Krievu sapnis par pusfinālu izčib zaudējumā "pendelēs" pret Horvātiju
Horvātijas futbola izlase sestdien Sočos Pasaules kausa finālturnīra ceturtdaļfināla mačā pēcspēles 11 metru soda sitienu sērijā pārspēja turnīra rīkotāju Krieviju, pēc 20 gadu pārtraukuma iekļūstot pusfinālā.
Pasaules kausa ceturtdaļfināla mačs starp Krieviju un Horvātiju
Horvātijas futbola izlase sestdien Sočos Pasaules kausa finālturnīra ceturtdaļfināla mačā pēcspēles 11 metru soda sitienu sērijā pārspēja turnīra rīkotāju Krieviju, ...
Horvāti ar krieviem pēc pamatlaika spēlēja neizšķirti 1:1 (1:1), pagarinājumā abas komandas guva vēl pa vieniem vārtiem katra, bet 11 metru sitienu sērijā pārāki ar 4:3 bija horvāti.
Horvātija pusfinālā tiksies ar Angliju, kas sestdien ar 2:0 pārspēja Zviedriju. Tikmēr par otru ceļazīmi uz finālu cīnīsies Beļģija un Francija. Pasaules kausā šogad triumfēs komanda no Eiropas.
Pamatlaikā Horvātijas valstsvienībā izcēlās Andrejs Kramaričs, bet krieviem vārtus guva Deniss Čeriševs, kurš ar četriem precīziem sitieniem ieņem otro vietu turnīra rezultatīvāko spēlētāju sarakstā. Savukārt pagarinājumā precīzi sita Domagojs Vida un Krievijas naturalizētais brazīlietis Māriu Fernāndešs. Horvātijai "pendelēs" uzvaru atnesa Ivana Rakitiča precīzais sitiens.
Spēles pirmajā desmitminūtē pāris labas iespējas bija horvātam Antem Rebičam, pirmo viņa uzbrukumu neitralizējot Igoram Akinfejevam, bet otro reizi bumbai lidojot pāri vārtiem. Mača rezultātu 33.minūtē atklāja Deniss Čeriševs, kurš ar tālu sitienu bumbu raidīja kreisajā vārtu stūrī.
Tuvojoties pirmā puslaika beigām, horvāti izlīdzināja rezultātu - 39.minūtē krievu soda laukumā ielauzās Mario Mandžukičs, kurš veica lielisku piespēli Kramaričam, horvātu uzbrucējam ar galvu panākot 1:1.
Otrajā puslaikā, spēles 60.minūtē pēc Akinfejeva kļūdas pa vārtu stabu trāpīja Ivans Perišičs. 12 minūtes vēlāk otrā laukuma galā lieliska iespēja bija uz maiņu nākušajam Aleksandram Jerohinam, taču krievu futbolists sita pāri vārtiem. Pāris minūtes vēlāk jau atkal pie otriem vārtiem horvāti savērpa bīstamu uzbrukumu, kas gan noslēdzās tikai ar stūra sitienu.
Mača kompensācijas laikā bīstami no leņķa sita Fjodors Smolovs, bet mikrotraumu guvušais vārtsargs Danijels Subašičs bija uzdevumu augstumos, neļaujot krieviem izraut uzvaru.
Līdz ar to komandām bija jāaizvada 30 minūšu papildlaiks, kura 11 minūtē jeb mača 101.minūtē Domagojs Vida pēc Lukas Modriča "krosa" ar galvu izvirzīja vadībā horvātus. Astoņas minūtes pirms papildlaika beigām Subašičs vēlreiz glāba horvātus salīdzinoši bīstamā situācijā, taču 115.minūtē viņu ar galvu pārspēja Māriu Fernāndešs, izraujot neizšķirtu 2:2.
Atlikušajā laikā vārti netika gūti, un uzvarētāja netika noskaidrota, līdz ar to bija jāaizvada 11 metru soda sitienu sērija, kas abām komandām bija jau otrā šajā finālturnīrā.
Kā pirmie sita krievi, Smolova vieglo raidījumu Subašičam atvairot ar plaukstu. Horvātu sēriju iesāka Marcelo Brozovičs, kurš raidīja bumbu augšējā stūrī. Turpinājumā mājiniekiem otro sitienu izpildīja Alans Dzagojevs, ieraidot bumbu labajā apakšējā stūrī. Atbildes gājienā horvātiem Mateo Kovačičs gribēja ieraidīt bumbu tajā pat punktā, kur Dzagojvs, taču viņa raidījumu apturēja Akinfejevs.
Trešo sitienu Krievijai izpildīja Fernāndešs, kurš sita bumbu krietni garām vārtiem. Turpretī Modričs savu "pendeli" realizēja, lai gan Akinfejevs teju izvilka horvātu zvaigznes sitienu. Krievijai sēriju turpināja pieredzējušais aizsargs Sergejs Ignaševičs, kurš ar spēcīgu sitienu trieca bumbu tīklā. Uz to Vida atbildēja ar precīzu raidījumu, saglabājot Horvātijas izlasei vadību.
