Krievijas hokeja izlase triumfē pasaules čempionātā
Par šī gada pasaules čempionvienību hokejā svētdien kļuva Krievijas valstsvienība, kas finālspēlē ar rezultātu 6:2 (1:1, 3:0, 2:1) pieveica Slovākiju.
Krievijas izlase uzvarēja visās desmit šajā pasaules čempionātā aizvadītajās spēlēs.
Rezultātu jau cīņas 66. sekundē atklāja slovāku hokejists Zdeno Hāra, bet pirmās trešdaļas vidū izlīdzinājumu panāca Aleksandrs Sjomins.
Otrajā trešdaļā Krievijas hokejisti guva trīs bezatbildes vārtus, precīzi metot Aleksandram Perežoginam, Aleksejam Terešenko un Sjominam.
Trešajā trešdaļā Pāvels Dacjuks panāca jau 5:1. Hāra vienus vārtus vēl atguva, bet cīņas izskaņā čempionāta rezultāts Jevgēņijs Malkins sasniedza gala rezultātu 6:2.
Spēles rezultātu Hāra atklāja jau pēc 66 sekundēm, kad ar tālmetienu ieraidīja ripu vārtu augšējā stūrī. Turpinājumā Krievijas izlasei piederēja pārsvars, tomēr reāli bīstamus momentus tā izveidot nespēja.
Rezultātu Krievijas izlasei izdevās izlīdzināt desmitajā minūtē, kad pēc Vašingtonas "Capitals" komandas spēlētāju Aleksandra Ovečkina un Aleksandra Sjomina saspēles pretuzbrukumā precīzs bija otrais. Īsu brīdi pirms tam iespēja bija arī čempionāta rezultatīvākajam spēlētājam Jevgēņijam Malkinam, tomēr viņa raidījumu jau tukšos vārtos bloķēja Ivans Baranka. Pirmās trešdaļas otrā puse aizritēja līdzīgā, bet aizraujošā cīņā, rezultātam vairs nemainoties.
Otrās trešdaļas sākumā Krievijas izlase uzbruka arvien aktīvāk, tomēr arī slovāki nepadevās un neļāva ar ripu atrasties tikai pretiniekiem. Tomēr precīzāk nospēlēja krievi, septītajā minūtē pārņemot vadību, kad ar vārtu guvumu izcēlās Aleksandrs Perežogins.
Arī pēc otrajiem gūtajiem vārtiem Krievijas izlase spēlēja arvien aktīvāk un nepilnu divu minūšu laikā guva vēl divus vārtus, precīzi metot arī Terešenko un Sjominam. Līdz ar to pēc otrās spēles daļas Krievijas valstsvienība jau atradās vadībā ar 4:1.
Trešās trešdaļas sākumā Dacjuks no vārtu priekšas panāca jau 5:1. Kaut Krievijas izlase turpināja pārliecinoši dominēt mačā, trešdaļas vidū vienus vārtus atspēlēja tieši slovāki. Brīdī, kad uz noraidīto soliņa atradās Aleksandrs Ovečkins, Hāra sākotnēji vairākkārt centās vārtus atkal gūt ar tālmetieniem, tomēr, kad tas neizdevās, viņš devās vārtu priekšā un iespieda ripu vārtos no turienes. Zīmīgi, ka pirms finālmača Hāra šajā čempionātā nebija guvis nevienus vārtus.
Atlikušajā laikā Slovākijai neradās reālas izredzes vēl vairāk pietuvoties pretiniekiem un vēl vienus vārtus guva tieši Krievijas izlase, kad divas minūtes pirms cīņas izskaņas ar precīzu metienu izcēlās Malkins.
Jau neilgi pirms mača noslēguma organizatori izplatīja informāciju, ka par čempionāta vērtīgāko spēlētāju atzīts tieši Malkins, kurš desmit aizvadītajās spēlēs izcēlās ar 11 vārtiem un astoņām rezultatīvām piespēlēm.
Par čempionāta labāko vārtsargu kļuva slovāks Jans Lako, bet aizsargu - Hāra.
Savukārt simboliskajā izlasē tika iekļauti Lako, Hāra, Iļja Ņikuļins (Krievija), Malkins, Patriks Tūresens (Norvēģija) un Henriks Zeterbergs (Zviedrija).
Kā ziņots, pirms tam notikušajā mačā par trešo vietu Čehijas valstsvienība ar rezultātu 3:2 (3:1, 0:0, 0:1) pieveica pagājušā gada spēcīgāko komandu un vienu no sacensību saimniecēm Somiju.
Pusfināla spēlēs sestdien Krievija ar 6:2 (2:1, 2:0, 2:1) sagrāva pagājušā gada čempionus un vienus no turnīra saimniekiem somus, bet Slovākija ar 3:1 (1:0, 0:1, 2:0) uzvarēja Čehiju.
