foto: Juris Rozenbergs
Pētersone: "Tagad mērķis ir nākamā Olimpiāde, šo var uzskatīt par ieskriešanos"
"Izbraukt trasi bija diezgan grūti. Būtībā katrā taisnē sanāca skrieties no jauna. Tas prasa ļoti daudz [spēka]," pēc sacensībām teica olimpiskā debitante Vineta Pētersone.
Citi sporta veidi
2021. gada 29. jūlijs, 11:29

Pētersone: "Tagad mērķis ir nākamā Olimpiāde, šo var uzskatīt par ieskriešanos"

Jauns.lv / LETA

Sasniegtais rezultāts Tokijas olimpisko spēļu BMX sacensībās nav apmierinošs, tāpēc šī uzskatāma par ieskriešanos pirms dalības nākamajā Olimpiādē, pēc starta sarunā ar žurnālistiem teica Vineta Pētersone.

Jau ziņots, ka Latvijas BMX riteņbraucēji Helvijs Babris un Vineta Pētersone, ceturtdien Tokijā debitējot olimpiskajās spēlēs, nepārvarēja ceturtdaļfināla barjeru.

Babris olimpiskās spēles noslēdza 20.pozīcijā, bet Pētersone - 21.vietā.

Latvijas BMX riteņbraucēji olimpiskajā debijā nepārvar ceturtdaļfināla barjeru

Latvijas BMX riteņbraucēji Helvijs Babris un Vineta Pētersone, ceturtdien Tokijā debitējot olimpiskajās spēlēs, nepārvarēja ceturtdaļfināla barjeru. Babris olimpiskās spēles noslēdza ...

gallery icon
46

Pētersone pirmajā ceturtdaļfināla braucienā startā bija sestā, bet, pateicoties konkurentes kļūdai, pakāpās uz piekto pozīciju un līdz finišam apsteidza vēl vienu sāncensi. Otrajā braucienā pēc pieticīga starta latviete finišēja pēdējā, sestā.

Pirms pēdējā brauciena desmit punkti bija Pētersonei un vēl divām sportistēm, kas solīja sīvu cīņu par pēdējo ceļazīmi uz pusfinālu. Pētersone jau trases sākumā zaudēja tempu un finišu sasniedza sestajā vietā, tādējādi paliekot ārpus pusfinālistu pulka.

"Smagas sajūtas pēc olimpiskās debijas. Lai arī mērķis nebija olimpiskais zelts, kaut kur iekšā cerība tomēr sēdēja, ka spēšu kvalificēties uz otro dienu," vilšanos par savu sniegumu neslēpa Pētersone. "Neteikšu, ka braucieni bija tie labākie un arī ne sliktākie. Centos parādīt savu labāko sniegumu, bet neesmu pārliecināta vai man tas izdevās."

"Šis viss ir jāpārdomā un jāpieiet ar vieglāku prātu. Tagad mērķis ir nākamā Olimpiāde, šo var uzskatīt par ieskriešanos," nākotnē cerīgi raugās sportiste. "Pēc trim nedēļām jau priekšā pasaules čempionāts. Šis ir liels apgaismības brīdis."

Iepriekš starp treniņu sesijām sarunā ar žurnālistiem Pētersone atklāja, ka izteikti garajā Tokijas olimpisko spēļu trasē "atslēgas punkts" ir trešā taisne. Tāpat jau iepriekš bija zināms, ka trase ir salīdzinoši lēna un tehniska, kas prasa papildu fizisko piepūli.

Latvijas BMX braucēji dodas uz Tokiju

Šodien no lidostas "Rīga" ceļā uz Tokiju, lai startētu Olimpiskajās spēlēs, devās Latvijas BMX braucēji.

gallery icon
38

"Pirmajā braucienā meitenes nedaudz "sasitās" kopā. Nebija tie "tīrākie" apļi, kā gribētos. Labākais laikam bija pēdējais brauciens, bet ar to nebija pietiekami, lai kvalificētos pusfinālam. Pirms trešā brauciena trijām no mums bija vienāds punktu skaits, tāpēc tas arī bija izšķirīgais [brauciens]. Pēdējā braucienā atdevu visus spēkus un aizvadīju savu labāko "apli"," stāsta Pētersone.

