Senegālas futbolisti negaidīti pārspēj Poliju
Pie uzvaras Krievijā notiekošā Pasaules kausa H apakšgrupas mačā otrdien Maskavā tika Senegālas futbola izlase, kas ar 2:1 (1:0) negaidīti pārspēja Poliju.
Senegālas valstsvienības labā vārtus šajā mačā guva M'Bajē Niangs, kamēr Polijas izlases aizsargs Tjago Cjoneks pirmajā puslaikā raidīja bumbu savos vārtos. Tikmēr poļiem vienīgos vārtus iesita Gžegožs Krihovjaks.
Spēles ievadā iniciatīvu uzņēmās par šī dueļa favorīti uzskatītā Polijas izlase, kamēr senegālieši izmantoja pretuzbrukumu taktiku. Tiesa, pirmajās minūtēs komandas neizcēlās ar bīstamām vārtu gūšanas iespējām, tomēr rezultātu 37.minūtē atklāja tieši senegālieši - šīs komandas pretuzbrukumā pēc sitiena bumba atsitās pret Cjoneku un nonāca vārtos.
Pirmais puslaiks noslēdzās ar minimālu Senegālas valstsvienības vadību, turklāt jau piecas minūtes pēc otrā puslaika sākuma poļu lielākajai zvaigznei Robertam Levandovskim, kuram šis bija debijas mačs Pasaules kausā, bija lieliska iespēja panākt neizšķirtu. Tiesa, viņa izpildīto brīvsitienu meistarīgi atvairīja Senegālas vārtsargs Kadims N'Diajē.
Otrajā puslaikā Polijai piederēja vēl lielāka bumbas kontrole, tomēr tā vietā nācās bumbu saņemt savos vārtos - poļu futbolists Gžegožs Krihovjaks ļoti neapdomīgi piespēlēja bumbu uz savu vārtu pusi, to pārtverot Niangam, kurš apspēlēja pretinieku vārtsargu Vojcehu Ščensniju un raidīja spēles galveno priekšmetu pilnīgi tukšos vārtos, 60.minūtē panākdams jau 2:0. Zīmīgi, ka tikai mirkli pirms tam Niangs pēc sadursmes ar pretinieku bija atgriezies laukumā, un, visticamāk, Polijas futbolisti viņu vienkārši nepamanīja.
Pamatlaika beigās Polijai piederēja nospiedošs pārsvars, tomēr Senegālas valstsvienība aizsargājās ļoti organizēti, neļaujot pretiniekiem tikt pie labām vārtu gūšanas iespējām. Tiesa, Polijas izlase savu panāca, kad pēc tāla centrējuma vārtus ar galvu 86.minūtē guva Krihovjaks, samazinot rezultāta starpību līdz minimumam. Noslēdzošajās minūtēs poļi uzturēja spiedienu uz pretinieku vārtiem, tomēr senegālieši spēlēja gudri, noturot svarīgus trīs punktus.
Aģentūra LETA jau ziņoja, ka pirmajā H grupas spēlē otrdien Japāna ar 2:1 (1:1) uzveica arī par favorīti šajā duelī uzskatīto Kolumbiju.
Polijas un Senegālas izlasēm šī bija pirmā savstarpējā spēle.
Bukmeikeru ieskatā favorīte šajā mačā bija Polija, kuras līderis ir rezultatīvais uzbrucējs Levandovskis. Gatavojoties Pasaules kausam, poļi ar 4:0 uzvarēja Lietuvu, bet vēl pirms tam spēlēja neizšķirti 2:2 ar Čīli. Tikmēr Senegāla, savā iepriekšējā mačā ar 2:0 uzveica Dienvidkoreju, pārtraucot četru neuzvarētu spēļu sēriju.
Polija, kuras galvenais treneris ir Adams Navalka, Pasaules kausā iekļuvusi pēc divu finālturnīru izlaišanas. Poļi planētas meistarsacīkstēs piedalās astoto reizi, labākos panākumus gūstot 1974. un 1982.gadā, kad izdevās izcīnīt trešo vietu.
Savukārt Senegālas izlase, ko trenē Alū Sisē, Pasaules kausā Krievijā piedalās pēc trīs finālturnīru izlaišanas. Debija tika piedzīvota 2002.gadā, kad sensacionāli tika sasniegts ceturtdaļfināls. Senegālas izlases lielākā zvaigzne ir "Liverpool" malējais uzbrucējs Sadio Manē, kurš aizvadītajā sezonā klubā kopā ar ēģiptieti Mohamedu Salāhu un brazīlieti Robērtu Firminu sastādīja vienu no planētas draudīgākajiem uzbrucēju trijniekiem.
