Kādas garšvielas lietot ziemā. Receptes
Papildiniet ēdienu ar veselīgām garšvielām, un jūs ne vien piešķirsiet tiem kaisli, bet varēsiet arī baudīt profilaktisko iedarbību!
Senāk garšvielu un ārstniecības augu izmantošanu kulinārijā bieži vien bija grūti nošķirt no šo augu lietošanas ārstnieciskos nolūkos. Tam bija pamatots iemesls – cilvēki zināja, kāda vērtība ir konkrētu augu raksturīgajām vielām, un apzinājās, kā tās ietekmē veselību. Fitoķimikālijām, kas ir dažādos augos, piemīt antioksidējošas īpašības, tās spēj stimulēt imūnsistēmu, mazināt iekaisuma procesus, uzlabot vielmaiņu un nodrošināt pretvīrusu iedarbību. Tas nozīmē, ka vircots, garšvielām bagātināts ēdiens palielina augļiem un dārzeņiem bagāta uztura ietekmi un aizkavē slimību rašanos.Vienas no vērtīgākajām garšvielām ir ingvers, čili (piemēram, Kajēnas pipari), ķiploks, vasabi un kanēlis – tās var pievienot maltītēm katru dienu, jo tieši tās daudziem ēdieniem piešķir pareizo stiprumu, kairinājumu un pat sajūtu.
Šos piparus var daudzveidīgi izmantot, gatavojot riekstu un sēklu ēdienus, cepumus, zupas, salātus, dzērienus un pat šokolādi un kūkas.
Čili piparos ir kapsaicīns – viela, kam piemīt izteiktas bioaktīvas īpašības. Kādā nesenā plašā 20 pētījumu apskatā, ko veica Mančestras Pārtikas izpētes centrs, apstiprināts, ka kapsaicīna savienojumi palīdz pat regulēt ķermeņa svaru. Lietojot apmēram 10–36 mg kapsaicīna dienā (parasti čili piparu veidā, kas pārkaisīts ēdienam), par apmēram 50 kcal dienā palielinās enerģijas patēriņš, un svars viena līdz divu gadu laikā ievērojami samazinās. Pētnieki arī atklāja, ka regulāra čili piparu lietošana būtiski samazina vēdera taukaudu (tauku) daudzumu, vienlaikus samazinot apetīti un nepieciešamību uzņemt enerģiju. Lai gan kapsaicīns nav burvju nūjiņa svara zaudēšanai, ir pierādījumi, kas liecina, ka tie labvēlīgi ietekmē vispārējo svara kontroli.
Ķiploks
Formāli tas skaitās dārzenis, bet bieži vien, lai izceltu daudzu ēdienu garšu, ķiploku lieto kā garšvielu. Šo plaši pazīstamo dabisko veselības uzlabotāju izmanto jau kopš seniem laikiem – tas palīdz stiprināt imūnsistēmu un cīnīties ar elpošanas infekcijām, klepu un aizliktu degunu. Gada aukstākajos mēnešos ķiploks ir lielisks palīgs, kas palīdz izvairīties no saaukstēšanās un gripas. Ķiplokam ir arī pretiekaisuma īpašības. Nesen kādā pētījums atklāja, ka šādu efektu veicina ķiploka galvenā aktīvā sastāvdaļa allicīns, it īpaši, ja ķiploku ēd svaigā veidā.
Kaut arī daudziem var nepatikt svaiga ķiploka spēcīgā garša un aromāts, tas lieliski iedarbojas arī tad, ja tiek nelielā daudzumā pievienots ēdienam.
Svaigā karija zupa
Šī recepte ļaus pārliecināties, ka arī ar svaigu, termiski neapstrādātu ēdienu aukstā laikā var labi sasildīties. Noslēpums ir pievienotajās garšvielās.
Mandeļu pienam
1 tase (ap 240 ml) pa nakti izmērcētu mandeļu
šķipsna Himalaju sāls
3 tases filtrēta ūdens
1 sarkanais saldais pipars
1 neliela biete
1 tase (ap 240 ml) svaiga mandeļu piena
1 tējkarote kaņepju sēklu
1 tase (ap 240 ml) filtrēta ūdens
½ svaiga citrona
1½ tējkarotes karija pulvera
½ tējkarotes kumina
½ tējkarote jūras sāls
1 ķiploka daiviņa
šķipsna Kajēnas piparu
Garšaugu maisījumam
½ tase (ap 120 ml) sakapātu lociņu vai puravu
½ tase (ap 120 ml) kubiņos sagriezta sarkanā saldā pipara
1 tējkarote sasmalcinātas svaigas ingvera saknes
1 tējkarote olīveļļas
1. Vispirms pagatavojiet svaigu mandeļu pienu. To var izdarīt jau iepriekš un glabāt pienu ledusskapī (jāizlieto trīs dienu laikā).
Ideālajā gadījumā izmantojiet jaudīgu blenderi, bet derēs arī jebkāds pārtikas smalcinātājs. Vēl būs vajadzīgs riekstu piena maisiņš (var nopirkt internetā – tas ir atkārtoti izmantojams tīklveida neilona maisiņš). Sajauciet sablendēto riekstoto šķidrumu ar ūdeni un izfiltrējiet caur tīkliņu. Atlikušo masu varat pievienot siera mērcei vai citiem svaigiem ēdieniem. Ja negribat noņemties ar riekstu mērcēšanu un malšanu, ekoveikalos var nopirkt gatavu riekstu pienu.
2. Sagatavojiet garšaugus, ko pievienot zupai. Sajauciet bļodā sasmalcinātos lociņus, piparu un ingvera sakni. Pievienojiet olīveļļu un atlieciet sānis.
3. Lieciet bieti, piparu, ķiploku un citronu smalcinātājā un samaliet viendabīgā masā.
4. Pievienojiet sagatavotajai masai mandeļu pienu.
5. Atsevišķi samaliet kaņepju sēklas un kuminu un sajauciet ar karija pulveri, jūras sāli un Kajēnas pipariem. Pievienojiet zupai un kārtīgi samaisiet.
6. Pakāpeniski pievienojiet ūdeni. Ja vēlaties, varat to nedaudz uzsildīt, bet temperatūra nedrīkst pārsniegt 42 ˚C, lai visi fermenti un citas vielas, kas ir produktos, saglabātos neskarti.
7. Pieberiet sagatavotos garšaugus un, ja vēlaties, papildiniet zupu ar savām iecienītajām garšvielām.
8. Lejiet sasildītās bļodiņās un baudiet.
Teksts: žurnāls Ko ārsti tev nestāsta/Foto: AllOverPress, Shutterstock