"Jo vairāk izvēles, jo mazāk iespējas atrast mīlestību" – ekspertes padomi partnera meklējumos iepazīšanās lietotnē
foto: dpa/picture-alliance/Scanpix
Daudzi iepazīšanās lietotnes lieto pārlieku aizrautīgi, dodoties uz randiņiem ar katru iespējamo kandidātu, pieņemot, ka ikviens varētu būt “tas vienīgais”.
Attiecības

"Jo vairāk izvēles, jo mazāk iespējas atrast mīlestību" - ekspertes padomi partnera meklējumos iepazīšanās lietotnē

Zanda Rītuma

Jauns.lv

Jaunais gads bieži rada sajūtu, ka viss ir iespējams – pat atrast savu otro pusīti. Taču, ielādējot iepazīšanās lietotni, daudzi ātri vien sāk piedzīvot vilšanos. Pasaulē pazīstamā amerikāņu bioloģiskā antropoloģe un seksa eksperte Helēna Fišere žurnālam “Wired” atklājusi, ko darīt, lai atrastu savu vienīgo un īsto.

"Jo vairāk izvēles, jo mazāk iespējas atrast mīles...

Ekspertei tika uzdots jautājums – kā atrast mīlestību, ja iepazīšanās lietotnes, šķiet, nepalīdz. Helēna Fišere atbildēja, ka patiesībā tā nav – iepazīšanās lietotnes palīdz daudziem atrast partneri. Problēma slēpjas tajā, kā cilvēki šīs lietotnes izmanto.

Daudzi tās lieto pārlieku aizrautīgi, dodoties uz randiņiem ar katru iespējamo kandidātu, pieņemot, ka ikviens varētu būt “tas vienīgais”. Eksperte skaidro, ka cilvēka smadzenes nespēj pieņemt lēmumu, ja ir vairāk nekā 5 līdz 9 izvēles. Ja ir ļoti daudz no kā izvēlēties smadzenes tiek pārslogotas, un cilvēks vairs nespēj adekvāti uztvert informāciju, kā rezultātā neko neizvēlas.

Lai veiksmīgi atrastu partneri, eksperte iesaka izdarīt divas lietas. Pirmkārt, atlasīt deviņus pretendentus. Ar tiem visiem satikties un pēc tam izlemt, kurš būs tas viens, kuru gribētos iepazīt tuvāk. Turklāt ir arī jāatsakās turpināt izmantot iepazīšanās lietotni, lai sevi nenoslogotu ar izvēlēm. Jo vairāk mēs iepazīstam vienu cilvēku, jo labāk mums viņš sāk patikt, skaidro eksperte. 

Otrkārt, atrodi iemeslus teikt “jā”. Fišere skaidro, ka mēs, kā cilvēki, esam noskaņoti fokusēties uz negatīvām lietām. Kad iepazīstam kādu, mums ir ļoti maz informācijas par šo cilvēku, tāpēc negatīvais bieži vien pārsver pozitīvo. Piemēram, Fišere saka: “Viņai patīk kaķi, bet man – suņi. Šis nestrādās.” Eksperte uzsver, ka šādos gadījumos vajadzētu aizmirst par negatīvajiem aspektiem un koncentrēties uz iemesliem, kāpēc teikt “jā”. Viņa šo pieeju sauc par “pozitīvo ilūziju” – spēju nepievērst uzmanību tam, kas cilvēkā nepatīk, bet gan koncentrēties uz to, kas patīk. 

Helēna E. Fišere (Helen E. Fisher) ir bioloģiskā antropoloģe, kura ir sarakstījusi sešas grāmatas par cilvēku seksualitātes, monogāmijas, neuzticības un šķiršanās evolūciju, bioloģiju un psiholoģiju, par dzimumu atšķirībām smadzeņu darbībā, romantiskās mīlestības un pieķeršanās neiroķīmiju, cilvēku bioloģiski balstītiem personības tipiem, par to, kāpēc mēs iemīlamies vienā cilvēkā, nevis citā, par īslaicīgām attiecībām, draudzību ar priekšrocībām, kopdzīvi un citām mūsdienu tendencēm, kā arī par attiecību nākotni — ko viņa sauc par "lēno mīlestību". Helēna Fišere no vēža nomira 2024. gada 17. augustā.