Ārstniecības augi jūtīgai ādai. 6 superaugi
Alvejas sula ārstē saules apdegumus, apsaldējumus, aukstumpumpas un palīdz atjaunot fizioloģisko līdzsvaru pēc medikamentu lietošanas.
Dzīvesstils

Ārstniecības augi jūtīgai ādai. 6 superaugi

Jauns.lv

Dabīgas ārstniecības augu maskas un uzlējumi var palīdzēt gan aizsargāt, gan atveseļot ādu. Uzzini par 6 superaugiem, kurus īpaši ieteicams izmantot jūtīgas ādas kopšanā.

Ārstniecības augi jūtīgai ādai. 6 superaugi...

Apsārtusi un kairināta āda mēdz būt ne tikai tāpēc, ka to ietekmē aukstums un mitrums, bet arī tad, ja jāstrādā īpašos apstākļos, kur ir saskare ar dažādām ķīmiskām vielām. Palielinātu jutību pret ķīmiskām vielām bieži vien uzskata par psiholoģiska rakstura problēmu, ko tradicionāli ārstē ar antidepresantiem un ārīgi lietojamiem kortikosteroīdiem. Tomēr kopš 1991. gada ārsti atzinuši, ka sensitivitāte pret ķimikālijām ir slimība, un to radījusi cilvēka nespēja piemēroties apkārtējās vides piesārņojumam. 2013. gadā vācieši internetā radīja jaunu aplikāciju ToxFox-App, kas palīdz noteikt, vai kosmētikā ir vielas, kas grauj endokrīno sistēmu (meklējiet http://www.bund.net/themen_und_projekte/chemie/toxfox_der_kosmetikcheck/toxfox_app ). Produkta svītrkodu iespējams skenēt ar iPhone mobilā tālruņa kameru, un tad ar sarkanu vai zaļu simbolu parādās atbilde, vai konkrētajā līdzeklī ir vai nav kaitīgas vielas. Ja jums nav šāda viedtālruņa, šo pašu aplikāciju iespējams izmantot organizācijas BUND (Der Bund für Umwelt und Naturschutz Deutschland) mājaslapā

.  Tātad pirmām kārtām būtu jāatsakās no jebkādas kosmētikas, kas rada kairinājumu, bet palūkosimies, ko vēl var darīt, lai aizsargātu un dziedinātu ādu. Gada aukstākajos mēnešos tā ir bijusi pakļauta īpašam stresam, tāpēc daži ārstniecības augi, kas var uzlabot ādas stāvokli, varētu būt īpaši noderīgi.

Auzu sastāvā esošie antioksidanti dziedē ādu un uzlabo tās stāvokli.
Auzu sastāvā esošie antioksidanti dziedē ādu un uzlabo tās stāvokli.

1.    Auzas (Avena sativa).

Vissvarīgākās aktīvās vielas auzu sastāvā ir avenantramīdi, cinks, beta-glukāns un polifenoli, kas darbojas kā antioksidanti, samazina iekaisumu, dziedē rētas un uzlabo ādas kopējo stāvokli. Auzas mitrina, nomierina jutīgu ādu, mazina niezi un dažādus izsitumus un apsārtumu. Tās var iedarboties arī kā dabisks antidepresants.

Pret izsitumiem un ādas kairinājumu var palīdzēt auzu maska: sajauciet 3 vai 4 ēdamkarotes auzu pārslu ar tādu pašu daudzumu ūdens vai trekna kazas piena (ja tāds pieejams). Uzklājiet šo masu uz attīrītas sejas, pēc piecām minūtēm noskalojiet ar siltu ūdeni. Masku var izmantot kā papildu līdzekli, ārstējot sarkanās sejas sindromu jeb rosacea, neirodermatītu un diskveida vilkēdi.

2. Burvju lazda (Hamamelis Virginiana)

Burvju lazdai piemīt iekaisumu samazinoša, savelkoša un antibakteriāla iedarbība. Tā mazina arī asiņošanu un niezi, kā arī aizsargā mazos asinsvadus. Lielākā daļa preparātu, kuros ir burvju lazda, nesatur tanīnus, tikai ēterisko eļļu.

Īpaši piemērota burvju lazda ir sausas un jutīgas ādas kopšanai, un to var izmantot ikdienā. Sevišķi maigi tā iedarbojas uz nobriedušu ādu, kuras skābais aizsargslānis kļūst plānāks, sausāks, grūtāk kopjams un viegli ievainojams, kā arī tad, ja āda bieži plaisā, veidojas izsitumi un nieze. Kosmētiku, kuras sastāvā ir burvju lazdas ekstrakts, piedāvā vairāki dabīgās kosmētikas ražotāji, un šos produktus iespējams iegādāties gan interneta, gan eko veikalos.

