Dzīvesbiedri jau ilgi kopā, taču nemitīgi strīdas. 5 padomi, kā izvairīties no konfliktiem attiecībās
Nav noslēpums, ka arī ilglaicīgās un laika pārbaudi izturējušās attiecībās, kur pāri šķietami viens otru pazīst, gadās situācijas, kas no abām pusēm tiek interpretētas un uztvertas dažādi un veidojas konflikts. Tas var būt saistīts gan ar atšķirīgu audzināšanu, gan dažādām kultūrām.
Piemēram, jums abiem ar partneri var būt atšķirīgi uzskati par to - izrādīt vai neizrādīt savas jūtas publiski. Atšķirīgas vienas un tās pašas situācijas interpretācijas var būt arī attiecībā uz kaut ko mirklīgu - piemēram, saīgšanu par mīļotā aizkavēšanos darbā, nezinot patiesos iemeslus, raksta portāls Psyhologytoday.com.
Kā psihologi iesaka rīkoties nākamreiz, kad tavs partneris ierodas vēlu mājās, atsakās doties vakariņās ar draugiem vai izdara, ko tādu, kas tevi dziļi aizvaino?
Atturies izdarīt pārsteidzīgus secinājumus
Jā, protams, pirmais iespaids vienmēr ir svarīgs. Cilvēki mēdz uzticēties sākotnējam iespaidam un ir diezgan grūti izveidot jaunu attieksmi pat tad, ja viss liecina par to, ka sākotnēji pieņēmumi ir bijuši maldīgi. Kad saskaries ar situāciju, ka tev un tavam partnerim ir atšķirīgi viedokļi kādā jautājumā, apsoli sev vispirms iegūt visu iespējamo informāciju un tikai tad izdarīt kādus secinājumus.
Meklē saviem pieņēmumiem pretēju informāciju
Parasti cenšamies meklēt pierādījumus, kas apstiprina mūsu pieņēmumus. Ja esi nikna, ka tavam partnerim jau bija jābūt mājās pirms 10 minūtēm, tavā automātiskā reakcija būs atcerēties arī visas iepriekšējās situācijas, kad viņš kavēja un iztēloties, kā viņš šajā brīdī nevērīgi pļāpā ar draugiem, tādējādi tikai uzkurinot sevi un aizejot līdz absurdam. Pretēji tam piespied sevi atcerēties visas tās reizes, kad tavs partneris kavēja patiešām no viņa neatkarīgu apstākļu dēļ un iedomājies, kādi varētu būt objektīvie iemesli, kāpēc viņš šoreiz nav ieradies laikā - sastrēgums, jāglābj uz ielas pamests kucēns, ķibele ar auto, gara rinda veikalā vai tamlīdzīgi.
Iejūties sava partnera ādā
Iedomājies, kā tu justos, ja būtu viņa vietā. Kādi iemesli varētu tev likt ierasties vēlāk nekā sarunāts? Kāpēc tu varētu nevēlēties doties pie draugiem vakariņās? Ir svarīgi spēt saredzēt apstākļus, kas tavam partnerim likuši attiecīgo situāciju vērtēt citādāk nekā tev. Vai tavs partneris ir bijis neapmierināts par kaut ko iepriekšējo reizi, kad bijāt ciemos? Vai viņu aizvainoja kāds no taviem draugiem? Vai viņš darbā strādā pie kāda liela projekta un tas viņu pēdējā laikā dzen stresā?
Necenties formulēt, kuram no jums ir taisnība
Tā vietā, lai norādītu, ka tikai tev ir taisnība - skaties uz konfliktsituāciju kā uz mīklu, ko abiem kopīgi risināt un šķetiniet to pavedienu pa pavedienam.
Apjautājies, par ko domā tavs partneris
Nereti mēs esam tik pārliecināti un iecentrējušies uz savu spēju lasīt dzīvesbiedra domas, ka gluži vienkārši piemirstam pajautāt - kā viņš jūtas un kāpēc viņš tā jūtas. Iespējams, tu esi tik ļoti pārliecināta par to, ka tavs partneris zina un saprot, cik daudz tev nozīmē došanās vakariņās pie draugiem, ka aizmirsti pajautāt, kāpēc viņš to šoreiz nevēlas. Tā vietā tu ņem un pārmet viņam visas iespējamās lietas uz pasaules! Tavs partneris savukārt, būdams naivais reālists, arī iedomājas, ka ir taču pašsaprotami un acīmredzami tas, ka viņš ir pārguris darbā, tāpēc kļūst arvien dusmīgāks, kad tu uzplijies un “zāģē” viņam par došanos vakariņās. Beigu beigās jūsu strīds pāraug vairāku dienu nerunāšanā vienam ar otru.
Šie ir tikai daži “naivā reālisma” piemēri pāru savstarpējās attiecībās, taču tie paši principi attiecināmi uz jebkuru komunikācijas situāciju. Ja priekšnieks tev elpo pakausī un uzstāj, lai šīs dienas laikā pabeidz projektu, iespējams, ka viņš ir kretīns. Bet tikpat ticami, ka viņš neiedomājas vai nav informēts par to, cik vēl paralēlos projektos tu darbojies un cik tev tas paņem laika. Vai arī viņu dzen stūrī viņa paša priekšnieks ar saviem uzstādījumiem. Kad komunicē ar kādu cilvēku - lai tas būtu tavs dzīvesbiedrs vai paziņa, psihologi iesaka, pirms strēbt karstu, apdomāt situāciju no vairākiem skatupunktiem. Tas noteikti palīdzēs veidot mierīgāku un labāku saziņu.
Kasjauns.lv/ Foto: Shutterstock