Piekto sitienu Krievijas izlasē izpildīja Dalers Kuzjajevs, kurš viegli pārspēja Subašiču. Arī šajā spēlē Horvātija piekto sitienu uzticēja Ivanam Rakitičam, kura raidītā bumba lidoja vārtos un ieveda horvātus pusfinālā. Horvāti 11 metru soda sitienu sērijā uzvarēja ar 4:3.
Horvātija izcīnīja uzvaras visās trīs grupu turnīra spēlēs. Vispirms horvāti ar 2:0 uzveica Nigēriju, pēc tam sekoja uzvara ar 3:0 pret Argentīnu, bet vēlāk ar 2:1 tika apspēlēta Islande. Astotdaļfinālā horvāti pamatlaikā un papildlaikā spēlēja neizšķirti 1:1 pret Dāniju, bet uzvaru guva 11 metru sitienos.
Horvātija spēlē savā piektajā finālturnīrā, debijā 1998.gadā sensacionāli izcīnot trešo vietu. Tikmēr pirms četriem gadiem Horvātijas izlase nespēja pārvarēt grupu kārtu, izcīnot vienu uzvaru trīs spēlēs. Valstsvienības stūrmanis ir Zlatko Daličs.
Savukārt Krievija turnīra ievadā ar 5:0 sagrāva Saūda Arābiju, bet pēc tam ar 3:1 guva virsroku pār Ēģipti. Grupas pēdējā mačā mājiniece ar 0:3 zaudēja Urugvajai, taču tik un tā pirmo reizi vēsturē kvalificējās Pasaules kausa astotdaļfinālam.
Pirmajā izslēgšanas spēlē krievi parūpējās par sensāciju, jo 11 metru sitienu sērijā tika izslēgta titulētā Spānija. Pamatlaikā un papildlaikā rezultāts abu komandu duelī bija 1:1.
Pasaules kausa finālturnīra saimniece Krievija šāda līmeņa turnīrā startē ceturto reizi, taču pirms tam ne reizi nebija iekļuvusi izslēgšanas turnīrā, 1994., 2002. un 2014.gadā dalību noslēdzot jau pēc apakšgrupu cīņām. Pirms četriem gadiem Krievija palika bez uzvarām, divus mačos noslēdzot neizšķirti, taču ar to bija maz astotdaļfināla sasniegšanai, tomēr tagad mājinieki galvenā trenera Staņislava Čerčesova vadībā iekļuvuši izslēgšanas turnīrā.
Horvātija un Krievija oficiālajās spēlēs spēkojušās četras reizes. No iepriekšējām spēlēm divās fiksēts bezvārtu neizšķirts 0:0, bet 2015.gadā pārbaudes mačā horvāti svinēja uzvaru ar 3:1.
Pasaules kausa finālturnīrs pirmo reizi notiek Krievijā, bet kopumā tas norisinās jau 21.reizi.
Sacensībās sākotnēji piedalījās 32 komandas, kuras priekšsacīkstēs tika salozētas astoņās grupās. Katras grupas divas labākās komandas iekļuva izslēgšanas spēļu stadijā, kas sākās no astotdaļfināla.
Sacensības risinās viena mēneša garumā, finālam norisinoties 15.jūlijā Maskavā.
Finālturnīrā tiks sadalīts iespaidīgs naudas balvu fonds, komandām sadalot 352 miljonus eiro, uzvarētājiem iegūstot 33 miljonus eiro lielu prēmiju.
Šis Pasaules kauss paliks vēsturē arī kā pirmais, kurā tiek izmantota Video tiesneša sistēma jeb VAR. Šāds jaunievedums tika ieviests, lai noteiktu, vai bijis vārtu guvums, 11 metru soda sitiens, noraidījums no laukuma, vai arī kļūdains spriedums par spēlētāja identitāti kādā no tiesneša lēmumiem.
Pasaules kausa finālturnīrs Krievijā notiek 11 pilsētās, cīņas aizvadot 12 stadionos.
Pašreizējā Pasaules kausa īpašniece ir Vācija, kamēr Brazīlija pēdējo reizi sacensībās uzvarēja 2002.gadā.
Horvātijas izlases sastāvs: Danijels Subašičs, Šime Vrsaļko (Vedrans Čorluka, 97.min.), Ivans Striničs (Josips Pivaričs, 74.min.), Andrejs Kramaričs (Mateo Kovačičs, 88.min.), Dejans Lovrens, Luka Modričs, Ivans Rakitičs, Mario Mandžukičs, Ante Rebičs, Domagojs Vida, Ivans Perišičs (Marcelo Brozovičs, 63.min.).
Krievijas izlases sastāvs: Igors Akinfejevs, Māriu Fernāndešs, Iļja Kutepovs, Sergejs Ignaševičs, Dalers Kuzjajevs, Fjodors Kudrjašovs, Romāns Zobņins, Aleksandrs Samedovs (Aleksandrs Jerohins, 54.min.), Deniss Čeriševs (Fjodors Smolovs, 67.min.), Artjoms Dzjuba (Jurijs Gazinskis, 80.min.), Aleksandrs Golovins (Alans Dzagojevs, 102.min.)