Dzīvespriecīgais pusaudzis izskatās nelaimīgs un attālinās. Kas varētu būt noticis, stāsta eksperte
Mēs visi reiz esam bijuši pusaudžu vecumā un zinām, ka tad dzīvei bija spilgtākas krāsas – prieka mirkļi laimīgāki, skumjas dziļākas. Ko darīt, ja redzi, ka tavs citkārt tik dzīvespriecīgais jaunietis jūtas nelaimīgs vai arī attālinās no tevis? Stāsta biedrības Papardes zieds veselības veicināšanas konsultante Daina Freinberga-Upmale.
Vai pusaudzis skumst?
Par pusaudža stresu var liecināt sekmju pasliktināšanās, bieža skolas un pulciņu bastošana. Jāsāk uztraukties uztraucas, ja pusaudzis kļuvis šķietami nepamatoti skumjš, noslēdzas sevī un stāsta, ka jau ilgāku laiku viņu vajā bezcerības izjūta. Uztraukumam ir iemesls, ja bērns ļoti stipri raizējas par ikdienas situācijām, ja strauji zaudē svaru un cīnās ar uzmācīgām domām par to, ka viņš nav apmierināts ar savu ķermeni.
Uzklausīt bez nosodījuma
Iedrošini pusaudzi tev uzticēties un ar tevi sarunāties. Veido fiziski un emocionāli drošu, atbalstošu vidi, lai pusaudzis zina, ka viņu pieņems, lai arī kas notiktu. Tavam bērnam ir svarīgi zināt, ka viņš var runāt par savām sajūtām, dažādām tēmām un notikumiem, jautāt par nezināmo, un būt pārliecinātam, ka viņu par to nekauninās un ar viņu nemanipulēs.
Ja izlasi kādu interesantu ierakstu sociālajos medijos vai pamani ziņās kaut ko aizraujošu, pajautā bērna domas un izjūtas par ašo tematu, pārrunā redzēto no dažādiem skatpunktiem. Izrādi vēlmi kopā pavadīt laiku, kaut kur aizbraukt.
Rādi piemēru ar saviem attiecību modeļiem, lai pusaudzis vērojot var mācīties, kā konstruktīvi runāt par savām izjūtām, un saprot, ka drīkst dusmoties un strīdēties, neaizvainojot otru cilvēku. Pamato savu viedokli, neturi emocijas sevī, tad pusaudzis sapratīs, ka tā ir norma, ka arī viņš var runāt par savām domām un emocijām, nesaņemot noraidījumu.
Cieņu, uzticību un līdzvērtības izjūtu pusaudzī var radīt tas, ka pajautāsi, vai drīkst sociālajos tīklos publicēt kādu ierakstu, kas skar arī viņu. Arī tas kalpos par tiltu sarunām par izjūtām, attiecībām, uzskatiem u.tml.
Sāpīgā pirmā mīlestība
Painteresējies par sava bērna aizraušanos, draugiem un aktualitātēm. Ja šķiet, ka pusaudža sirdi plosa nelaimīga mīlestība, atceries sevi šajā vecumā. Izvairies no vispārīgām frāzēm, piemēram, partneri nāks un ies; gan jau pārdzīvosi; viņa/viņš nav tavu asaru vērts. Labāk uzdod jautājumus un stāsti par savu pieredzi – veiksmīgu un neveiksmīgu, situāciju risinājumiem, jo tā vari palīdzēt jaunietim nejusties vientuļam savās izjūtās. Atklāt savu nedrošību pusaudzim var prasīt lielu drosmi, tāpēc, ja viņš ir sācis runātt par savām jūtām, ieklausies un iedziļinies sarunā.
Kur vērsties pēc palīdzības?
Psiholoģisko veselību novērtēt spēj un drīkst tikai jomas speciālisti: psihologi, psihiatri, psihoterapeiti. Stress, trauksme un bēdas ir daļa no ikdienas dzīves, taču, ja šīs emocijas nepamet ilgāku laiku, jāmeklē profesionāļu palīdzība.
* Pusaudžu resursu centrs palīdz jauniešiem, kuriem ir mentālās veselības problēmas. https://pusaudzucentrs.lv
* Psiholoģisko atbalstu krīzes bērni un pusaudži var saņemt, arī zvanot uz Bērnu un pusaudžu uzticības tālruni 116111, kas darbojas visu diennakti. https://uzticibastalrunis.lv/1319
Svarīgi!
Ar vienkāršu frāzi, apskāvienu, uzslavu katru dienu apliecini pusaudzim savu mīlestību un rūpes.