3. Asinszāle (Hypericum perforatum)

Lai gan šo augu pazīstam kā efektīvu līdzekli pret vieglu depresiju, tas labvēlīgi ietekmē arī ādu. Asinszāle nomierina sausu, raupju, saplaisājušu un zvīņojošu ādu, likvidē baktērijas, iekaisumu un niezi, dziedē mazus apdegumus un veicina nelielu ievainojumu sadzīšanu, neatstājot rētas. Retos gadījumos, ja ir pārsniegta pieļaujamā deva, augs var izraisīt alerģiju. Asinszāles aktīvā viela ir hiperforīns un hipericīns, kam ir antibakteriāla un pretiekaisuma iedarbība. Tā ir ideāls līdzeklis pret ādas problēmām, piemēram, neirodermatītu, kas rada nemitīgu niezi un liek kasīties.

Asinszāles ekstrakts mēdz būt ne vien krēmos, bet arī ķermeņa un sejas kopšanai paredzētās dabīgās eļļās.

4. Meža malva (Malva sylvestris).

Malvas lapu efektivitāte ir pierādīta zinātniskos pētījumos, bet austriešu tautas medicīnā malvas lapas izmanto tējām un vannām, kas domātas ādas slimību ārstēšanai.  Visbiežāk šis augs iekļauts maigu toniku sastāvā, bet internetā var atrast arī ziedi, ko izmanto aknes un rosacijas ārstēšanai http://www.nextag.co.uk/buy-mallow/compare-html# .

Kumelīšu uzlējums palīdzēs pret apsārtumu un neirodermatītu.
Kumelīšu uzlējums palīdzēs pret apsārtumu un neirodermatītu.

5. Ārstniecības kumelīte (Matricaria chamomilla).

Kumelīšu uzlējumam ir spazmolītiska un nomierinoša iedarbība, bet to var izmantot arī ārīgi. Piemēram, kosmētikai, kuras sastāvā ir kumelīšu ekstrakts, visbiežāk piemīt ādu mīkstinošs efekts, tā nomierina un samazina iekaisumu. Kumelītes satur bisabololu, saldi smaržojošu vielu, ko jau kopš seniem laikiem izmanto smaržu gatavošanā, bet bisabololam ir arī pretiekaisuma, nomierinoša un antibakteriāla iedarbība. Tas arī veicina citu molekulu iesūkšanos ādā, kas labvēlīgi ietekmē ādas stāvokli. Ārstnieciskā kumelīte satur arī matricīnu, antioksidējošu ēterisko eļļu, un apigenīnu, bioloģiski aktīvu flavonoīdu ar pretiekaisuma un antioksidējošu iedarbību.  Ādas kopšanas līdzekļi, kas satur kumelīšu ekstraktu, der jutīgai, sausai un kairinātai ādai ar izsitumiem, arī mazuļiem paredzēti produkti bieži satur kumelītes.

Mājas apstākļos kumelīšu izmantošana ir ļoti vienkārša. Paņemiet kokvilnas vates aplīti un noslaukiet attīrītu seju ar atdzesētu kumelīšu uzlējumu – tas palīdzēs pret apsārtumu un neirodermatītu. Mazgājot seju ar aukstu kumelīšu uzlējumu, var mazināt niezi un nātreni. Pret psoriāzi var palīdzēt slimības skarto vietu apstrāde ar remdenu kumelīšu tēju, savukārt pret rosāciju derēs aukstas kumelīšu tējas kompreses, kas mazinās apsārtumu un iekaisumu (vienīgi sekojiet līdzi, lai uzlējums nenonāktu acīs).

6. Alveja (Aloe vera).

Šis sukulents, ko homeopātijā sauc par Aloe Socotrina, homeopātiskās ārstniecības publikācijās tiek aprakstīts kopš 16. gadsimta. Jau senos laikos alveju izmantoja dažādu ādas slimību ārstēšanā, lai novērstu saules apdegumus, apsaldējumus, aukstumpumpas un ādas čūlas, kas radušās pēc ādas apsaldējuma. Mūsdienās atklāts, ka alveja var palīdzēt atjaunot fizioloģisko līdzsvaru pēc ķīmisku vai alopātisku līdzekļu pārdozēšanas, kā arī gadījumos, kad slimību un medikamentu blakņu simptomi sajaucas.  Vairāk ir zināmas alvejas lubricējošās un antibakteriālās īpašības, bet šis augs patiešām spēj labi dziedēt arī apdegumus un palīdzēt dažādu ādas slimību ārstēšanā, piemēram, ja ir ekzēma, akne, ādas bojājumi vai insektu kodumi.

Alvejas sulu saturošus līdzekļus piedāvā dabīgās kosmētikas ražotāji, bet arī mājas apstākļos var pagatavot alvejas līdzekli ādas kopšanai (piemēram, atjaunojošu masku).


Teksts: žurnāls Ko ārsti tev nestāsta/Foto: All Over Press