Latvijas Šaha savienība iesniedz tiesā prasību pret Izglītības un zinātnes ministriju
Latvijas Šaha savienība (LŠS) iesniegusi prasību tiesā pret Izglītības un zinātnes ministriju (IZM) par tās pretlikumīgu atteikšanos piešķirt līdzekļus komandas dalībai šaha olimpiādē, agentūru BNS informēja LŠS valdes locekle Ilze Bērziņa.
Septembra beigās Krievijas pilsētā Hantimansijskā paredzēta 39. šaha olimpiāde. Olimpiāde ir šaha dzīvē svarīgākais notikums, tādēļ LSŠ uzskata par savu pienākumu nodrošināt vīriešu un sieviešu izlašu startu šajā pasākumā.
Ņemot vērā, ka 2009. gada jūlijā tika izdoti Ministru kabineta noteikumi Nr. 819 "Kārtība, kādā valsts finansiāli nodrošina valsts izlases komandu sporta spēlēs sagatavošanos un piedalīšanos Eiropas un pasaules čempionātu un olimpisko spēļu atlases turnīros un finālsacensībās", LŠS, pamatojoties uz noteikumiem, iesniedza finanšu pieprasījumu IZM, kurā lūdza piešķirt naudu olimpiādei, kā arī citiem pasākumiem, kas nepieciešami, lai izlases veiksmīgi sagatavotos startam olimpiādē. Kopējā pieprasītā summa bija 26 050 latu, to skaitā 12 000 latu, kas ir minimālā nepieciešamā summa, lai varētu nodrošināt Latvijas izlašu dalību olimpiādē.
IZM atteicās piešķirt jebkādu finansējumu, pamatojot to ar formālu atbildi, ka šahs ir individuāls sporta veids, taču uz finansējumu var pretendēt tikai komandu sporta veidi.
LŠS gan rakstveidā, gan mutiski bija informējusi ministriju, ka nepiekrīt šādai noteikumu interpretācijai un uzskata to par nepareizu. Šaha olimpiāde ir komandu sacensības, kas norisinās, katrā mačā piedaloties četriem no pieciem komandas spēlētājiem. Arī vērtēšana notiek visai komandai individuāli, tas ir, par katru komandas uzvarēto maču komanda iegūst 2 punktus, par neizšķirtu maču - 1 punktu un par zaudētu maču - 0 punktus. Arī Starptautiskā šaha federācija (FIDE) olimpiādi uzskata tikai un vienīgi par komandu sacensībām.
Pašlaik Latvijas komandu dalība olimpiādē ir apdraudēta, satraukumu pauž LŠS.
Lēmumā, ar kuru atteikts piešķirt finansējumu, IZM norāda, ka LŠS jau ir vērsusies IZM ar lūgumu par finansējuma piešķiršanu un tai jau ir piešķirti 2226 lati. Tomēr šo piezīmi LŠS uzskata par absurdu, jo, pirmkārt, šī summa pat nesedz pusgada biedru naudu FIDE. Ja LŠS tiktu izslēgta no FIDE, tad visiem spēlētājiem tiktu atņemti starptautiskie reitingi un dalība turpmākajās oficiālajās šaha sacensībās (tai skaitā, olimpiādē) būtu neiespējama. Taču, otrkārt, tā apakšprogramma, no kuras tika piešķirti 2226 lati, ir cita apakšprogramma, kas nav saistīta ar MK noteikumiem Nr. 819.
Ņemot vērā, ka LŠS valdē pašlaik darbojas trīs juristi, savienība ir apņēmības pilna cīnīties pret šādu netaisnību. Tādēļ otrdien LŠS ir iesniegusi Administratīvajā rajona tiesā pieteikumu ar lūgumu atcelt nelabvēlīgo lēmumu, ar kuru ir atteikts piešķirt līdzekļus, kā arī atkārtoti izvērtēt savienības pieteikumu un izdot labvēlīgu lēmumu.
Taču apzinoties, ka finanšu līdzekļi ir nepieciešami jau līdz septembrim, taču administratīvais process tiesā parasti ilgst vairākus gadus, Latvijas Šaha savienība ir lūgusi tiesu pagaidu noregulējumu - uzlikt par pienākumu IZM piešķirt olimpiādei nepieciešamos līdzekļus 12 000 latu apmērā.
LŠS vienlaikus izsaka nožēlu par šādu valsts attieksmi pret sporta veidu, kurā Latvijai ir tik senas un spēcīgas tradīcijas - no Latvijas ir nācis pat viens no pasaules čempioniem šahā - Mihails Tāls, un ar salīdzinoši nelielu finansiālu atbalstu būtu iespējams nodrošināt arī turpmāku veiksmīgu Latvijas šaha nākotni.
BNS