Latvijas jauno basketbolistu vērtība Eiropā
Basketbols

Latvijas jauno basketbolistu vērtība Eiropā

Jauns.lv

Analītiskais basketbola portāls eurohopes.com ir izveidojis savu Eiropas jauno basketbolistu topu, sākot ar 1989. gadā dzimušajiem un jaunākiem, kurā vairākās vecuma grupās starp labākajiem 50 ir ielauzušies arī Latvijas groza bumbas topošie spīdekļi.

Latvijas jauno basketbolistu vērtība Eiropā...
Latvijas izlases pamatsastāva saspēles vadītājs Jānis Strēlnieks lieliski izmanto savu iespēju Eiropas čempionāta kvalifikācijas ciklā pacelt savu vērtību basketbola tirgū.
Latvijas izlases pamatsastāva saspēles vadītājs Jānis Strēlnieks lieliski izmanto savu iespēju Eiropas čempionāta kvalifikācijas ciklā pacelt savu vērtību basketbola tirgū.

Kasjauns.lv piedāvā jums ieskatīties katra vecuma labākajos spēlētājos Eiropā un apskatīt, cik tālu no viņiem atrodas Latvijas basketbolisti. Vecākais gads ir tie puiši, kam jau drīzumā ir jāsāk rādīt savu potenciālu laukumā, ne vien jāskaitās par talantīgiem. 1989. gadā dzimušo basketbolistu Eiropas Top 50 ir iekļuvuši divi latvieši – viens mūsu vīriešu izlases pamatsastāva saspēles vadītājs Jānis Strēlnieks, kurš ir augstajā 12. vietā, un otrs viņa pēdējo divu sezonu komandas biedrs BK “Ventspils”, bet tagad topošais “VEF Rīga” uzbrūkošais aizsargs Dairis Bertāns, kurš novērtēts kā 34. labākais sava vecuma spēlētājs Eiropā. Par labākajiem 1989. gadā dzimušajiem Eiropas basketbolistiem tiek uzskatīti grieķis Kostas Koufos no NBA kluba Jūtas “Jazz”, Vācijas izlases uzbrucējs, vēl viens “nākamais Novickis” (iepriekš bija arī Jans-Henriks Jagla) Robins Benzings no Ulmas “Ratiopharm”, franču uzbrucējs Simons Serafins no “Cholet”, serbs Milans Mačvans no “Hemofarm”, spānis Pablo Agilars no “Granada” un horvāts Bojans Bogdanovičs no Zagrebas “Cibona”. Šie vārdi basketbola pazinējiem ir labi zināmi. Pirmajā piecdesmitniekā ir iekļuvuši arī citu Baltijas valstu pārstāvji, turklāt ne tikai lietuvieši. No mūsu dienvidu kaimiņiem visaugstāk – vienu vietu virs Strēlnieka – atrodas “Siauliai” līderis Sauļus Kuzminskas, 20. un 23. vietā ir divi Kauņas “Žalgiris” saspēles vadītāji Zigmants Janavičus un Šarunas Vasiliauskas, bet pirmo piecdesmitnieku noslēdz 177 centimetrus garais igauņu saspēles vadītājs no Tartu “Rock” Stens Soks.

Itālijas zemākās līgas vienam no talantīgākajiem Latvijas jaunajiem basketbolistiem Kristeram Zeidakam, iespējams, nav bijusi tā labākā izvēle.
Itālijas zemākās līgas vienam no talantīgākajiem Latvijas jaunajiem basketbolistiem Kristeram Zeidakam, iespējams, nav bijusi tā labākā izvēle.

Šis ir gads, kura vecuma jaunieši šovasar piedalījās Eiropas U-20 čempionātā, bet mums šis vecums laikam nav pats veiksmīgākais. Vīriešu basketbola izlases kandidātu lokā iekļuvušais, bet par disciplīnas pārkāpumiem U-20 čempionāta laikā atskaitītais

Kristers Zeidaks

ir iekļuvis topā kā 50., bet igauņiem ir Kauņas “Žalgiris” sistēmā esošais centrs Sīms-Sanders Vene, taču lietuviešiem ir savs talants – trešais labākais šā vecuma spēlētājs Eiropā Donats Motejūns, kurš karjeru turpinās Itālijas klubā Trevīzo “Benetton” un 47. vietā esošais “Siauliai” uzbrucējs Gediminas Orelikas. Par labāko Eiropas spēlētāju šajā dzimšanas gadā, protams, atzīts spānis Rikijs Rubio no “Barcelona”, aiz sevis atstājot čehu talantu Janu Veseliju, kurš meistarību slīpē Belgradas “Partizan” klubā, vēl sešniekā iekļuvis “Panthinaikos” uzbrucējs Kostas Papanikolau, Kauņas “Žalgiris” spēlējošais horvāts Mario Delas un Bosnijas vīriešu izlases nākotne Nihads Džedovičs no spāņu ACB līgas kluba “Xacobeo”.

