
Liekais svars nerodas slinkuma dēļ: zinātnieki nosaukuši īsto iemeslu

Amerikāņu pētnieki secinājuši, ka liekais kaloriju patēriņš svaru ietekmē desmit reizes spēcīgāk nekā zemais fizisko aktivitāšu līmenis.
Aptaukošanās kļuvusi par nopietnu veselības apdraudējumu ASV un citās attīstītajās valstīs. Tomēr, pretēji izplatītajam uzskatam, galvenais liekā svara iemesls izrādījās nebūt ne mazkustīgums.
Kā ziņo "Fox News", par to liecina jauns starptautisks pētījums, kas publicēts žurnālā "Proceedings of the National Academy of Sciences". Zinātnieki analizējuši vairāk nekā četru tūkstošu pieaugušo datus no 34 valstīm - no lauciniekiem līdz biroja darbiniekiem.
Neskatoties uz atšķirībām dzīvesveidā, visi dalībnieki dienas laikā tērēja aptuveni vienādu enerģijas daudzumu. Pat attīstītajās valstīs, kur cilvēki vidēji sver vairāk, tas izskaidrojams drīzāk ar lielāku ķermeņa masu, nevis augstāku aktivitātes līmeni.
Pētījuma autori uzsver: galvenais aptaukošanās faktors ir pārēšanās. Cilvēki visā pasaulē no liekā svara cieš galvenokārt tāpēc, ka patērē vairāk kaloriju, nekā iztērē.
Īpaša loma tajā ir ultrapārstrādātiem produktiem. Tās ir augstas kalorijas, kas ātri uzsūcas, nesniedz ilgstošu sātīguma sajūtu un viegli provocē pārēšanos. Tas ir ne tikai ātrās uzkodas, bet arī plašs produktu klāsts, kas, pēc ekspertu teiktā, izjauc dabiskos piesātinājuma signālus, veicinot tauku uzkrāšanos.
Tomēr fiziskās aktivitātes paliek svarīgas - lai arī ne kā galvenais svara samazināšanas veids. Regulāri treniņi uzlabo sirds un asinsvadu sistēmas darbību, uztur muskuļu masu un veicina vispārēju pašsajūtu. Un, jo vairāk muskuļu, jo aktīvāka ir vielmaiņa.
Speciālisti uzskata, ka visefektīvāk cīnīties ar lieko svaru ir nevis caur nogurdinošiem treniņiem, bet gan ar saprātīgas ēšanas kontroles palīdzību. Labākā pieeja ir samazināt uztura kaloritāti, palielināt veselo produktu daļu un atteikties no pārēšanās.