Brīnumlīdzeklis sejai – retinols. Kas jāņem vērā un kāpēc jāpiesargājas, pirms skrien uz kosmētikas veikalu
foto: Shutterstock
Pirmoreiz saskaroties ar retinolu un veikalos meklējot piemērotāko risinājumu, ir pavisam viegli apjukt. Retinols atrodams gan seruma, gan krēma, gan pat gela formā.
Skaistums

Brīnumlīdzeklis sejai - retinols. Kas jāņem vērā un kāpēc jāpiesargājas, pirms skrien uz kosmētikas veikalu

Marta Metuzāle

jauns OK

Ziema ir izcils laiks, kad ādu sākt pieradināt pie retinola – šķietama ādas saglabāšanas un atjaunošanas dārguma, ko pēdējā laikā arvien biežāk iekļauj dažādu sejas kopšanas līdzekļu sastāvā. Taču, lai sajūsminātie plāni nepārvērstos apsārtušā ādā, svarīgi saprast, kas tas retinols īsti tāds ir un kā to pareizi izmantot.

Brīnumlīdzeklis sejai – retinols. Kas jāņem vērā u...

Konsultē: dermatoloģe-veneroloģe Egija Vasilišina

Tas ir labs rīks ādas uzlabošanai, ko katra sieviete pati var mājas apstākļos ieviest savā ikdienas skaistumkopšanas rutīnā.

Gandrīz kā zāles, tikai vieglāk!

Retinola nosaukums tam liek izklausīties teju pēc ķīmisko elementu tabulas sastāvdaļas. Jāatzīst, ka tālu no patiesības tas arī nav – retinols pieder pie sintētisku A vitamīnu atvasinājumu, retinoīdu, grupas. Retinoīdi ir vielas, kas stimulē ādas atjaunošanos, darbojas kā antioksidanti, tādā veidā mazinot ādas kolagēna degradāciju. Retinoīdu labajiem darbiem pieskaitāmas arī spējas mazināt sīkās sejas ādas krunciņas, mazināt pigmentāciju, normalizēt tauku produkciju un arī palīdzēt ar aknes sekām. Ko vēl vairāk var vēlēties!? Tie bieži vien ir sastopami arī dažādu farmācijas līdzekļu un sejas ādas recepšu medikamentu sastāvā, un retinols ir vienkārši retinoīdu vājāka versija, kam arī piemīt visas šīs īpašības.

Tomēr pirms skriešanas uz tuvāko kosmētikas un ādas kopšanas līdzekļu veikalu un labākā retinola līdzekļa pieprasīšanas ir svarīgi atcerēties, ka, lai gan retinols ir krietni vājāks par recepšu retinoīdiem, ar to tāpat jāapietas piesardzīgi. Retinols var izraisīt kairinājumu un apsārtumu, tāpēc ādu ir sevišķi svarīgi pakāpeniski pieradināt pie retinola izmantošanas, kā arī tas ir obligāti jālieto kombinācijā ar SPF krēmu: retinols – vakarā pirms gulētiešanas, SPF krēms – pa dienu. Lai gan SPF krēms ir obligāts ādas aizsarglīdzeklis pret fotonovecošanos un saules kaitīgo ietekmi jebkurā gada laikā, tas īpaši nepieciešams, lietojot retinolu, jo retinols padara ādu jutīgāku pret sauli. Retinolu arī iesaka izmantot ne agrāk kā pēc 25–30 gadu vecuma sasniegšanas, ja vien dermatologs vai kosmetologs aknes seku ārstēšanai nav norādījis citādāk.

Gels, krēms vai serums – un kas tie par procentiem?

Pirmoreiz saskaroties ar retinolu un veikalos meklējot piemērotāko risinājumu, ir pavisam viegli apjukt. Retinols atrodams gan seruma, gan krēma, gan pat gela formā! Sastāva ziņā šie retinola līdzekļi ne ar ko būtiski neatšķiras, taču pats piemērotākais retinola veids ir atkarīgs no ādas tipa. Taukainai vai kombinētai ādai vislabāk derēs gela retinols, kas lieki netaukos ādu, sausai vai jutīgai ādai noderēs krēmveida retinols, savukārt nobriedušai ādai būs piemērots retinola serums, kas intensīvāk iedarbojas uz ādas audiem.

Tomēr ar retinola tekstūras veidu vien jautājumi nebeidzas. Lielākajai daļai retinola produktu ir norādīta retinola koncentrācija procentos. Ādai, kas nav pieradusi pie retinola lietošanas, ieteicams izvēlēties mazāko koncentrāciju, lai ādu pakāpeniski pieradinātu. Arī tad retinolu vēlams lietot ne vairāk kā pāris reižu nedēļā un pavisam plānā kārtiņā, tādējādi mazinot iespējamo kairinājumu. Kad āda jau pieradusi, lietošanas biežumu un koncentrāciju pēc vajadzības var palielināt.

Retinola produkti veikalos atrodami dažādās cenu kategorijās. Lai gan dārgāks ne vienmēr obligāti nozīmē, ka produkts ir labāks, dārgākos produktos tiek izmantotas kvalitatīvākas sastāvdaļas. Pāris eiro atšķirībai noteikti nevajag pievērst uzmanību, taču augstāku plauktu produkti, visticamāk, labāk nodrošinās vēlamo efektu.

Jāatceras, ka āda ir cimperlīgs orgāns un, kas derēs vienai, pavisam noteikti var nederēt citai sievietei. Piemērotāko retinola koncentrāciju un lietošanas biežumu ieteiks kosmetologs vai dermatologs atkarībā no ādas stāvokļa. Iespējams, retinolu nepieciešams lietot tikai sezonāli vai kursa veidā, bet varbūt tavai ādai retinols vēl vispār nav nepieciešams.

Pareiza lietošana

Retinols jāuzklāj vakarā uz attīrītas, sausas ādas. No rīta obligāti uzklāt SPF krēmu ādas pasargāšanai. Svarīgi arī apdomāt pārējos sejas kopšanas produktus, kas paralēli tiek izmantoti un kas varētu ādu kairināt. Ja regulāri izmantotas skābes un pīlingi, ieteicams to lietošanu uz laiku pārtraukt, jo kopā ar retinolu šis kokteilis varētu ādai izraisīt pārāk lielu slodzi.

Ņem vērā!

Pēc pirmajām retinola lietošanas reizēm āda var būt apsārtusi vai jutīgāka – no tā nevajag baidīties, tā ir normāla retinola lietošanas blakne! Tas uzreiz nenozīmē alerģisku reakciju. Lai gan vēlme krēma burciņu nokrāmēt tālākajā skapja galā var būt liela, ieteicams tomēr paeksperimentēt ar mazāku lietošanas biežumu, retinola stiprumu vai uzklāto kārtiņu, lai seju pakāpeniski pieradinātu. Ja apsārtums nemazinās, ieteicams aprunāties ar savu dermatologu vai kosmetologu, lai vienotos par pareizāko lietošanas veidu un produktu.