Tad kas ir sliktāk: nelaimīgas attiecības vai būt vienam? Šis skaidrots jaunā pētījumā
Attiecību statuss un emocionālā labklājība ir jautājums, kas nodarbina daudzus. Jauns pētījums, kurā piedalījās vairāk nekā 6000 dalībnieku no 12 dažādām valstīm, atklāj interesantus faktus par to, kā attiecības vai tieši to trūkums ietekmē cilvēka apmierinātību ar dzīvi un emocionālo stāvokli.
Pētījumā tika noskaidrots, ka ne vienmēr attiecības garantē laimi – cilvēki, kas atrodas sliktās attiecībās, bieži ir mazāk apmierināti ar dzīvi nekā tie, kas izvēlējušies palikt vieni. Šis atklājums uzsver, ka labāk būt vienam nekā attiecībās, kas nes prieka vietā rada vilšanos un negatīvas emocijas, raksta Psychology Today.
Vai vientuļnieki ir mazāk apmierināti ar dzīvi?
Pēdējā laikā arvien vairāk cilvēku dzīvo vieni. Bieži uzdots jautājums ir, vai vientuļnieki ir vairāk vai mazāk apmierināti ar savu dzīvi nekā cilvēki attiecībās. Intuitīvi varētu domāt, ka vientuļnieki var būt laimīgāki nekā cilvēki, kuri nav apmierināti ar savām attiecībām, taču mazāk laimīgi nekā cilvēki ļoti laimīgās attiecībās.
Jauns pētījums, kas nesen publicēts zinātniskajā žurnālā "Evolutionary Psychological Science", koncentrējās uz emocionālās labklājības un dzīves apmierinātības izpēti vientuļnieku un attiecībās esošo cilvēku vidū daudzās dažādās valstīs. Pētījumu vadīja zinātnieks Menelaoss Apostolu no Nikosijas universitātes Sociālo zinātņu fakultātes Kiprā, un tajā tika analizēti dati no 6 338 brīvprātīgajiem. Būtiski, ka dati tika savākti ne tikai vienā valstī, bet gan 12 dažādās valstīs, tostarp Ķīnā, Ēģiptē, Grieķijā, Japānā, Omānā, Peru, Polijā, Krievijā, Spānijā, Turcijā, Lielbritānijā un Ukrainā. Brīvprātīgo vidējais vecums bija 32,7 gadi.
Kopumā 29,4 procenti brīvprātīgo bija precējušies un 23,5 procenti bija attiecībās, bet nebija precējušies. Turklāt 19,3 procenti izvēlējās būt vieni, 12,2 procenti bija vieni, meklējot partneri, 9,1 procents bija starp attiecībām, savukārt 6,5 procentiem bija neskaidrs attiecību statuss. Brīvprātīgie aizpildīja vairākas anketas par tādiem tematiem kā dzīves apmierinātība, laime, pozitīvās un negatīvās emocijas, optimisms, dzīves jēga un apmierinātība ar attiecībām.
Ko pētnieki noskaidroja?
Pētījuma rezultāti parādīja, ka kopumā cilvēkiem, kuri bija precējušies vai attiecībās, bija visaugstākā dzīves apmierinātība un emocionālā labklājība. Cilvēki, kuri bija piespiedu kārtā vieni, bet vēlējās būt attiecībās, bija vismazāk laimīgi. Cilvēkiem, kuri izvēlējās būt vieni vai bija starp attiecībām, bija vidēja līmeņa dzīves apmierinātība un emocionālā labklājība.
Tomēr interesants atklājums tika novērots, kad statistiskajā analīzē tika iekļauta attiecību kvalitāte. Kā varētu sagaidīt, cilvēkiem labās attiecībās bija augstāka emocionālā labklājība un dzīves apmierinātība salīdzinājumā ar cilvēkiem sliktās attiecībās. Salīdzinot cilvēkus sliktās attiecībās ar vientuļniekiem, tika noskaidrots, ka cilvēki sliktās attiecībās pavadīja vairāk laika, būdami nelaimīgi, nekā vientuļnieki. Turklāt vientuļniekiem bija augstāka dzīves apmierinātība nekā cilvēkiem sliktās attiecībās.
Vai sliktas attiecības ir sliktākas nekā būt nelaimīgam vientuļam?
Kopumā rezultāti norāda, ka gan piespiedu vientuļnieki, gan cilvēki sliktās attiecībās piedzīvo zemāku dzīves apmierinātību un emocionālo labklājību nekā cilvēki, kuri ir precējušies vai labās attiecībās. Tomēr būt sliktās attiecībās šķiet sliktāk nekā būt piespiedu kārtā vienam.