Kā saudzēt vidi, mazgājot veļu?
Dzīvesstils

Kā saudzēt vidi, mazgājot veļu?

Jauns.lv

"Zaļā" veļas mazgāšana ietver dabai nekaitīgu mazgāšanas līdzekļu izvēli, kā arī ūdens un elektroenerģijas taupīgu izmantošanu.

Kā saudzēt vidi, mazgājot veļu?...

Kā zināt, ka mazgāšanas līdzeklis ir dabai nekaitīgs?

Visdrošāk ir mazgāt veļu ar ekopreču veikalos iegādātiem līdzekļiem – tajos pārdod tikai dabai draudzīgu produkciju, kas nesatur toksiskas un kancerogēnas vielas, enzīmus, fosfātus, optiskos balinātājus, sintētiskās krāsvielas un smaržvielas, naftas pārstrādes produktus. Ekoloģiskā produkcija bioloģiski noārdās un netiek testēta uz dzīvniekiem.

Ekopreču veikalos nopērkamie produkti parasti ir atbilstoši sertificēti. Iegādājoties videi draudzīgus mazgāšanas līdzekļus citur, svarīgi pārliecināties, vai to sastāvā nav parabēnu, fosfātu u.c. videi kaitīgu vielu. Ņem vērā, ka uzraksti BIO un EKO dažkārt tiek izmantoti marketinga nolūkos un ne vienmēr ir vidi saudzējoši. Savukārt droši pērc mazgāšanas līdzekli, ja uz tā redzi uzrakstu: ECOLOGO, EKOCERT vai ISO 14024. Tie nozīmē, ka līdzeklis ir draudzīgs dabai un izgājis atbilstošu sertifikāciju.

Vai dabai draudzīgie līdzekļi izmaksā dārgāk?

Tā kā ekoloģiskie mazgāšanas līdzekļi parasti ir koncentrēti, tie ir arī ekonomiski, līdz ar to ilgtermiņā ekopreču izmantošana ir izdevīga. Pierēķini arī ieguvumu veselībai un ieguldījumu apkārtējās vides saudzēšanā.

Vai veļa būs pilnīgi tīra?

Stereotips par to, ka ar ekoloģiskajiem līdzekļiem nav iespējams panākt tādu tīrību kā ar ierastajiem droši vien radies tādēļ, ka agrāk ražotie saudzīgie līdzekļi patiešām nesniedza tik manāmu efektu kā cerēts, skaidro Laura Bartonika, Biotēkas darbiniece un “zaļā dzīvesveida” piekritēja jau piecus gadus. Mūsdienās ekoloģisko preču ražošana ir ievērojami attīstījusies, un tās radītie produkti ir tikpat efektīvi kā tie, ar kuriem nodarām kaitējumu sev un dabai.  Ievērojami paplašinājies arī ekoloģisko mazgāšanas un tīrīšanas līdzekļu klāsts. Pieejami ir gan ekoloģiski balinātāji un traipu tīrītāji bez hlora, gan šķidrie veļas mazgājamie līdzekļi un skalotāji, kā arī ziepes veļas mazgāšanai. Tos kombinējot, veļa noteikti būs tīra.

Kā vēl vari saudzēt vidi un taupīt resursus?

* Vienmēr kārtīgi piepildi veļas mašīnu! Mazgājot pustukšu tvertni, tu lieki tērē ūdeni un elektroenerģiju.

* Mazgā veļu iespējami zemākā temperatūrā! Atkarībā no veļas mašīnas modeļa, tā vari ietaupīt līdz pat 50% elektroenerģijas.

* Nepārsniedz  uz iepakojuma norādīto veļas mazgājamā līdzekļa devu! Koncentrēto līdzekļu izmantošana ļauj par  trešdaļu samazināt nepieciešamo mazgājamā līdzekļa daudzumu.

* Ja veļa ļoti netīra, pirms mazgāšanas to iemērc, nevis izmanto attiecīgo veļas mašīnas programmu – tā patērēsi mazāk ūdens un elektrības.

* Žāvē veļu uz žāvējamā statīva vai auklas! Veļas žāvētāji patērē vairāk enerģijas nekā drēbju mazgāšana veļas mašīnā.

* Ja veļas mašīnā ir “eko” režīms, kas taupa ūdeni un elektrību, izmanto to.

Tici vai netici...

Veļa būs tīrāka un pat grūti tīrāmu traipi būs vieglāk pieveicami, ja rīkosi veļas dienu dilstošā Mēnesī. Astrologs Kristaps Baņķis kā labvēlīgākās veļas mazgāšanai iesaka dienas, kad Mēness atrodas Vēža, Skorpiona vai Zivju zīmē.

Žurnāls "100 Labi Padomi" / Foto: All Over Press