Vai savulaik tik iecienītais audums krimplēns joprojām ir modē?
foto: Shutterstock

Vai savulaik tik iecienītais audums krimplēns joprojām ir modē?

"100 Labi Padomi"

Jā, tā varētu teikt, jo šo sintētisko audumu, kas izceļas ar labu krāsu noturību, izturīgumu un glītu faktūru, joprojām izmanto kostīmu un citu virsdrēbju šūšanā, kā arī mājokļa tekstila ražošanā. Par krimplēnu dēvē arī sintētisko poliefīra audumu, ko lieto rūpniecībā.

Nosaukums radies atvasinājumā no britu uzņēmuma Imperial Chemical Industries, kam Krimpla ielejā bija izvietotas laboratorijas, – tieši tajās materiālu izgudroja. Uzņēmums kopš 1926. gada bijis viens no lielākajiem ķīmisko šķiedru un materiālu ražotājiem pasaulē.

Auduma šķiedras ražo no teksturēta poliefīra, visbiežāk – lavsāna. Īpašā veidā apstrādājot pavedienus, tie kļūst mīksti un apjomīgi, radot pat vilnai līdzīgu tekstūru. Pateicoties augstai ķīmiskajai stabilitātei, materiāls ir izturīgs, bet neizdala kaitīgas ķīmiskas vielas, ir siltumnoturīgs.

Bijušajā Padomju Savienībā un sociālisma nometnes valstīs krimplēns kļuva populārs pagājušā gadsimta 60.–70. gados, pret kuru nomainīja vai visu mājas tekstilu un drēbes, akcentējot, ka šādi pasaulē ienāk modernās tehnoloģijas un viss senais, linu, kokvilnu un vilnu ieskaitot, ir jau pagātne. Tomēr vēlāk tā vietu izkonkurēja jaunākas paaudzes sintētika un, protams, atgriešanās pie dabīgu materiālu lietošanas sadzīvē un apģērbā.

foto: Shutterstock

Auduma īpašības

● Neburzās.

● Nezaudē krāsu.