Sviedru zīmuļi, dezodoranti un citi pretsviedru līdzekļi - kuri ir veselīgāki?
Par labākajiem pretsviedru līdzekļiem stāsta dermatoloģe Anita Ābelīte.
Labākie pretsviedru līdzekļi ir tie, kas paredzēti jutīgas ādas kopšanai. Tajos iekļautas vielas, kas nomierina un mīkstina ādu, turklāt parasti nesatur smaržvielas un alkoholu. Meklē tos aptieku klāstā - vairāki zīmoli piedāvā antiperspirantus jutīgai ādai.
Dezodorants novērš sviedru aromātu, iedarbojoties uz ādas virsmas baktērijām. Ja tam pievienotas aromātvielas, tas rada patīkamu smaržu. Var lietot divas reizes dienā.
Antibakteriālie pretsviedru līdzekļi satur vielas, kas iznīcina vai sadala baktērijas, kuras izraisa nepatīkamo aromātu. Iedarbība ir ilgstoša, pat vairākas dienas. Tie saglabā savu efektu pēc fiziskas slodzes, peldēšanās un mazgāšanās.
Antiperspiranti nomāc sviedru izdalīšanos līdz pat 40 %, sašaurinot sviedru dziedzeru izvadkanālus, aizkavē sviedru nokļūšanu uz ādas virsmas. Efekts var būt 12–24–48 stundas. Lieto vienu reizi dienā vai reizi divās dienās.
Pretsviedru līdzekļu veidi
Krēmveida līdzekļi mitrina un mīkstina ādu.To mīnuss – diezgan ilgi iesūcas ādā, tādēļ, ja nepagaidīsi 10 minūtes, kamēr tas iesūcas ādā, vari sasmērēt apģērbu.
Izsmidzināmos līdzekļus vari lietot pastiprinātas svīšanas gadījumā, jo tie neaizsprosto poras, turklāt tos var lietot vairākas reizes dienā.
Pretsviedru zīmuļiem ir neitrāla smarža, tie neiztek, neizlīst, neizšķīst, kas reizēm notiek ar citiem līdzekļiem. Taču tie var aizsprostot sviedru izvadkanālu un sausināt ādu.
Cietie līdzekļi jeb kalnu kristālu dezodoranti samazina baktēriju aktivitāti, tāpēc sviedriem nav specifiska aromāta.
Želejveida līdzekļiem žūstot ir tendence uzsūkt mitrumu, kas var radīt sausāku ādu. Tie neaizsprosto sviedru dziedzerus.
Šķidrie līdzekļi ir viegli uzklājami, jo neaizsprosto sviedru dziedzeru izvadkanālus.
Alkoholu saturošie dezodoranti nav kaitīgi, bet no tiem ir jāizvairās, ja āda ir alerģiska un jutīga, jo spirts ādu sausina un kairina.