Krievijas hokeja izlase pasaules čempionāta finālā bija iekļuvusi pēc viena gada pārtraukuma. Iepriekšējos piecos gados vienība turnīrā tika pie divām zelta medaļām, kā arī izcīnīja pa vienai sudraba un bronzas godalgai.
Savukārt Slovākija spēlēja savā trešajā pasaules čempionāta finālā. 2000.gadā vienība tika pie sudraba medaļas, kad finālā zaudēja čehiem, bet divus gadus vēlāk slovāki izcīnīja zeltu, izšķirošajā mačā pieveicot tieši Krieviju.
Pirms tam ceturtdaļfināla spēlēs ceturtdien Slovākija sensacionāli ar 4:3 uzvarēja Kanādu, Čehija ar 4:3 pārspēja otru turnīra mājinieci Zviedriju, Krievija ar 5:2 apspēlēja Norvēģiju, bet Somija ar 3:2 uzvarēja ASV.
Abi pusfināli un cīņas par medaļām risinās Helsinkos, bet pirms tam turnīra mači tika aizvadīti arī Stokholmā.
Kā ziņots, Latvijas izlase pasaules čempionātu noslēdza desmitajā vietā, bet Latvijas Hokeja federācija (LHF) tai pirms turnīra izvirzīja uzdevumu sasniegt labāko astoņnieku. Tomēr nepatīkamāks ir fakts, ka Latvijas izlase nespēja gūt vārtus gandrīz 220 pēdējās minūtes, kas ir ilgākais "sausais" periods latviešiem pasaules čempionātu vēsturē.
Latvijas valstsvienība automātiski nekvalificējās 2014.gada Soču olimpiskajām spēlēm, līdz ar to nākamā gada februārī tā savā laukumā cīnīsies kvalifikācijas turnīra izšķirošajā, otrajā, kārtā, kurā sacentīsies ar Franciju, Kazahstānu, kā arī ranga otro spēcīgāko komandu no kvalifikācijas pirmās kārtas, kas, visticamāk, būs Ukraina.
Latvijas hokeja izlase piedalījusies iepriekšējās trijās olimpiskajās spēlēs.
Jau vēstīts, ka šā gada pasaules čempionāta Stokholmas apakšgrupas noslēguma kopvērtējumā Krievija izcīnīja maksimāli iespējamo 21 punktu septiņās spēlēs un tai trīs punktus zaudēja Zviedrija. Trešo vietu ar 14 punktiem ieņēma Čehija, kurai punktu zaudēja Norvēģija.
Pa sešiem punktiem izcīnīja Latvijas un Vācijas izlases, bet Dānija iekrāja četrus punktus. Tikmēr Itālijas valstsvienība septiņos mačos tika pie diviem punktiem, un tā zaudēja vietu pasaules čempionāta augstākajā divīzijā.
Savukārt Helsinku grupas noslēguma kopvērtējumā pirmo vietu izcīnīja Kanāda ar 19 punktiem septiņās spēlēs, tai trīs punktus zaudēja ASV, bet vēl par punktu mazāk bija Somijas un Slovākijas izlasēm.
Deviņus punktus izcīnīja Francijas izlase, seši punkti bija Šveicei, bet trīs punktus iekrāja Baltkrievija. Savukārt Kazahstānas valstsvienība tika pie viena punkta, un arī tā jau zaudēja vietu augstākajā divīzijā.
Jau vēstīts, ka komandas pa apakšgrupām bija izkārtotas, ņemot vērā Starptautiskās Hokeja federācijas (IIHF) rangu. Pēc viena apļa turnīra grupas ietvaros katrā attiecīgajā pilsētā četru spēcīgāko komandu vidū izspēlēja ceturtdaļfinālus, bet to uzvarētāji vienkopus pulcējas Helsinkos, kur tiek noskaidroti šā gada pasaules čempioni.
Komandām, kas grupās ieņēma 5.-8.vietu, čempionāts bija noslēdzies, turklāt katras apakšgrupas vājākā komanda pameta augstāko divīziju un nākamgad spēlēs pirmās divīzijas A grupā. Šo komandu vietas nākamgad ieņems Slovēnija un Austrija.
Šis bija pirmais gads, kad IIHF ieviesusi šādu izspēles kārtību. Iepriekšējais izspēles formāts pastāvēja kopš 2000.gada.
Nākamajā gadā pasaules čempionāts atkal risināsies Helsinkos un Stokholmā, tikai šoreiz izšķirošie mači risināsies Zviedrijas galvaspilsētā.
Latvijas izlase spēlēs Helsinku grupā kopā ar Krieviju, Somiju, Slovākiju, ASV, Vāciju, Franciju un Austriju.
Savukārt Stokholmas apakšgrupā sacentīsies Čehija, Zviedrija, Kanāda, Norvēģija, Šveice, Dānija, Baltkrievija un Slovēnija.