"Lēcu uz galvas ūdenī un lauzu sprandu" - Jura stāsts, kas aicina aizdomāties
Iestājoties karstam laikam un tuvojoties Līgo svētkiem, Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) aicina padomāt par drošību, dodoties peldēties. Jo īpaši - lecot ūdenī uz galvas.
SPKC arī šogad dalās ar 2018. gadā realizētās kampaņas "Pārgalvis=Bezgalvis" smeldzīgo Jura Kalniņa stāstu, aicinot cilvēkus aizdomāties, kādas sekas rodas, pārgalvīgi lecot ūdenī.
"Bija man 33 gadi. Svinējām Līgo, aizbraucām ciemos. Privātmāja, pirts, dīķis. Paslīdēja kāja, tas viens lēciens bija tuvāk nekā vajadzēja. Pēc tam es atceros baltus halātus... Lēcu uz galvas ūdenī un lauzu sprandu. Mugurkauls jau nav roka, nesadzīs. Padomā, vai tu gribēsi un spēsi dzīvot ratos. Vai tev pietiks dūšas tad izrādīties? Nelec," kampaņā aicināja Juris Kalniņš, kurš tagad dzīvi pavada ratiņkrēslā.
SPKC norāda, ka, pārgalvīgi rīkojoties un ūdenstilpnēs lecot uz galvas, bieži tiek gūtas traumas ar smagām sekām. Mugurkauls ir nozīmīga skeleta sastāvdaļa, turklāt tam ir sarežģīta uzbūve, tādēļ mugurkaula traumas ir īpaši smagas un komplicētas. Tā ir trauma, kas, neatkarīgi no tā, vai cietušais ir gulošs vai pārvietojas ratiņkrēslā, pilnībā izmaina cietušā turpmāko dzīvi, padarot viņu atkarīgu no apkārtējiem, jo nepieciešama palīdzība personīgās higiēnas veikšanai, lai apģērbtos, paēstu vai veiktu citas ikdienas aktivitātes.
Sargi sevi
- Neej peldēties, ja esi lietojis alkoholu vai stipri sakarsis saulē.
- Nekad nelec uz galvas ūdenī, īpaši nepazīstamās ūdenstilpnēs.
- Nelec uz galvas ūdenī arī tad, ja tā esi darījis iepriekš. Neļauj lēkt arī citiem.
- Ūdenī vislabāk iebrist. Tikai tā var pārliecināties par ūdenstilpnes pamatu.
- Peldēšanai izvēlies drošu, speciāli izveidotu un labiekārtotu peldvietu.
- Ja šādas vietas nav, pirms peldēšanās pārbaudi ūdenstilpnes gultni, vai tā nav bedraina, dūņaina, akmeņaina. Atceries, ka ūdenstilpne, tās gultne un dziļums var būt mainīgs.
- Lecot uz galvas baseinā, pārliecinies, ka tā dziļums ir vismaz 3-4 metri.