No septembra Lietuvā rādīs filmu "Cita sapņu komanda" par lietuviešu basketbolistiem 1992.gadā Barselonā
No septembra uz Lietuvas kinoteātru ekrāniem būs skatāma dokumentālā filma "Cita sapņu komanda" ("The Other Dream Team"), kas veltīta Lietuvas basketbolistu panākumiem 1992.gada olimpiskajās spēlēs Barselonā, vienlaikus vēstot arī par lietuviešu brīvības centieniem un Padomju Savienības sabrukumu.
Jaunā lente, kas pirmizrādi Amerikas Savienotajās Valstīs pieredzēja janvāra beigās festivālā "Sundance", bet februārī šaurā skatītāju lokā tika parādīta Lietuvā, atšķiras no citām dokumentālajām filmām, kas līdz šim veidotas par Lietuvas basketbolu.
Tās autors Marjus Markevičs, kas uzaudzis Amerikas Savienotajās Valstīs lietuviešu emigrantu ģimenē, uz Lietuvas basketbola vēsturi un leģendārajiem spēlētājiem raudzījies vairāk no malas, bet viņa darbs atzīts par ārkārtīgi saistošu.
Režisoru interesējušas pat sīkākās toreizējās dzīves detaļas. Cita starpā viņš iemūžinājis mirkļus, kad Lietuvas basketbola slavenības brīnās par apelsīniem un banāniem Rietumu veikalos, un rādījis, kā tolaik, kad Lietuvas ekonomika vēl tikai centās nostāties uz savām kājām, basketbolisti mēģinājuši tikt pie sportošanai nepieciešamās naudas, Amerikā piebāžot pilnus koferus ar džinsiem, lai vēlāk tos pārdotu Lietuvā.
Filmā būs redzami tādi slaveni Lietuvas basketbola veterāni kā Arvīds Sabonis, Valdemārs Homičs, Rims Kurtinaitis, Sergejs Jovaiša, Šarūns Marčuļonis un citi. Markevičs uzrunājis arī mūslaiku basketbola zvaigzni Jonu Valančūnu, bijušo Lietuvas prezidentu Valdu Adamku, kādreizējo atjaunotās Lietuvas valsts parlamenta priekšsēdētāju Vītautu Landsberģi, ASV Nacionālās Basketbola asociācijas komisāru Deividu Sternu, vairākus slavenus NBA spēlētājus un mūziķi Mikiju Hārtu no rokgrupas "Grateful Dead", kura atbalstīja lietuviešus, palīdzot viņiem radīt slavenos krekliņus ar skeletu.
Februārī "Cita sapņu komanda" jau tika rādīta pārpildītā viesnīcas "Šarūnas" sporta bārā. Pirmizrādē bija klāt Sabonis, Marčuļonis, Homičs, Artūrs Karnišovs, Kalgari ziemas olimpisko spēļu čempione Vida Venciene. Pasākumā piedalījās arī Adamkus, Landsberģis, premjerministrs Andrjus Kubiļus un citi politiķi.
"Filmā ļoti jutīgi un precīzi izstāstīta liela mūsu vēstures daļa - no okupācijas, deportācijām līdz PSRS sabrukumam un mūsu basketbolistu panākumiem Barselonā. Domāju, ka tā izraisīs lielu interesi Lietuvā, bet ārvalstu skatītājiem parādīs Baltijas valstu vēsturi no citas puses," izteicies premjers, atzinīgi novērtēdams arī filmas labo humoru.
"Skatoties šo filmu, skudriņas skrēja pa ādu. Divdesmit gadus veci notikumi liek vēl stiprāk iemīlēt Lietuvu," izteicies aģentūras "Kino pavasaris" izpilddirektors Aļģirds Ramaška, kas kopā ar kompāniju "Incognito films" iegādājies tiesības izplatīt šo lenti Lietuvā.
"Lietuva pēc ļoti ilga pārtraukuma piedalījās olimpiskajās spēlēs kā neatkarīga valsts. (..) Domāju, ka tas bija lielākais notikums manā dzīvē. Atceros, kā Landsberģa kungs, pavadot mūs uz olimpiādi, paspieda mums roku un pasniedza pases," stāstījis Kurtinaitis.
"Man prieks, ka cilvēki Lietuvā beidzot varēs noskatīties šo filmu, kas atsauc mūs tajā laikmetā, kad bijām tik vienoti un cīnījāmies par brīvību. Basketbols lietuviešiem vienmēr bijis un būs nacionāla vērtība," izteicies Marčuļonis, kas ir arī viens no filmas mecenātiem. Nonākt filmai uz ekrāniem palīdzējis gan viņš, gan Sabonis.
"Filma mani apbūra. Esmu mīlējis Lietuvu, bet nu mīlu vēl stiprāk. Noskatījos tos vēsturiskos kadrus, kur visa tauta tiecas pēc brīvības. Tas viss parādīts saistībā ar basketbolu - ko mēs centāmies panākt laukumā, ko gribējām pierādīt, būdami PSRS izlasē un uzsvērdami, ka esam lietuvieši, ka nākam no Kauņas," piebalsojis Homičs.
"Tur ir viss - gan smiekli, gan skumjas, itin viss. Domāju, tā ir laba dāvana Lietuvai, jauniešiem, gluži kā maza vēstures stunda," savos iespaidos dalījies Sabonis.
Plānots, ka no 21.septembra filmu "Cita sapņu komanda" rādīs visās lielākajās Lietuvas pilsētās - Viļņā, Kauņā, Klaipēdā, Panevēžā, Šauļos, Alītā un Marijampolē.
LETA