"Izbraukt trasi bija diezgan grūti. Būtībā katrā taisnē sanāca skrieties no jauna. Tas prasa ļoti daudz [spēka]. Sekundes, kas pienāk klāt šajā trasē, izteikti varēja just nākamajos braucienus," par slodzi trasē saka olimpisko spēļu debitante.

Sacensību trase vīriešu un sieviešu konkurencē ierasti nedaudz atšķiras. Izmaiņas parasti ir jau otrajā taisnē, kas dāmām ir nedaudz vieglāka, bet Tokijā pirmās atšķirības konfigurācijā bija manāmas vien trešajā taisnē.

"Trase bija diezgan nestandarta. Apvienotā otrā taisne noteikti bija kaut kas jauns un neierasts. Godīgi sakot, neteiktu, ka viņiem [rīkotājiem] izdevās - puišiem nedaudz par mazu, bet dāmām - par lielu," pārdomās par trasi dalās trīskārtējā Latvijas čempione Pētersone. "Šķiet, ka nebija tā ritmiskākā izvēle, bet trase bija braucama."

Francūziete Manu Valentino pirms trešā brauciena nezināmu iemeslu dēļ bija aizkavējusies interviju zonā un novēloti ieradās uz startu. Tas gan nav atstājis iespaidu uz sniegumu trasē.

"Baigi "neizsita" [no ritma], jo mums tāpat jāgaida gan pirms došanās starta kalnā, gan arī paša kalna augšā. Centos saglabāt mierīgu prātu un koncentrējos braucienam," atklāj sportiste, kura gan pirmajā, gan otrajā braucienā jutusi stresu. "Iespējams, lomu nospēlēja olimpiskais slogs. Tās tomēr ir manas mūža lielākās un arī grūtākās sacensības."

"Otrajā braucienā nedaudz nācās sakost zobus, jo trešās taisnes pēdējo lēcienu neuzlecu. Tuvojoties Francijas sportistei, varēju ar viņu pacīnīties pēdējā taisnē. Tā laikam ir nepatīkamākā puse," nožēlu pauž vienīgā Latvijas sportiste dāmu konkurencē. "Pirmā apļa trešā taisne rezultāta ziņā, manuprāt, neko daudz nebūtu mainījusi. Rezultāts nav tāds, kādu es gribētu, bet neteiktu, ka varēju izdarīt daudz vairāk."

Četrās treniņu dienās Pētersonei bija izdevies piebraukt trasi. Jau iepriekš bija skaidrs, ka tehniskajā trasē lielu lomu spēlēs vējš. Lai arī Babris norādīja, ka bijis bezvējš, Pētersonei šķita, ka trasē tomēr iepūtusi arī kāda nelielāka brāzma.

"Šodien bija diezgan brāzmains, bet neteikšu, ka to ļoti izjutu. Kopējā "apļa" sniegumu drīzāk ietekmēja kontakts trešajā taisnē," sīvo cīņu trasē atminas Pētersone.

Latvijas sportiste ar 16 punktiem grupā palika pēdējā, bet līdz pusfinālam pietrūka sešu punktu. Pēdējā braucienā uzvaru svinēja austrāliete Saja Sakakibara, kura izrāva vietu pusfinālā, summā iekrājot 11 punktus. Šajā grupā divos no trim braucieniem uzvarēja britu braucēja Betānija Šrīvere.

Pētersone var lepoties ar pērnā gada izskaņā gūto trešo vietu Eiropas Riteņbraukšanas savienības (UEC) Eiropas kausa posmā.

Lielākos panākumus šajā sporta veidā Latvijai ir sagādājis pirmais olimpiskais čempions šajā disciplīnā Māris Štrombergs, kurš uzvarēja 2008.gadā Pekinā, pēc četriem gadiem savu titulu aizstāvot Londonā.

Vienīgā reize, kad olimpiskajām spēlēm kvalificējās kāda no Latvijas sportistēm, bija 2012.gadā. Toreiz valsts godu aizstāvēja Sandra Aleksejeva.

Tokijas olimpiskās spēles norisināsies līdz 8.augustam.