Kā pareizi pagatavot svaigu foreli? Foreles želejā recepte
Svaigas foreles smaržo pēc ūdens, nevis pēc zivs.

Kā pareizi pagatavot svaigu foreli? Foreles želejā recepte

Jauns.lv

Visgaršīgākās ir svaigas foreles, kas pagatavotas uzreiz pēc atnešanas no veikala vai tirgus (ja vien neesi foreļu makšķernieks), tāpēc ieteicams pirkt tik daudz, cik nepieciešams vienai ēdienreizei.

Kā pareizi pagatavot svaigu foreli? Foreles želejā...

Ja nekādi nav iespējams pagatavot foreli uzreiz, to var uzglabāt neilgu laiku (ne ilgāk par diennakti) vēsā tumšā vietā. Foreli ietin dvielītī, kas piesūcināts ar etiķūdeni.

Vienam cilvēkam porcijā rēķina vidēji 250–450 g foreles, tas atkarīgs, vai ņem jau sagatavotu fileju vai veselu zivi.

Kā apieties ar foreli?

* Lai notīrītu foreli, tai pārgriež vēderu un iztīra iekšas. Ar karotes spicīti izņem tumšo svītru blakus muguras asakai. Galvu, asti un spuras nav nepieciešams nogriezt. Foreli žigli noskalo tekošā ūdenī. Zivi nevajag turēt iemērktu ūdenī, jo tad tā zaudē izsmalcināto aromātu.

* Foreli no iekšpuses un ārpuses apslaka ar citronu sulu vai maigu etiķi, jo tad gaļa kļūst stingrāka, pikantāka un baltāka.

* Foreli sāla tikai neilgi pirms gatavošanas, jo sāls izsūc sulu un zivs kļūst sausa.

* Forele ir piemērota sautēšanai, tvaicēšanai, cepšanai un grilēšanai. Jāraugās, lai tā tiktu cepta nelielā karstumā, sautēta neilgu laiku, jo citādi gaļa sadrūp un zaudē labo izskatu.

* Sautēšanai paredzētajam ūdenim pievieno garšaugus, sīpolus, dārzeņus vai vīnu, pēc tam uzvāra, ieliek foreli un uz lēnas uguns sautē 15–20 minūtes. Garšaugi un vīns izceļ zivs aromātu.

* Tieši tāpat, kā sagatavo šķidrumu foreles sautēšanai, var sagatavot arī tvaicēšanai. Šādā gadījumā garšvielu un garšaugu daudzumu palielina un zivi ieliek nevis ūdenī, bet uzliek uz restītēm vai sieta virs ūdens.

* Foreli nevajadzētu grilēt ilgāk par 6–8 minūtēm no katras puses. Gaļa kļūs sevišķi maiga un garšīga, ja zivi pirms grilēšanas kādu laiciņu marinē garšaugu un baltvīna marinādē.

* Foreli kopā ar garšvielām ietin folijā tā, lai šķidrums nevarētu izlīt. Ja skaidri dzirdams, ka folijas iekšpusē burbuļo, tad foreli sautē 10–12 minūtes, apgriež uz otru pusi un sautē vēl tikpat ilgi.

Forele želejā

Forele želejā labi garšo gan ar rupjmaizi un mārrutkiem, gan ceptiem kartupeļiem un skābētiem gurķiem.

30 min. + 4 stundas

8 foreles filejas

500 ml ūdens

125 ml garšaugu etiķa

1 ēdk. sāls

3 mazas lauru lapas

1 tējk. sinepju graudiņu

1 tējk. melno piparu graudiņu

2 krustnagliņas

2 burkāni

4 sīpoli

10 plāksnītes želatīna

1. Foreles filejas sagriez 5 cm lielos gabaliņos. Burkānus un sīpolus sagriez ripiņās.

2. Katlā uzvāri ūdeni kopā ar etiķi, sāli un pārējām garšvielām. Pieber sīpolus un burkānus un uz lēnas uguns vāri 15 minūtes.

3. Foreles gabaliņus ieliec marinādē, katlam uzliec vāku un ļauj zivij vismaz 5 minūtes ievilkties.

4. Foreles gabaliņus izņem no marinādes un ieliec seklā stikla traukā. Marinādi izkās caur sietiņu. Želatīnu iemērc aukstā ūdenī, 8–10 minūtes uzbriedini, iemaisi marinādē un pārlej zivs gabaliņiem.

5.Trauku vismaz uz 4 stundām ieliec ledusskapī.

Žurnāls „100 Labi Padomi” / Foto: All Over Press