Pasaules kausa finālturnīrs pirmo reizi notiek Krievijā, bet kopumā tas norisinās jau 21.reizi.
Sacensībās piedalās 32 komandas, kuras priekšsacīkstēs salozētas astoņās grupās. Katras grupas divas labākās komandas iekļūs izslēgšanas spēļu stadijā, kas sāksies no astotdaļfināla.
Vislielākā pārstāvniecība jeb 14 izlases ir no Eiropas, kamēr no Āfrikas, Āzijas un Dienvidamerikas sacensībās piedalās pa piecām vienībām. Tikmēr no Ziemeļamerikas finālturnīrā startē trīs valstu izlases.
Sacensības risināsies viena mēneša garumā, finālam norisinoties 15.jūlijā Maskavā.
Finālturnīrā tiks sadalīts iespaidīgs naudas balvu fonds, komandām sadalot 352 miljonus eiro, uzvarētājiem iegūstot 33 miljonus eiro lielu prēmiju.
Šis Pasaules kauss paliks vēsturē arī kā pirmais, kurā tiek izmantota Video tiesneša sistēma jeb VAR. Šāds jaunievedums tika ieviests, lai noteiktu, vai bijis vārtu guvums, 11 metru soda sitiens, noraidījums no laukuma, vai arī kļūdains spriedums par spēlētāja identitāti kādā no tiesneša lēmumiem. Pirmajās trīs spēļu dienās, pateicoties šais sistēmai, tika nozīmēti divi 11 metru soda sitieni.
Pasaules kausa finālturnīrs Krievijā notiek 11 pilsētās, cīņas aizvadot 12 stadionos.
Uz finālturnīru ir devušies pārsvarā visi vadošie planētas futbolisti. Sacensībās savas valstis pārstāvēs šī brīža trīs lielākās zvaigznes pasaules futbolā - Neimars (Brazīlija), Krištianu Ronaldu (Portugāle) un Lionels Mesi (Argentīna).
Tituliem bagātā komanda Pasaules kausa izcīņu vēsturē ir Brazīlija, kas prestižajā turnīrā kopumā triumfējusi piecas reizes. Tikmēr ar četriem tituliem seko Vācija un Itālija, kas šim turnīram nemaz nekvalificējās. Vēl divus titulus ir izcīnījusi Argentīna un Urugvaja.
Pašreizējā Pasaules kausa īpašniece ir Vācija, kamēr Brazīlija pēdējo reizi sacensībās uzvarēja 2002.gadā.
Pasaules kausa visu laiku labākais vārtu guvējs ir vācietis Miroslavs Kloze, kurš izcēlies ar 16 vārtu guvumiem, bet slavenā brazīlieša Ronaldu kontā ir 15 precīzi sitieni. Starp šī brīža aktīvajiem spēlētājiem rezultatīvākais ir cits Vācijas futbolists Tomass Millers, kurš guvis desmit vārtus un šajā finālturnīrā, spēlējot rezultatīvi, var uzlabot savas pozīcijas visu laiku izcilāko vārtu guvēju sarakstā.
Tikmēr vienīgais futbolists, kurš savas karjeras laikā ir izcīnījis trīs Pasaules kausus, ir leģendārais brazīlietis Pele. Līdz šim nevienam citam spēlētajam neko līdzīgu nav izdevies atkārtot. Starp šī brīža aktīvajiem spēlētājiem neviens nav ieguvis vairāk par vienu trofeju.
Polijas izlases sastāvs - Vojcehs Ščensnijs, Macejs Ribuss, Mihals Pazdans, Tjago Cjoneks, Lukašs Piščeks (Bartošs Berešinskis, 83.min.), Pjotrs Zeliņskis, Gžegožs Krihovjaks, Kamils Grosickis, Arkadjušs Miliks (Davids Kovnackis, 73.min.), Jakubs Blaščikovskis (Jans Bednareks, 46.min.), Roberts Levandovskis.
Senegālas izlases sastāvs - Kadims N'Diajē, Jusufs Sabalī, Kalidū Kulibalī, Salifs Sanē, Musa Vagiē, Sadio Manē, Alfrēds N'Diajē (Čeikū Kujatē, 86.min.), Idrisa Gejē, Ismaila Sars, M'Bajē Niangs (Musa Konatē, 75.min.), Birams Diufs (Čeiks N'Dojē, 62.min.).