Pētījums: treniņi augstkalnē augsta līmeņa sportistiem nedod īpašu efektu
Treniņi augstkalnē augsta līmeņa sportistiem nav produktīvi, jo nedod kādu īpašu efektu, liecina Šveicē veikts zinātnisks pētījums.
Pētījuma rezultāti Cīrihes universitātē bija pārsteigums pašiem tā autoriem, kuri vēlējās zinātniski noskaidrot, kā augstkalnu treniņi ietekmē sportista organismu, sestdien informēja aģentūra AP.
Daudzos sporta veidos treniņus augstkalnē uzskata par nozīmīgu gatavošanās procesu izturības palielināšanai un augstu rezultātu sasniegšanai. Treniņi augstkalnē palielina asinīs sarkano asinsķermenīšu skaitu, kas ļauj uzņemt vairāk skābekļa, taču Cīrihes universitātē pētījumu vadījušais Karstens Lundbijs paskaidroja, ka šie pētījumi iepriekš nebija veikti augstākā līmeņa sportistiem.
Cīrihes universitātes pētījumā iesaistīja 16 augstākās klases riteņbraucējus, kas aizvadīja treniņus Francijā kalnu slēpošanas centrā. Puse grupas atbilstoši augstkalnu treniņu metodikai 16 stundas dienā pavadīja telpās ar skābekļa koncentrāciju, kas atbilst 3000 metru augstumam virs jūras līmeņa. Savukārt citiem tikpat ilgi bija jāuzturas telpās ar jūras līmenim atbilstošu skābekļa koncentrāciju. Abas grupas trenējās jūras līmenī.
Pētījuma beigās abās grupās treniņu rezultāti bija vienādi. Arī sportistu muskuļu paraugos neatrada nekādus pierādījumus, kas pierādītu augstkalnu grupas treniņu lielāku efektivitāti. Atšķirību nebija arī asins paraugos un sportistu iegūtajās ātruma īpašībās.
Lundbijs uzskata, ka izturības sporta veidos augstākā līmeņa sportistiem ir tik augsts sarkano asinsķermenīšu līmenis, ka augstkalnu treniņi to vairs nespēj paaugstināt.
Pētījuma rezultātus publicēja žurnālā "Pielietojamā fizioloģija".
Ar Cīrihes universitātē veikto pētījumu nesaistītais fizioloģijas un bioķīmijas profesors Damjēns Beilijs uzskata, ka treniņu efektivitāte ļoti lielā mērā ir atkarīga no sportista ģenētiskā mantojuma, un treniņos var sasniegt tikai noteiktus griestus. Turklāt organismam varēt būt noteikta dabiska robeža, kas nosaka maksimālo skābekļa izmantošanas līmeni, lai nepieļautu organisma saindēšanos.
Daļa zinātnieku uzskata, ka augstkalnu treniņiem ir placebo efekts, turklāt sportisti rūpīgāk plāno savu laiku. Daudzi augsta līmeņa sportisti un viņu treneri tomēr negrasās mainīt treniņu plānus, un pirms Londonas olimpiskajām spēlēm gatavosies augstkalnē.
BNS