1991. gads

Dzimšanas gads, kura jaunieši nākamgad veidos U-20 izlases kodolu, vismaz tā vajadzētu būt, taču arī šeit mums ir tikai viens Eiropas Top 50 basketbolists – Mārtiņš Meiers  no BK “Ventspils” (41. vieta), kura liktenis šajā vasarā ir praktiski identisks Kristeram Zeidakam – viens no plānotajiem izlases līderiem U-20 Eiropas čempionātā uz sevi liktās cerība pilnībā nav attaisnojis, turklāt par disciplīnas pārkāpumiem svītrots arī no nacionālās izlases kandidātu loka. Pēdējo pāris gadu laikā ir neticami progresējis, un atliek cerēt, ka Zadarā sastrādātās muļķības ir bijusi nejaušība. Arī šajā vecumā mums priekšā ir gan igauņi – Rakveres “Tarvas” aizsargs Rains Valdemans ir 33. vietā, gan jau ierastie lietuvieši – Osvaldas Matuļionis, 35. vieta, Mantas Kadzevičus, 38. vieta (abi no Kauņas “Žalgiris” sistēmas), Sauļus Kulvietis no “Aiscia”, 42. vieta. Visi lietuvieši pēc pozīcijas laukumā ir vieglie uzbrucēji. Šā vecuma topa galvgalī ir trīs centri: serbs Dežans Musli no FMP, NBA draftētais brits Raiens Ričards un Brazīlijā dzimušais spānis Augusto Cēzars Lima no Malagas “Unicaja”. Vēl pirmajā sešniekā ir čehu saspēles vadītājs Tomašs Staronskis no spāņu “Cajasol” (kura sistēmā ir Rolands Freimanis), melnkalniešu centrs Nikola Mirotičs, kurš spēlē Spānijas LEB (pēc spēka otrā līga) klubā “Palencia”, un serbs Braņislavs Džekičs no Belgradas “Partizan”.

1992. gads

Šā brīža mūsu lielākais lepnums – U-18 basketbola izlases pamatgads, kuri šovasar Eiropas čempionātā Viļņā izcīnīja bronzas medaļas un kurus nākamgad varēsim vērot pie mums Latvijā notiekošajā U-19 pasaules čempionātā. Kā 11. labākais šā vecuma pārstāvis Eiropas tiek uzskatīts čempionāta simboliskās izlases dalībnieks un mūsu valstsvienības līderis

Dāvis Bertāns

, kurš pagājušajā sezonā kļuva par LBL 2 čempionu DSN kluba sastāvā. Šķietami veiksmīgs gads Latvijas basketbolam, tomēr topā ir ticis tikai vēl viens mūsējais – ASV studējošais jelgavnieks

Andris Misters

. Par šā vecuma Eiropas flagmaņiem pamatoti var uzskatīt lietuviešus, kuriem ir pieci pārstāvji piecdesmitniekā, sākot ar otrajā vietā esošo Jonasu Valančūnu no “Lietuvos Rytas” (Eiropas čempionāta MVP), septītajā vietā esošo Viteni Čižausku, kurš ir Kauņas “Žalgiris” dublieru komandas pamatsastāva saspēles vadītājs, agresīvo uzbrucēju Deividu Puķi (topā 14. vietā), kurš karjeru turpina ASV. 19. vietā ir “Lietuvos Rytas” sistēmas aizsargs Deividas Redikas, 29. vietā ir Arvīda Saboņa sporta skolas pārstāvis uzbrucējs Rolands Jaksts. Topa galvgalī ir Šveicē dzimušais turku centrs Enes Kanters, kurš mācās ASV, trešais ir grieķu uzbrucējs Linos Kriskopolus no “Aris”. Vēl pirmajā sešniekā ir iekļuvis itāļu snaiperis Alesandro Džentile no Trevīzo “Benetton”, vācu centrs Filips Neumans no “Franken Hexer” un francūzis Evans Furnijē no Nantes kluba.

