Bērna tēvs nedod naudu. Vai vajadzētu publiskot alimentu nemaksātāju vārdus?
Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācija uzskata, ka parādnieku datu publiskošana veicinās piedziņas efektivitāti, kā arī nodrošinās preventīvo funkciju – parādnieki vēlēsies nokārtot savas saistības, jo negribēs, ka viņu vārdi tiek atklāti sabiedrībai.
"Datu publiskošana, iespējams, motivēs parādniekus vispirms izpildīt uzturlīdzekļu maksājumus un tikai tad pārējos maksājumus," piebilda Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas Juridiskās nodaļas vadītāja Baiba Valentinoviča.
Pašlaik valsts nodrošina uzturlīdzekļus 25 329 bērniem. Piemēram, maijā izmaksāti kopumā 1 881 792 eiro. Mēneša laikā atgūti 193 277 eiro.
Desmit gadu laikā, kopš pastāv fonds, kopējais uzturlīdzekļu jeb tā dēvēto alimentu izmaksas apmērs sasniedzis 107,7 miljonus eiro. No parādniekiem atgūti 13,4 miljoni, bet parāda apmērs valstij par savu bērnu uzturēšanu kopā ar procentiem sasniedzis 110,8 miljonus.
Tieslietu ministrijas sagatavotie likuma grozījumi paredz, ka Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācija savā mājaslapā drīkstēs publiskot ziņas par parādnieku, ja tam piekritīs otrs vecāks, kā arī tad, ja parādnieks nebūs I vai II grupas invalīds. Labklājības ministrija norādījusi uz nepieciešamību izvērtēt, ka netiktu publicēti arī III grupas invalīdu vārdi. Savukārt tiesībsargs norādījis uz riskiem, ja tiks publicēta personas koda otrā puse.
Datu publiskošanas mērķis ir bērnu tiesību aizsardzības nodrošināšana, lai veicinātu vecāku pienākumu pildīšanu, maksājot uzturlīdzekļus, kā arī veicinātu atbildīgu un godprātīgu saistību izpildi arī citās jomās, piemēram, biznesa darījumos, norāda likumprojekta autori.
Plānots uz otro lasījumu vienoties par publiskojamo personas datu apmēru, kā arī ietvert deleģējumu Ministru kabinetam noteikt kārtību, kā šāda datubāze izveidojama un uzturama, kā arī kārtību, kā parādnieki parādās reģistrā un kā no tā tiek dzēsti. Likumprojektu deputāti plāno iesniegt ceturtdien Saeimas prezidijam, lai to skatītu tuvākajā Saeimas ārkārtas sēdē.
Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācija nodrošina bērnam uzturlīdzekļus, ja tiesu izpildītājs atzinis uzturlīdzekļu piedziņu par neiespējamu, kā arī gadījumos, ja vecāks maksā mazāku summu par minimālo apmēru. Katram bērnam līdz septiņu gadu vecumam ir tiesības uz līdzekļiem 25% apmērā no minimālās algas, bet no septiņiem līdz 18 gadiem – uz 30% no minimālās algas.
BNS, Foto: shutterstock