5 padomi, kā iesākt jauno gadu dabai draudzīgā veidā
Jaunajā gadā apņemies kļūt par dabas draugu!
Dzīvesstils

5 padomi, kā iesākt jauno gadu dabai draudzīgā veidā

Jauns.lv

Mums katrai ir savas ieceres jauno gadu iesākot, bet kāpēc lai Zirga gadā nepievērstos dabai draudzīgam dzīvesveidam? Ieviest savā ikdienā vairākus vērtīgus paradumus, kas turklāt nemaksā ne centa!

5 padomi, kā iesākt jauno gadu dabai draudzīgā vei...

Kāda ir mūsdienu dzīves lielākā dilemma? Mēs smagi strādājam, lai vairāk nopelnītu, un pēc tam, protams, vēlamies baudīt sava darba augļus jaunu, skaistu lietu veidolā. Taču jo vairāk mantu mēs pērkam un izmetam, jo lielāks aug mūsu ekoloģiskās pēdas nospiedums. Saules enerģijas paneļi un hibrīdauto ir nākotnes vēsmas, taču tu jau ar šo gadu vari sākt ievērot dažus vienkāršus padomus dabas sargāšanai, kas tev neizmaksās pilnīgi neko.

Ja vari, tad auto vietā izvēlies pastaigu vai braucienu ar velosipēdu!

Nesenos pētījumos pierādījies, ka jaunieši līdz 30 gadu vecumam autovadītāja apliecību iegūst vēlākā vecumā un retāk iegādājas savu personīgo braucamrīku. Taču daudzi no mums joprojām nevar iedomāties savu ikdienu bez automašīnas. Taču nekas slikts nenotiks, ja uz veikalu aiziesi ar kājām vai darbā ieradīsies ar velosipēdu. Vajadzīga papildus motivācija? Turi lietussargu netālu no ieejas durvīm, kā arī velosipēdam jābūt novietotam tādā vietā, kurai viegli piekļūt. Ja dodies izbraukumā ar draugiem, sarūmējieties vienā auto, nevis vairākos.

Izslēdz gaismu, kad izej no istabas!

LED spuldzes un citas interesantas tehnoloģijas ilgākā laika posmā patiešām palīdzēs ietaupīt naudu, taču patiesībā gluži labi to var panākt ar lieku elektrības netērēšanu. Izejot no istabas izslēdz gaismu, kā arī bez vajadzības neatstāj ieslēgtas citas elektroierīces. Jo rūpīgāk to darīsi, jo lielāku pārsteigumu sagādās elektrības skaitītāja rādījumi.

Vai neizskatās kārdinoši? Arī veģetāri ēdieni ir gardi.
Vai neizskatās kārdinoši? Arī veģetāri ēdieni ir gardi.

Neēd tik daudz gaļas

Nozīmīgākie faktori, kas veido ekoloģiskās pēdas nospiedumu, ir transports, mājokļi un pārtika. No pārtikas visnegatīvāko iespaidu uz dabu atstāj dzīvnieku izcelsmes produktu (gaļas, piena, olas) ražošana, jo šis process rada vides piesārņojumu un patērē daudz ūdens un lielu zemes platību. Tev nav jākļūst par vegānu, taču kāpēc gan nesekot eksbītla Pola Makartnija paraugam un neieviest „pirmdienas bez gaļas”? Tā tu ne tikai rūpēsies par apkārtējo vidi, bet arī labāk apgūsi veģetāru ēdienu gatavošanu un ietaupīsi naudu.

Veido kompostu savā privātmājā!

Ja dzīvo privātmājā, ierīko savā pagalmā nelielu komposta kaudzi. Tas nemaksā ne centa, bet dod lielu labumu dabai un samazina tavas mājsaimniecības saražoto atkritumu daudzumu. Arī maciņš būs pateicīgs, jo komposts izmantojams augu mēslošanai, kā arī ekonomēt uz atkritumu izvešanas un pārstrādes rēķina. Tas ir labs veids, kā ar minimālām pūlēm gūt maksimālu rezultātu.

Atdod nevajadzīgās mantas tiem, kam tās vairāk vajadzīgas

Dabas aizsardzībā spēkā ir princips „jo mazāk, jo labāk”. Paskaties apkārt un noteikti saskaitīsi vairākas lietas, kuras patiesībā nemaz nelieto. Taču tu noteikti vari iedomāties kādu, kas par tām priecātos! Ja vēlies ar to nopelnīt lieku naudiņu, pārdod vērtīgākās mantas ar sludinājumu portālu palīdzību. Taču tikpat labi vari ziedot nevajadzīgās lietas labdarībai vai vienkārši atstāt tās pie tuvākajām atkritumu tvertnēm.


Avots: Mother Nature Network. / Foto: All Over Press