Latvija uzvar! Hokeja izlase sper milzīgu soli pretī Sočiem. FOTO
Latvijas hokeja valstsvienība Rīgā notiekošā Soču olimpisko spēļu izšķirošā kvalifikācijas turnīra otrajā mačā piektdien ar rezultātu 3:2 (2:1, 0:1, 1:0) uzvarēja Kazahstānas valstsvienību.
Latvijas izlase tādējādi tika pie otrās uzvaras turnīrā un izvirzījās sacensību galvgalī. Ceļazīmi uz Olimpiādi Latvija var zaudēt vien tad, ja noslēdzošajā mačā svētdien pamatlaikā piekāpsies Francijai.
Latvijas izlases labā vārtus guva Juris Štāls, Miķelis Rēdlihs un Lauris Dārziņš, bet Kazahstānas vienības rindās izcēlās Dmitrijs Upers un Romāns Starčenko.
Šajā spēlē par absolūto rekordistu izlasē aizvadīto spēļu ziņā kļuva Aleksandrs Ņiživijs, kuram šis bija 216.mačs valstsvienības kreklā. Iepriekš dalītu pirmo vietu viņš ieņēma ar Rodrigo Laviņu.
Latvijas izlases treneri komandas sastāvā un virknējumos nekādas izmaiņas nebija ieviesuši, nemainot sastāvu, kas ceturtdien izcīnīja uzvaru pret Lielbritāniju.
Maču Latvijas izlase uzsāka ar vētrainiem uzbrukumiem, teju līdz ar pirmajām sekundēm iekarojot milzīgu teritoriālo pārsvaru un divu ar pusi minūšu laikā gūstot divus vārtus. Vispirms pēc Arvīda Reķa raidījuma pirmais pie vārtsarga atsistās ripas piesteidzās Štāls, kritienā raidot to vārtos, bet mazliet vēlāk pēc veiksmīga ripas atlēciena sāncenšu vārtsargu Vitāliju Koļesņiku nesagatavotu pārsteidza M.Rēdlihs. Pēc otrajiem zaudētājiem vārtiem Koļesņiku Kazahstānas izlases vārtos nomainīja Vitālijs Jeremejevs. Lai arī spēles sākums mājiniekiem padevās spīdošs, gana daudz darba bija arī Edgaram Masaļskim, kurš divas reizes arī glāba Latvijas izlasi no vārtu zaudējuma.
Trešdaļas vidū Latvijas izlase pirmo reizi tika pie iespējas spēlēt vairākumā, kurā izveidoja vairākas lieliskas saspēles un nespēja realizēt divas teicamas izdevības panākt jau 3:0. Īpaši aktīvi saspēlē bija M.Rēdlihs un Sandis Ozoliņš, tomēr bieži vien metiena vietā priekšroka tika dota vēl vienai piespēlei. Drīz pēc šī neizmantotā vairākuma Latvijas izlase vēlreiz ieguva tiesības spēlēt piecatā pret četriem, tomēr arī šoreiz lielo mājinieku spiedienu Kazahstānas izlase prata izturēt. Smagās četras minūtes mazākumā Kazahstānas vienība deva jūtamu pacēlumu, kas vainagojās ar vārtu guvumu trešdaļas 16.minūtē - pēc Upera individuālā reida un Masaļska atsistās ripas tā tomēr vairāku neveiksmīgu atlēcienu rezultātā tomēr nokļuva laukuma saimnieku vārtos.
Atlikušajā trešdaļas laikā teritoriālais pārsvars turpināja piederēt Latvijas izlasei, tomēr Kazahstānas vienības uzbrukumi sāka kļūt aizvien regulārāki un bīstamāki. Rezultāts par spīti ātrajai spēles gaitai palika nemainīgs.
Otro trešdaļu Latvijas izlase sāka ar ilgiem un izvērstiem uzbrukumiem, bet labāko izdevību neizmantoja Jānis Sprukts, kura metienu no pašas vārtu priekšas teicami atvairīja Jeremejevs. Spēlē vairākas reizes nopietni iesaistījās arī Masaļskis, tomēr daudz lielāki draudi regulāri radās pie Kazahstānas izlases vārtiem. Spēle izlīdzinājās vien tad, kad noraidījumu saņēma Ņiživijs, tomēr Latvijas vārtu drošība sekojošajās divās minūtēs pārliecinoši tika nosargāta.
