latvija cīnīsies ar Austriju. Svētdien latvieši pirmo reizi pasaules čempionātā spēlēs pret Lielbritānijas hokejistiem, bet grupu turnīru noslēgs 24.maijā ar maču pret Zviedriju.
Pēc neatkarības atjaunošanas Latvija ar Norvēģiju pasaules čempionātos tikusies 12 reizes un izcīnījusi septiņas uzvaras. Pērn Rīgā gan nācās zaudēt ar 3:4 pēcspēles metienu sērijā.
Latvijas izlases kapteinis čempionātā ir Rodrigo Ābols, bet viņam asistē Rūdolfs Balcers un Artūrs Kulda.
Vislielākā pasaules čempionātu pieredze ir aizsargam Kristapam Sotniekam, kurš spēlē savās 12.meistarsacīkstēs. Uzbrucējiem Ronaldam Ķēniņam un Robertam Bukartam, kā arī aizsargam Artūram Kuldam šis ir attiecīgi devītais, astotais un septītais čempionāts. Deviņi hokejisti nav spēlējuši nevienā pieaugušo čempionātā.
Pirms ceturtā mača Latvijas izlases rindas papildinās Kristiāns Rubīns, tāpat izlase patur iespēju čempionāta laikā iekļaut sastāvā arī uzbrucēju Teodoru Bļugeru. Pagaidām no spēlētājiem, kuri ir devušies uz Somiju, pieteikumā nav ierakstīti komandas jaunākie spēlētāji - uzbrucēji Klāvs Veinbergs un Oskars Lapinskis.
Pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā Starptautiskā Hokeja federācija (IIHF) atstādināja no IIHF rīkotajām sacensībām visas Krievijas un Baltkrievijas izlases un klubus. Krievijas un Baltkrievijas vietā spēlēs Francija un Austrija, kuras bija rangā visaugstāk esošās izlases no valstīm, kam nebija paredzēts spēlēt augstākajā divīzijā.
Turnīrā startējošās 16 komandas sadalītas divās grupās, pa astoņām vienībām katrā, kas katrai izlasei apakšgrupas sacensībās garantē septiņas spēles. Pēc viena apļa grupu spēlēm katras apakšgrupas četras labākās komandas ceturtdaļfinālā turpinās cīņu par medaļām, bet turnīra vājākās komandas atšķirībā no pagājušā gada pametīs spēcīgāko divīziju, un nākamgad to vietā starp 16 labākajām būs Slovēnija un Ungārija.
2022.gada pasaules čempionāts Somijā norisināsies no 13. līdz 29.maijam.
Latvijas vīriešu hokeja izlases sastāvs pasaules čempionātam:
Vārtsargi: Elvis Merzļikins (Kolumbusas "Blue Jackets", NHL), Gustavs Dāvis Grigals (Aļaskas Fērbenksas Universitāte, NCAA), Artūrs Šilovs (Ebotsfordas "Canucks", AHL);
Aizsargi: Jānis Jaks ("Soči", KHL), Kārlis Čukste (Tršinecas "Ocelārži", Čehija), Kristaps Sotnieks (Rīgas "Dinamo", KHL), Roberts Mamčics ("Linkoping", Zviedrija), Arvils Bergmanis (Aļaskas Fērbenksas Universitāte, NCAA), Artūrs Kulda (Krēfeldes "Pinguine", Vācija), Kristaps Zīle (Litvīnovas "Verva", Čehija), Sandis Smons (Ženēvas "Servette", Šveice);
Uzbrucēji: Mārtiņš Dzierkals (Plzeņas "Škoda", Čehija), Rihards Bukarts (Vladivostokas "Admiral", KHL), Roberts Bukarts (Vītkovices "Ridera", Čehija), Andris Džeriņš (Lincas "Black Hawks", Austrija), Rihards Marenis (Ērnšeldsvīkas "MoDo", Zviedrija), Deniss Smirnovs (Ženēvas "Servette", Šveice), Oskars Lapinskis (Langnavas "Tigers", Šveice), Ronalds Ķēniņš ("Lausanne", Šveice), Oskars Batņa (Mikeli "Jukurit", Somija), Renārs Krastenbergs (Villahas VSV, Austrija), Klāvs Veinbergs ("Zemgale"/LLU, Latvija), Rodrigo Ābols ("Orebro", Zviedrija), Nikolajs Jeļisejevs (Ērnšeldsvīkas "MoDo", Zviedrija), Rūdolfs Balcers (Sanhosē "Sharks", NHL).
Norvēģijas vīriešu hokeja izlases sastāvs pasaules čempionātam:
Vārtsargi: Jūnass Arntsens ("Orebro", Zviedrija), Henriks Holms (Stavengeres "Oilers", Norvēģija), Henriks Heukelanns (Minhenes "Red Bull", Vācija);
Aizsargi: Kristians Bulls ("Nove Zamky", Slovākija), Juhanness Juhannesens, Makss Krogdāls (abi - "Vastervik", Zviedrija), Andrēass Klavestads, Daniels Būens Roksets (abi - Stavangeras "Oilers", Norvēģija), Kristians Kosastuls (Ontārio "Reign", AHL), Ēmils Lillebergs ("Oskarshamn", Zviedrija), Matīass Neštebē ("Bjorkloven", Zviedrija);
Uzbrucēji: Tubīass Fladbijs (Tingsrīdas "AIF", Zviedrija), Mangnuss Gehabs (Askeras "Frisk", Norvēģija), Mīkaels Hāga (Raumas "Lukko", Somija), Mangnuss Breke Henriksens, Matiss Ulimbs, Martins Reimarks (visi - "Valerenga", Norvēģija), Ludvigs Hofs (Stavangeras "Oilers", Norvēģija), Kristians Jākobsons (Prāgas "Sparta", Čehija), Andrēass Martinsens ("Lillehammer", Norvēģija), Kens Andrē Ulimbs (Švenningenes "Wild Wings", Vācija), Matss Roseli Ulsens ("Frolunda", Zviedrija), Eiriks Salstens ("Storhamar", Norvēģija), Matīass Trēteness ("La Chaux-de-Fonds", Šveice).