Rikijs Rubio jau vairākus gadus tiek uzskatīts par talantīgāko jauno basketbolistu Eiropā.
Rikijs Rubio jau vairākus gadus tiek uzskatīts par talantīgāko jauno basketbolistu Eiropā.

Vecums, kurā nākamgad notiks U-18 Eiropas čempionāts un šeit mēs esam arī visas Baltijas līderi. Topā ir iekļuvuši divi latvieši: 13. vietā ir jaunizceptais Kauņas “Žalgiris” dublieru komandas saspēles vadītājs Kaspars Vecvagars (šovasar bija pamatsastāva saspēles vadītājs pie gadu vecākiem), 42. vietā – topošais Itālijas B sērijas kluba “Regio Emilia” aizsargs Ojārs Siliņš (viens no pēdējiem tika atskaitīts no izlases pie gadu vecākiem). Bez Latviešiem no Baltijas šo gadu topā ir ticis tikai viens puisis, bet visaugstāk – lietuvietis Tauras Jogela, kurš arī būs Kauņas “Žalgiris” dublieru komandas dalībnieks. Visas Eiropas topa galvgalī ir serbu saspēles vadītājs Nenads Miļenovičs no FMP, otrais ir Nīderlandē dzimušais angļu saspēles vadītājs Devons van Ostrums, kurš spēlē Spānijas pēc spēka piektajā līgā, bet trijnieku noslēdz krievu uzbrucējs Sergejs Karasjevs no Sanktpēterburgas “Tryumph” jauniešu komandas. Vēl sešniekā ir iekļuvis poļu centrs Pšemeks Karnovskis no Torunas “Katarzynka”, Mali dzimušais spāņu centrs Bakari Konate no “Gran Canaria” un serbu saspēles vadītājs Alekss Cvetkovičs no Belgradas “Red Star”.

1994. gads

Šā brīža U-16 čempionāta dalībnieku vecums arī Baltijas valstīm nav pats sekmīgākais, un mēs arī šeit esam labākie Baltijā. Labākais no diviem mūsējiem ir

Oskars Reinfelds

, par kuru aktīvi interesējas basketbola grands Boloņas “Virtus” no Itālijas. “Rīdzenes” uzbrucējs topā ir 22. vietā, trīs vietas priekšā spēka uzbrucējam no BK “Zemgale”

Česlavam Mateikovičam

. Tiesa, arī šajā vecumā viens lietuvietis ir augstāk par mūsējiem. Augustinas Janakaitis no Šarūna Marčeļoņa basketbola skolas ir novērtēts kā desmitais labākais šā vecuma spēlētājs Eiropā. Topa galvgalī, kā jau ierasts jaunākajās izlašu cīņās, ir dienvidu valstu pārstāvji: horvātu uzbrucējs Dario Saričs no KK “Zadar”, serbu uzbrucējs Nikola Jankovičs no FMP. Trijnieku noslēdz turku uzbrucējs Buraks Jildizli no Stambulas “Efes Pilsen”. Vēl sešniekā ir spāņu saspēles vadītājs Albērs Homs no Badalonas “DKV Joventut”, turku aizsargs Taifūns Erulku no “Efes Pilsen” un visbeidzot franču saspēles vadītājs Šarlijs Marao no “Champagnole”.

Eurohopes piedāvā apskatīt arī gadu jaunāku puišu topu, taču tas ir gana subjektīvs, jo Eiropas čempionātos pie gadu vai vairākus vecākiem gatavi spēlēt ir ne visi labākie katra gadagājuma basketbolisti. Turklāt pat viņi nespēja nodrošināt informāciju par 50 labākajiem spēlētājiem. Tik un tā arī šajā sarakstā bija latvietis Kristaps Pļavnieks no Jelgavas, bet šo jauno basketbolistu dzīvē un līdz ar to arī reitingos var mainīties vēl ļoti daudz kas.

Apkopojot to, kā Latvijas jaunie basketbola talanti ir novērtēti Eiropā, atliek secināt, ka resursi mums ir, atliek pašiem puišiem un viņu treneriem cītīgi strādāt, un Latvijas basketbola nākotne var kļūt krietni gaišāka par tagadni. Tas arī jānovēl jaunajām basketbola zvaigznītēm un visiem pārējiem, kuri par tādām vēlas kļūt.

kasjauns.lv/Foto: LETA/AFP