Trešdaļas vidū iniciatīva jau bija pārgājusi Kazahstānas izlases pusē, kas lika mājiniekiem nemitīgi cīnīties par ripu savu vārtu tuvumā. Šāda spēles gaita noveda pie otrā Ņiživija noraidījuma, kuru šoreiz Kazahstānas hokejisti pārvērta vārtu guvumā. Lai arī mazākuma ievadā mājinieki varonīgi spēja neitralizēt vairākas bīstamas epizodes, kazahi pēc lieliskas saspēles brīvā metiena pozīcijā izvirzīja Starčenko, kurš ar ļoti spēcīgu raidījumu vārtu "devītniekā" panāca 2:2.
Arī pēc rezultāta izlīdzināšanas Kazahstāna turpināja aktīvi uzbrukt, tomēr tad iniciatīvu strauji pārņēma Latvijas izlase, kas divas reizes pēc kārtas nopelnīja iespējas spēlēt vairākumā. Tajos tika izveidota virkne vārtu gūšanas iespēju, tomēr ar Jeremejeva un Kazahstānas laukuma spēlētāju kopējām pūlēm rezultāts tika nosargāts neizšķirts. Pēdējā minūtē pretuzbrukumā Kazahstānas izlasei izdevās noorganizēt izgājienu vienatnē pret Masaļski, tomēr pārāks šajā situācijā bija vārtsargs. Pēdējās trešdaļas sekundēs ripa pēc spēcīga metiena aizspurdza vien pāris centimetrus gar Kazahstānas vārtiem.
Notikumiem bagātā spēlē cīņa atsākās arī trešajā trešdaļā, kad jau 40.sekundē Latvijas izlasei izdevās atkal izvirzīties vadībā, kad Jāņa Sprukta teicamo piespēli realizēja Dārziņš. Turpinājumā ar metieniem un lielu aktivitāti izcēlās Sprukts, Jekimovs, Dārziņš un Ņiživijs, pret kuru piektajā minūtē tika pārkāpti noteikumi. Vairākumā teicamu iespēju gūt vārtus neizmantoja Krišjānis Rēdlihs, bet pēc tā beigām bīstamus metienus veica Reķis un Oskars Bārtulis.
Otrā laukuma pusē trešdaļas pirmajā daļā Masaļskim divas reizes nācās būt savu uzdevumu augstumos, tomēr bīstamāki uzbrukumā arī trešdaļas otrajā pusē bija mājinieki. Izgājienu vienatnē pret vārtsargu neizmantoja Mārtiņš Cipulis, bet nedaudz vēlāk vārtus varēja gūt Indrāšis. Uz Latvijas izlases uzbrukuma fona ātri tuvojās mača beigas, tāpēc Kazahstānas hokejisti sāka uzbrukt pārgalvīgāk un nereti radīja spraigus brīžus pie Masaļska sargātajiem vārtiem. Latvijas izlases vārtsargs gan darbojās droši un visas briesmas likvidēja.
Spriedze savu augstāko punktu sasniedza 24 sekundes pirms cīņas beigām, kad pēc asas cīņas par ripu tā nonāca Latvijas izlases vārtos, tomēr tiesneši video atkārtojumā precīzi fiksēja spēli ar kāju un vārtu guvumu neieskaitīja. Septiņas sekundes pirms spēles beigām pie Latvijas izlases vārtiem tika nozīmēts pārmetiens, tomēr pie metiena kazahi netika pielaisti.
Turnīra pirmajā otrās kārtas mačā piektdien Francija ar 4:2 uzvarēja Lielbritāniju, svinot savu pirmo panākumu sacensībās. Kā ziņots, pirmajā kārtā Kazahstāna ar 3:2 uzvarēja Franciju, bet Latvija ar 6:2 pārliecinoši pieveica Lielbritāniju.
Pēc divām kārtām seši punkti ir Latvijas izlases kontā, Francija un Kazahstāna izcīnījusi pa trim punktiem, bet Lielbritānija kā vienīgā cīnās bez punktiem.
Turnīra noslēgumā Latvija svētdien spēkosies ar Franciju. Olimpiādei kvalificēsies vien grupas spēcīgākā komanda.
Latvijas izlasē pirms šī turnīra piekrituši atgriezties Sandis Ozoliņš un Ņiživijs, kuri valstsvienībā nav spēlējuši attiecīgi septiņus un divus gadus. Daudzi jau šo izlases sastāvu nosaukuši par spēcīgāko pēdējo gadu laikā.
