Cēsu mākslas festivāls 2011
Jau piekto gadu pēc kārtas notiks Cēsu mākslas festivāls, kas tiks atklāts 23. jūlijā un ilgs līdz 6. augustam. Festivāla koptēlu veido dažādu mākslas izteiksmes veidu sintēze, un šī projekta mērķis ir dislocēt laikmetīgo kultūru ārpus galvaspilsētas Rīgas un iepazīstināt ar tās izpausmēm pēc iespējas plašāku teritoriju un auditoriju.
Festivāla atklāšanas dienā 23. jūlijā iecerēta plaša programma, piedāvājot kaislīgajiem mākslas patērētājiem Cēsīs pavadīt visu dienu līdz pat vēlai naktij. Festivāla pirmais notikums - starptautiska starpdisciplināra diskusija "Eksperiments un izcilība" Cēsu pils Konferenču zālē ievada ne tikai mākslas festivālu "Cēsis 2011", bet aizsāk arī starptautisku projektu ar tādu pašu nosaukumu, kura kulminācija paredzēta nākamās vasaras Cēsu mākslas festivālā.
Diskusijā kopā ar dažādiem mūzikas, mākslas, teātra, arhitektūras, dizaina un kino profesionāļiem no Latvijas, Lietuvas un Krievijas piedalīsies arī starptautiski pazīstamais mākslinieks no Sanktpēterburgas Sergejs Bugajevs / Afrika. Viņa paša radošās izpausmes un domāšanas veidu skatītājiem būs iespēja iepazīt multimediālā projekta "Džons Keidžs Krievijā un pasaulē" ietvaros Cēsu pils klētī. Savukārt pusnaktī Afrika kopā ar Rubik / Mad Dog (Francija) visus aicina uz Alus brūža pagalmu, kur izpildīs interaktīvu antiKeidža simfoniju Hell Invades God's Heaven.
Kādreizējā Alus brūzī kā katru gadu būs skatāma Baltijas valstu laikmetīgās mākslas izstāde. Šogad tās nosaukums ir "Starptelpa", un tas radies, iedvesmojoties no Nikolā Burjo darba "Attiecību estētika". Starptelpā satikties aicināti tādi mākslinieki kā Helēna Heinrihsone, Aigars Bikše, Ivars Drulle, Māra Brašmane, Alnis Stakle (Latvija), Tonis Sadoja un Flo Kasearu (Igaunija) un Jonas Gasiunas (Lietuva).
Turpat līdzās Alus brūzim teju piegulošajā namiņā Lenču ielā 9 mākslinieku duets Sarmīte Māliņa un Kristaps Kalns izstādīs instalāciju ar romantisku nosaukumu "Kas man ko slēpt, sēžot vienam rožu dārzā". Viņu stāsts ir dziļi privāts, taču vienlaikus varētu būt aktuāls teju ikvienam no mums. Jo, kā liecina pieredze, vispersonīgākie stāsti patiesībā ir universāli un nemieru raisošās tēmas, kuras nodarbina divus māksliniekus, skar katru indivīdu uz šīs planētas.
Izstāžu namā notiks Latvijā pazīstamā fotogrāfa Jāņa Deinata personālizstāde "Paliek II / IV", savukārt Cēsu pils klēts Velvju zālē tiks atklāta modes mākslas ekspozīcija Work-It-Out. Te vairāki Latvijā zināmi modes mākslinieki – Līga Banga, Vita Radziņa, Dace Sāmīte, Indra Miklāva, Artis Štamgūts un Aļona Bauska atklās savas attiecības ar darbu, kuras tiks atspoguļotas modes instalācijās. Artis Štamgūts, piemēram, eksponēs mākslīgi radītu būtni, uzsverot mākslīgā intelekta nozīmi mūsdienu un nākotnes sabiedrībā. Bet Vitas Radziņas instalācija būs izlikta stikla būrī. Tā būs kleita, kas sāks „elpot” ik reizi, kad kāds iekāps tai blakus esošajās kurpēs. Kleita sajutīs tās „jauno valkātāju”. Savukārt Līga Banga izstādīs jaku galvaskausa formā. Tērps būs uz robežas ar nevalkājamu un pārspīlētu modi.
Pulksten 21. 00 Cēsu Sporta kompleksā notiks mākslas festivāla "Cēsis 2011" atklāšanas koncerts, kura programma varētu būt īstens kārdinājums ikvienam kultūras baudītājam - diriģenta Normunda Šnē vadībā tiks atskaņoti Sofijas Gubaiduļinas "Septiņi vārdi", Ērika Satī "Ģimnopēdijas" utt.
Kopumā divas nedēļas Cēsis piedāvā aizraujošu kultūras programmu, kur līdzās jau pieminētajiem notikumiem būs iespēja izbaudīt vēl virkni citu pasākumu - tostarp arī Jaunā Rīgas teātra izrādi "Melnais piens" (režisors Alvis Hermanis") un Dailes teātra "Aija pēc Jaunsudrabiņa" (režisors Regnārs Vaivars). Protams, aizraujošs piedzīvojums būs elektroakustiskā pastaiga pa mežu - "Pasaka par Kurbadu", kura spēja sajūsmināt visus, kas tajā piedalījās pagājušajā gadā, un Galā koncerts 6. augustā, kura pirmajā daļā atskaņos Imanta Kalniņa oratoriju "Rīta cēliens", savukārt otrajā - Filipa Glāsa Ceturto simfoniju "Heroes".