Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Galerijā "Jēkabs" līdz 7. decembrim skatāma 63 mākslas darbu izsoles izstāde (attēlā - Alvis Zemzaris “Mana skaistā Rīga”). (Foto: Publicitātes foto)

Izsolīs vecmeistaru un mūsdienu izcilo latviešu mākslinieku darbus. Cik tie maksā? 3

Skaistums
2019. gada 1. decembrī 05:27 2019. gada 1. decembrī 05:27
 
Elmārs
Barkāns
| Jauns.lv
Pēc nedēļas, 7. decembrī, Vecrīgas galerijā “Jēkabs” notiks kārtējā mākslas darbu izsole, kurā piedāvās iegādāties gan latviešu glezniecības vecmeistaru, gan mūsdienu izcilu pašmāju mākslinieku darbus - gleznas, grafikas, plakātus, lietišķās mākslas priekšmetus un grāmatas – kopumā 226 lotes. Jauns.lv skaidro, cik tad maksā mūsu mākslas korifeju darbi un vai tie ir pa kabatai jebkuram no mums.

Izrādās, ka, iekrājot pārsimts eiro izsolei, mēs varam tikt pie visnotaļ respektabla mākslas darba. Bet, lai iegādātos jau kāda mākslinieka–korifeja darbu, jārēķinās vismaz ar pāris tūkstošiem. Protams, izsoles gala cenu nevar prognozēt: par cik nosolīs, par tik arī pārdos. Ieskatoties katalogā, var secināt, ka cenu amplitūda ir visnotaļ iespaidīga.

Piemēram, skandalozā mūsdienu latviešu mākslinieka Kristiana Brektes vectēva, slavenā Vecrīgas apgleznotāja Jāņa Brektes (1920-1985) Vecrīgas motīva sākumcena ir 80 eiro, par 90 eiro var nopirkt Indriķa Zeberiņa darbu. Savukārt daudz slavenāku mākslinieku darbu cenas rēķināmas tūkstošos – tā Maijas Tabakas “Budas līdzsvars” novērtēts par 5500 eiro, bet Leo Svempa “Ziedi” – par 3800 eiro. Bet katrā ziņā nav tā, ka pazīstamu mākslinieku darbi pa kabatai ir tikai "biezajiem". Piemēram, kāda Jaņa Rozentāla skice gleznai novērtēta par 290 eiro. Protams, ka jāņem vērā gan mākslas darba tehnika, vai tā ir tikai skice vai jau pabeigts darbs, meistarības pakāpe un tā joprojām. Lūk, tikai dažu pazīstamāko Latvijas mākslinieku darbu “Jēkaba” izsoles sākumcenas:

Džemma Skulme: no 350 līdz 1450 eiro; Janis Rozentāls – 290 eiro; Jānis Jaunsudrabiņš – 650 eiro; Indriķis Zeneriņš – 90-590 eiro; Biruta Delle – 170-180 eiro; Jurģis Skulme -280 eiro; Maija Tabaka – 5500 eiro; Uldis Zemzaris – 380 eiro; Konrāds Ubāns – 1200 eiro; Boriss Bērziņš – 220 eiro; Leo Svemps – 3800 eiro; Ludolfs Liberts – 380-2200 eiro; Jānis Kuga – 890 eiro. 

Galerijas pārstāvji portālam Jauns.lv pastāstīja, ka izsolē glezniecības tehniku pārstāvēs vairāki glezniecības lielmeistari. Organizatori izceļ Daces Lielās gleznu “Kad jūrā snieg”, kurā nolasāma mākslinieces pagājušā gadsimta deviņdesmito gadu vidū tapušā darba “Pie dzintara jūras” estētika – smalki izstrādāti triepieni un reālistisks jūras tēls, ko papildina gaistošs objekts ar simbolisku nozīmi, šajā gadījumā “Tallink” prāmis. Tāpat nozīmīga ir Džemmas Skulmes 1974. gada glezna “Kariatīdes”. Glezna pārstāv mākslinieces daiļradē tik iemīļotā motīva sākuma periodu, ieņemot nozīmīgu lomu gan mākslinieces radošās darbības, gan Latvijas mākslas vēstures kontekstā. Ludolfa Liberta trimdas laika gleznā “Senkrievu motīvs” atklājas mākslinieka tematiskie meklējumi, kas aizsākās jau pirmskara laikā, veidojot dekorācijas operai “Kņazs Igors”. Leo Svempa kompozīcija “Ziedi” pārstāv vienu no būtiskākajiem motīviem mākslinieka daiļradē –  ziedu klusās dabas. Gleznas tehniskais izpildījums ļauj to datēt ar 20. gadsimta 50. – 60. gadiem. Interesants darbs ir arī ekspresīvais, māksliniekam raksturīgajā toņu paletē ieturētais Jāņa Pauļuka 1980. gada gleznojums “Blaumaņa piemineklis”, kas ataino Teodora Zaļkalna darināto pieminekli Kanālmalas apstādījumos Rīgā. 

Tāpat tiks izsolītas arī Ilmāra Blumberga, Borisa Bēziņa, Neles Zirnītes, Guntara Sietiņa, Rituma Ivanova, Ivara un Helēnas Heinrihsonu un Māra Ārgaļa grafikas. Īpaši izceļama ir Ilmāra Blumberga 1989. gadā tapusī litogrāfija “Into life captured, 14/36”, kurā atainots Blumberga mākslā bieži sastopamais cilvēka siluets, kas formāli līdzinās viņa ikoniskajam Kalpotāja tēlam. 

Sava laika un autora personības kontekstā interesanti darbi ir arhitektes, Dailes teātra ēkas autores Martas Staņas akvarelis “Malkas vedēji Vecrīgā” un 1943. gadā tapušais Zelmas Tālbergas oforts “Rundāles pils vārti”. Visu šo darbu izstāde pirms izsoles, līdz 7. decembrim, aplūkojama galerijā “Jēkabs” (Jēkaba iela 26/28).

Citi šobrīd lasa

5 stila un modes tendences, kas būs aktuālas 2020. gada rudenī
Pāris, kura traģēdijai pirms 4 gadiem sekoja līdzi visa pasaule, sagaidīja veselīgu bērniņu 3
56 dzemdētājas, kuras neizglāba stacionārs. Vecmātes viedoklis
Skatīt visus komentārus

«Гарри это сильно ранило»: Выяснилось, как Меган поссорила мужа с лучшим другом

«Резко ухудшилось состояние здоровья»: Ефремову дважды за день вызывали скорую помощь