Galējo sastāvu izlases galvenais treneris Teds Nolans nosauca trešdienas vakarā, ārpus dalībnieku saraksta atstājot aizsargus Māri Jasu un Oskaru Cibuļski, kā arī uzbrucēju Andri Džeriņu. Jass otrdien atjaunoja ceļgala traumu, un tas lika viņu aizstāt ar Kristapu Sotnieku.
Latvijas izlase bija vienīgā, kas pirms turnīra neaizvadīja pārbaudes spēles, - Kazahstāna svētdien ar 4:1 pieveica Austrijas valstsvienību, Francija pirmdien ar 0:4 kapitulēja Baltkrievijai, bet Lielbritānijas izlase otrdien ar rezultātu 6:3 uzvarēja vietējā čempionātā spēlējošo leģionāru komandu.
Vēl divi Soču Olimpiādes kvalifikācijas turnīri paralēli risinās Vācijā un Dānijā. Vācijā bez mājiniekiem par vienīgo ceļazīmi uz Olimpiādi sacenšas Austrija, Itālija un Nīderlande, bet Dānijas vietējās izlases konkurenti ir Baltkrievija, Slovēnija un Ukraina.
Latvijas hokeja izlase līdz šim piedalījusies četrās olimpiskajās spēlēs 1936., 2002., 2006. un 2010.gadā. Pirmskara Olimpiādē Latvijas hokejisti izcīnīja 13.vietu, 2002.gadā Latvijas izlase izcīnīja devīto vietu, bet pēdējās divās reizēs tā palikusi pēdējā, 12.pozīcijā.
Pēc pagājušā gada pasaules čempionāta vietu Sočos garantēja IIHF ranga pirmo deviņu vietu īpašnieces - Somija, Zviedrija, Krievija, Čehija, Kanāda, ASV, Norvēģija, Slovākija un Šveice. Latvija rangā atrodas 11.vietā, tāpēc ieguva iespēju izšķirošo kvalifikācijas kārtu rīkot savās mājās.
Soču olimpiskajās spēlēs 12 komandas tiks sadalītas trijās apakšgrupās, no kurām katras grupas divas labākās vienības un divas labākās trešo vietu ieguvējas kvalificēsies ceturtdaļfinālam.
Jau zināms, ka A grupā spēlēs Krievija, Slovākija, ASV, B grupā cīnīsies Somija, Kanāda, Norvēģija, bet C grupā vietas sev jau garantējušas Čehija, Zviedrija un Šveice. Pa vienai katras grupas dalībniecei noskaidrosies pēc kvalifikācijas sacensību beigām. Latvija var nokļūt kādā no divām apakšgrupām - ja Sočiem kvalificēsies gan Vācija, gan Latvija, tad latvieši cīnīsies C grupā, bet, ja Olimpiādei nekvalificēsies Vācija, bet iekļūs Latvija, tad tā spēlēs B apakšgrupā.
Latvijas hokeja izlases sastāvs dalībai 2014.gada Soču ziemas olimpisko spēļu kvalifikācijas turnīrā:
vārtsargi - Edgars Masaļskis (Hantimansijskas "Jugra", KHL), Māris Jučers (Rīgas "Dinamo"), Ervīns Muštukovs (Mora, Zviedrija);
aizsargi - Georgijs Pujacs (Omskas "Avangard", KHL), Oskars Bārtulis (Doņeckas "Donbass", KHL), Artūrs Kulda (Novosibirskas "Sibirj", KHL), Krišjānis Rēdlihs, Arvīds Reķis, Kristaps Sotnieks (visi - Rīgas "Dinamo"), Sandis Ozoliņš (Mitišču "Atlant", KHL);
uzbrucēji - Miķelis Rēdlihs (Jaroslavļas "Lokomotiv", KHL), Jānis Sprukts (Maskavas CSKA, KHL), Lauris Dārziņš (Kazaņas "Ak Bars", KHL), Mārtiņš Cipulis, Aleksandrs Ņiživijs (abi - Prāgas "Lev", KHL), Roberts Jekimovs (Lāpenrantas "SaiPa", Somija), Ronalds Ķēniņš (Cīrihes "ZSC Lions", Šveice), Armands Bērziņš (Kijevas "Kompanjon", Ukraina), Juris Štāls ("Poprad", Slovākija), Mārtiņš Karsums, Vitālijs Pavlovs, Miks Indrašis, Gints Meija (visi - Rīgas "Dinamo").
Latvija pret Kazahstānu. Olimpisko spēļu kvalifikācija
LETA/Foto: Edijs Pālens/LETA