Pikantās siera vafeles un ātrie pīrāgi. Idejas Jāņu cienastam
Kārtīgai saimniecei par Jāņu galdu jāsāk domāt iepriekš, lai ne tikai sasietu sieru, bet arī padomātu par cienastu, kurš svaigs saglabājas vairākas dienas.
Pasniedzēja un pavāre Livija Brūvere ir īstena ēst gatavošanas eksperte. Viņa ne tikai dalās savās zināšanās ar Biznesa augstskolas "Turība" studentiem, bet arī raksta grāmatas un lieliski pieprot pavārmākslu, jo 94 lielos godos ir gājusi par saimnieci. Attiecībā par Jāņu galdu Livija iesaka ēdienu gatavot tādu, kurš saglabājas svaigs vairākas dienas. Tāpēc viņa aicina saimnieces neslinkot un līdzās Jāņu sieram galdā likt pašas ceptus raušus, pīrāgus un plātsmaizes.
"Mīkla jāmīca pašai, jo tad pīrāgi saglabājas mīksti vairākas dienas bez visādām pārtikas piedevām. Tāpat ir ar plātsmaizi. Jo labāk izmīca, jo tā pufīgāka," uzsver Livija. Līgo svētkos uz galda noteikti jābūt baltam galdautam, tas jāizdekorā ar jāņu zālēm un ozolzaru. Šie ir svētki, kad vajadzētu iztikt bez vienreizējiem vai Ķīnas traukiem, bet cienāt Jāņu bērnus no pamatīgām māla bļodām un šķīvjiem, jo mālam piemīt zemes spēks. Tirdziņos nopērkamas koka dakšas, karotes un tautiskas galdu salvetes būs lielisks papildinājums īsteni latviskam svētku galdam.
Ātrās mīklas pīrādziņi
Mīklai
250 g margarīns
500 g skābs krējums
500g milti
1 ola pārsmērēšanai
Pildījumam (varianti pēc izvēles)
Mazos kubiņos sagriezts kūpināts šķiņķis
Spināti
Kausētais siers, var būt ar piedevām
Marmelāde, biezas konsistences ievārījums, džems, ābolu šķēlītes, svaigas ogas pēc vēlēšanās
Mīklas pagatavošana: margarīnu liek saldētavā līdz tas kļūst ciets, sarīvē uz rupjās sakņu rīves. Pievieno skābo krējumu, izsijātus miltus, šķipsniņu sāls un ātri samīca viendabīgu veltnējamu mīklu. Atkarībā no krējuma konsistences iespējams, ka jāpievieno mazliet vairāk miltu. Mīklu liek ledusskapī atpūtināt ( mīklai jābūt vēsai, lai vieglāk veltnēt). Pa to laiku sagatavo pildījumu – sagriež gaļu mazos kubiņos; ja izmanto marmelādes konfektes – tās sagriež plāksnītēs, ābolus nomazgā, sagriež daiviņās. Var izmantot svaigas ogas - tās ogas nomazgā, nosusina, ja izmanto zemenes – tās var sagriezt mazākos gabaliņos. Pildījumam var izmantot arī rabarberus – tad tos sagriež un pārber ar cukuru īsi pirms rausīšu gatavošanas. Sezonas laikā pildījumam var izmantot arī sasmalcinātus un plaucētus spinātus. Mīklu izveltnē taisnstūra plāksnē, sagriež trīsstūrīšos, uz trīsstūra vienas malas liek pildījumu, ietin pildījumu, veidojot radziņa (kruasāna) formu, liek uz plāts, pārsmērē ar sakultu olu un cep 180ºC līdz gatavi. Pildījums var būt gan salds, gan sāļš, līdz ar to no vienas mīklas var pagatavot dažādus gardumus. Ar sāļo pildījumu pildītos pirms cepšanas var pārkaisīt ar sēkliņām, saldos – gatavus pārkaisa ar pūdercukuru.
Rabarberu rausis
300 g rabarberi
100g cukurs
80g milti
80g margarīns
80g ūdens
Vienas olas dzeltenums
Šķipsniņa sāls
Rabarberus notīra, sagriež un pārkaisa ar cukuru un iztur 20 minūtes.
Pa to laiku gatavo mīklu: miltus izsijā, pievieno sāli, margarīnu, ūdeni un ātri samīca veltnējamu mīklu. Mīklu izveltnē apmēram 5mm biezumā, liek apaļā cepamā formā ar malām , mīklas malas jāveido groziņa veidā - virsū liek cukurotos rabarberus, ja vēlas var pārbērt vēl cukuru un pārlej ar sakultu olas dzeltenumu.
Cep cep 180ºC apmēram 45 min.
Gatavu mazliet atdzesē, izņem no formas, pārkaisa ar pūdercukuru.
Pikantās siera vafeles
125 g sviests
125 g kviešu milti
125 g kviešu klijas
5 olas
Glāze rīvēta siera
1 tējkarote cukurs
1 tējkarote cepamais pulveris
Šķipsniņa muskatrieksts
Sāls
Melnie pipari
Talsu ritulis;
Biezpiens
Salds krējums
Kūpināts šķiņķis
Redīsi
Zaļumi
mīkstam sviestam pievieno cukuru, sāli, maltu muskatriekstu, maltos piparus, olas, rūpīgi saputo viendabīgu masu. Tad pievieno izsijātus miltus, cepamo pulveri, kviešu klijas, rīvētu sieru (Holandes, Krievijas vai citu pikantu sieru pēc vēlēšanās) un samaisa līdz veidojas viendabīga pašķidra mīkla.
Mīklu liek uz sakarsētas ietaukotas vafeļu pannas un cep līdz vafeles gatavas.
Atdzesē, uz vafelēm pēc izvēles liek sagrieztus siera kubiņus, var pagatavot biezpienu ar dažādām piedevām (šķiņķi, ķimenēm, zaļumiem u.c.). Dekorē ar zaļumiem. Pasniedz kā uzkodu pie alus.