"Atkal jāgaida traģēdija?" Soctīklos nonāk video, kas raisa jautājumus par bērna drošību
![](https://i.jauns.lv/t/pt/OtmPwzrusH0vrHhyXHIVLCGhRaGpXs8UPZR2gcqu/50x50.jpg)
Sociālajā platformā “TikTok” publicēts video, kurā redzams, kā mazs bērns tiek vests pastaigā pa nelīdzeniem un dubļainiem ceļiem. Lai gan video nav plaši skatīts, tomer kāds iedzīvotājs to pamanījis un norādījis uz bērna apdraudējumu.
“Skatoties “TikTok” vietnē, ieraudzīju šo video, kas liek uzdot jautājumus par drošību. Vai tiešām šādi drīkst apdraudēt mazā bērna drošību? Vai atkal jāgaida kārtējā traģēdija līdzīgi kā nesen piedzīvotā Rēzeknes novadā ar pazudušo puisīti?! Tiešām kauns, redzot šo video! Bērns un viņa drošība tiek apdraudēta,” savu straukumu TV3 raidījumam "Bez tabu" paudis kāds iedzīvotājs.
Lai gan video nav guvis plašu ievērību, tajā esošais saturs daudziem liek uzdot jautājumu – vai šāda situācija ir pieņemama? Kāds komentētājs raksta: “Šausmas! Par bērnu arī kāds domā?”
Lai noskaidrotu, vai video redzamā situācija tiešām ir bīstama, tas tika nodots bērnu tiesību aizsardzības speciālistiem. Bērnu tiesību aizsardzības departamenta direktora vietniece Ivita Dambeniece norāda, ka vecāku izvēle doties šādā pārgājienā nav bērna interesēs: “Tas video fragments ir gana traks no bērnu drošības viedokļa. Kas ikdienā tiek darīts, varbūt tas nav zināms un saprotams. Līdz ar to būtu jāvērtē gan no sociālā dienesta iespējamā atbalsta par izglītojošu darbu atbilstoši bērna vecumam, gan arī, iespējams, no bāriņtiesas puses. Otrs vecāks, iespējams, cita persona, kas filmē – viņiem tas šķiet jautri, jo fonā ir dzirdami smiekli. Pat ja bērns neraud, tas nenozīmē, ka viņam tas ir patīkami. Tā bērna kratīšana, iespējams, var radīt draudus bērna veselībai. Tas jāprasa mediķiem.”
Bērna māte, kura cita starpā jāpiemin, ka ir arī ārste, skaidro, ka situācija ir pārprasta un ka bērns bijis piesprādzēts ratiņos. Viņa uzsver, ka video neatspoguļo visu kontekstu: “Mēs bijām Siguldā, un tur sanāca tā, ka tas bija tieši tas laiks, kad bija atkusnis. Mēs gājām uz priekšu un nezinājām, ka tur priekšā būs nenormāli dubļi. Mēs gājām uz priekšu tālāk ar nodomu, ka ceļš augšā kalnā būs labāks. Griezties atpakaļ un iet pa kalnu lejā būtu vēl bīstamāk. Nedod Dievs, kāds kluptu un ar visiem ratiem pa nokristu. Mazā bija piesprādzēta.Mums speciāli ir pirkti rati ar labu amortizāciju, tieši pastaigām dabā. Vienkārši kādi cilvēki nodomāja, ka mēs varētu kaitēt bērnam, bet nē. Vienkārši reāli izvilkts no konteksta. To video uztaisīja vidējā bērna krustēvs. Vienkārši salika pašus drausmīgākos momentus kopā. Likās, ka tas ir jautri, jo bērns necieta, bērnam ļoti patika.”
Tikmēr ārsti uzsver, ka šādas pastaigas var radīt nopietnas veselības problēmas. Bērnu slimnīcas bērnu neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas virsārsts Basels Jakubs Vahte norāda: “Tā ir drosmīga rīcība, kas man nav saprotama. Ir daudz drošākas vietas, kur vest pastaigā bērnu elpot svaigu gaisu. Tas, ko redzam video, tā nav nedz droša vieta, nedz piemērota bērnam.”
Ārsts skaidro, ka maziem bērniem galva ir salīdzinoši smaga un kakla muskulatūra vēl nav pietiekami attīstīta, lai izturētu spēcīgu kratīšanu: “Tajā vecumā bērna galva pēc būtības ir smaga. Konkrētajā attīstības fāzē galva turas uz ļoti vājas muskulatūras, kakla balsts ir vājš. Ja bērnam nav labi attīstīta muskulatūra, kratot galvu, tas var novest pie smagām traumām. Piemēram, muguras smadzeņu bojājuma, roku, kāju vājuma vai bremzēt skriemeļu attīstību.”
Viņš arī brīdina par iespējamiem ilgtermiņa bojājumiem, kas var rasties no intensīvas kratīšanas, piemēram, bērna kratīšanas sindroma: “Tādos gadījumos var notikt smadzeņu plīsumi, tūska, ķīlēšanās. Neatgriezeniski bojājumi, kuru dēļ bērns var palikt par invalīdu.”
Papildus eksperti norāda, ka videoklipā redzams, kā bērna rati brīžiem sasveras uz sāniem, apdraudot viņa drošību. Tāpat video fragmentos redzams, kā zari draudīgi švīkst gar bērna seju, kas rada papildus riskus.